Mieszane karmienie dziecka – karmienie niemowlęcia piersią i z butelki

Mieszane karmienie dziecka jest połączeniem w diecie mleka i mlecznych mieszanek. Przy tym ilość pokarmu powinna wynosić niemniej niż 1/5 dziennej ilości.
Kiedy stosuje się mieszane karmienie?Kiedy kobieta przez długi czas, stosując różne sposoby zwiększenia laktacji (suplementacja, dieta, napary ziołowe itp.) nie może zwiększyć ilości wytwarzanego dziennie mleka, powstaje pytanie o konieczności stosowania sztucznych mieszanek mlecznych. Dziecko w żadnym razie nie powinno pozostać niedokarmione.
Lekarze zaś zalecają wprowadzanie dokarmiania, jeśli dziecko przybiera na wadze mniej niż 500 g na miesiąc. Przy tym częstotliwość oddawania moczu nie przekracza 6 razy na dobę.
Czym dokarmiać?Przy karmieniu mieszanym jako pokarmu dodatkowego używają mieszanek mlecznych i mlekozastępczych. To właśnie one w swoim składzie najbardziej zbliżone są do naturalnego mleka matki. Z określeniem ilości potrzebnego dokarmiania sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wcześniej do tego celu przeprowadzało się tzw. ważenie kontrolne, które polegało na notowaniu wagi przed karmieniem i po nim. Dziś taka metoda jest uznana za niecelową i praktycznie się nie stosuje.
Za bardziej skuteczną jest uważana metoda tzw. pozytywnej dynamiki masy ciała dziecka. Według niej podstawowymi kryteriami powinny być dane kliniczne:
- odpowiedniość zwiększania się masy i długości ciała;
- częstotliwość aktów defekacji i oddawania moczu;
- rozwój nerwowo-motorycznych funkcji odpowiednich do wieku.
Mieszane karmienie dziecka jest środkiem koniecznym. Dlatego lekarz powinien jak najdokładniej określić terminy, zakres, a także technologię wprowadzenia mieszanki do dokarmiania dziecka. W niektórych przypadkach mieszane karmienie noworodka może mieć charakter tymczasowy, bo przy odpowiednim prowadzeniu działań w celu zwiększenia laktacji zapotrzebowanie na dokarmianie może zniknąć.
Technologia wprowadzenia dokarmianiaKobieta po prostu musi kontynuować karmienie dziecka piersią dopóki jest to możliwe. Jeśli mleka nie wystarcza, dokarmiać należy tylko w określonej ilości, nie dopuszczając do przejadania dziecka. Przy tym sam pokarm lepiej dawać ze szklanki lub łyżki i nie częściej niż 1 raz dziennie, aby dziecko ssało pierś jak najwięcej i najczęściej, stymulując tym samym laktację. Wiadomo, że częste przystawianie do piersi stymuluje produkcję mleka.