Miej się na baczności: 11 produktów, które wywołują zatrucia najczęściej
Trudno znaleźć człowieka, który by nigdy nie zetknął się z takim problemem, jak zatrucie pokarmowe. Najczęściej takie przypadki są rejestrowane w lecie, ponieważ wysoka temperatura przyczynia się do rozprzestrzeniania się bakterii i drobnoustrojów. Naukowcy przeprowadzili analizę statystyczną za ostatnie 20 lat i ustalili ranking produktów, które najczęściej stają się przyczyną zatrucia pokarmowego.
1. Sushi
Sushi dziś można spróbować niemal na każdym kroku, ale to japońskie danie często staje się przyczyną zatrucia. Związane jest to z tym, że do jego przygotowania używana jest surowa ryba. Jeśli po połowie ryby przez jakiś czas nie były zamrożone, to pasożyty z dużym prawdopodobieństwem mieszkają w ich tkance mięśniowej. Nie ryzykuj próbowania sushi w podejrzanych miejscach i za niewielką cenę.
2. Jaja
Lekarze co roku notują dużą liczbę przypadków zakażenia salmonellą, którą można znaleźć w surowych jajach kurzych. Należy kupować wyłącznie świeże jaja, sprawdzając termin ważności, który stawia się na skorupce. Oprócz tego, należy koniecznie umyć jajka i lepiej robić to z mydłem. Obróbka cieplna powinna przebiegać w temperaturze nie niższej niż 70°.
3. Wędzone produkty
Ludzie, którzy chcą być zdrowi i mieć zgrabną sylwetkę, powinni zrezygnować z wędlin, kiełbas i innych podobnych produktów. Te produkty zawierają dużo tłuszczu, soji, słoniny, skrobi i szkodliwych dodatków. Oprócz tego, niektórzy producenci wykorzystują do produkcji wędlin transgeniczną soję. A najgorsze jest to, że pozbawieni skrupułów biznesmeni mogą w ogóle nie wędzić produktów, zanurzając je w specjalnym roztworze, a kupujący otrzymuje niebezpieczne surowe jedzenie.
4. Kawior
Kawior jest bardzo pożytecznym produktem, ale tylko wtedy, gdy jest wysokiej jakości, w przeciwnym przypadku zaburzenia trawienia nie da się uniknąć. Nie warto kupować tanich produktów. Oprócz tego przy wyborze należy zwracać uwagę na skład, aby ilość konserwantów nie przekracza 0,1% dla każdej substancji. Ważna wskazówka: jeżeli otwierając słoik, czujesz słodkawy zapach, nie warto kusić losu i jeść takiego kawioru. Kawior nie powinien być gorzki i zawierać dużą ilość płynu.
5. Ostrygi
Ten owoce morza, które szczególnie lubią bogaci ludzie, są niebezpieczne. Jedzą się nie przygotowane, dlatego ważne jest, aby ostrygi były wyjątkowo świeże. Chodzi o to, że w nich bardzo szybko rozmnażają się bakterie, prowokujące zatrucie pokarmowe. Ponadto, lekarze twierdzą, że osoby z przewlekłymi chorobami wątroby i słabym układem odpornościowym powinny w ogóle zrezygnować z ostryg. Istnieje sposób na to, jak sprawdzić świeżość mięczaków – polać je przed użyciem sokiem z cytryny. Żywy mięczak skurczy się w kontakcie z kwasem, a jeśli nie było takiej reakcji, ostrygi są nieświeże, i z ich użycia należy zrezygnować.
6. Konserwy
Według statystyk, właśnie konserwy stają się przyczyną ciężkiego zatrucia pokarmowego – zatrucia jadem kiełbasianym. Powodem jest obecność w puszce bakterii beztlenowych, które są w stanie żyć i rozmnażać się tylko i wyłącznie w zamkniętym środowisku, gdzie nie ma dostępu do powietrza. Jeśli po zjedzeniu konserwy odczuwalne są pierwsze objawy zatrucia, należy pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.
7. Awokado
Awokado jest bardzo popularnym produktem, który zawiera wiele cennych substancji. Przy tym mało kto wie, że niedojrzałe owoce są toksyczne. Nie wolno jeść skórki awokado, ponieważ ona często powoduje zatrucie.
8. Melon i arbuz
Lato – czas, kiedy można cieszyć się smakiem soczystych melonów i arbuzów. Pojawiają się one na półkach od połowy lata. Należy pamiętać, że okresem, gdy owoce dojrzewają bez dodatkowej ingerencji ze strony ludzi jest koniec sierpnia. Wielu rolników stosuje różne dodatki chemiczne, które skracają okres dojrzewania i zwiększają rozmiary płodu. Wszystko to prowadzi do poważnego zatrucia pokarmowego, któremu często towarzyszą powikłania. Naucz się wybierać dojrzałe i świeże arbuzy i melony.
9. Stek z krwią
Lubisz jeść mięso z krwią? Wtedy powienieneś wiedzieć, że grozi ci poważne zatrucie. Lekarze nie zalecają zamawiania steków ze smażeniem mniejszym niż "średnio-dobrze". Wynika to z faktu, że wszystkie bakterie można zabić tylko wtedy, gdy temperatura obróbki jest wyższa niż 160 ° C.
10. Oliwki
Wielu ludzi nie wie, że zielone oliwki – to owoce przetworzone z użyciem glukoniana żelazawego. Stąd wynika jedno z niebezpieczeństw tego produktu: przy użyciu dużej ilości oliwek można wywołać nadmiar żelaza w organizmie. Oprócz tego, oliwki niedługo zachowują świeżość, a przy stosowaniu przeterminowanego produktu z pestką można dostać zatrucia kwasem cyjanowodorowym. Lepiej kupować oliwki w przezroczystych słoikach, aby upewnić się, że owoce mają intensywny czarny kolor, a płyn jest przezroczysty.
11. Niepasteryzowane mleko
Nie poddane obróbce termicznej mleko może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego, ponieważ może zawierać bakterie, wirusy i pasożyty. Specjaliści nie zalecają ryzykować i pić niepasteryzowane mleko.