Mieszane karmienie dziecka – karmienie niemowlęcia piersią i z butelki

mieszane karmienie dziecka

Mieszane karmienie dziecka jest połączeniem w diecie mleka i mlecznych mieszanek. Przy tym ilość pokarmu powinna wynosić niemniej niż 1/5 dziennej ilości.

Kiedy stosuje się mieszane karmienie?

Kiedy kobieta przez długi czas, stosując różne sposoby zwiększenia laktacji (suplementacja, dieta, napary ziołowe itp.) nie może zwiększyć ilości wytwarzanego dziennie mleka, powstaje pytanie o konieczności stosowania sztucznych mieszanek mlecznych. Dziecko w żadnym razie nie powinno pozostać niedokarmione.

Lekarze zaś zalecają wprowadzanie dokarmiania, jeśli dziecko przybiera na wadze mniej niż 500 g na miesiąc. Przy tym częstotliwość oddawania moczu nie przekracza 6 razy na dobę.

Czym dokarmiać?

Przy karmieniu mieszanym jako pokarmu dodatkowego używają mieszanek mlecznych i mlekozastępczych. To właśnie one w swoim składzie najbardziej zbliżone są do naturalnego mleka matki. Z określeniem ilości potrzebnego dokarmiania sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wcześniej do tego celu przeprowadzało się tzw. ważenie kontrolne, które polegało na notowaniu wagi przed karmieniem i po nim. Dziś taka metoda jest uznana za niecelową i praktycznie się nie stosuje.

Za bardziej skuteczną jest uważana metoda tzw. pozytywnej dynamiki masy ciała dziecka. Według niej podstawowymi kryteriami powinny być dane kliniczne:

  • odpowiedniość zwiększania się masy i długości ciała;
  • częstotliwość aktów defekacji i oddawania moczu;
  • rozwój nerwowo-motorycznych funkcji odpowiednich do wieku.

Mieszane karmienie dziecka jest środkiem koniecznym. Dlatego lekarz powinien jak najdokładniej określić terminy, zakres, a także technologię wprowadzenia mieszanki do dokarmiania dziecka. W niektórych przypadkach mieszane karmienie noworodka może mieć charakter tymczasowy, bo przy odpowiednim prowadzeniu działań w celu zwiększenia laktacji zapotrzebowanie na dokarmianie może zniknąć.

Technologia wprowadzenia dokarmiania

Kobieta po prostu musi kontynuować karmienie dziecka piersią dopóki jest to możliwe. Jeśli mleka nie wystarcza, dokarmiać należy tylko w określonej ilości, nie dopuszczając do przejadania dziecka. Przy tym sam pokarm lepiej dawać ze szklanki lub łyżki i nie częściej niż 1 raz dziennie, aby dziecko ssało pierś jak najwięcej i najczęściej, stymulując tym samym laktację. Wiadomo, że częste przystawianie do piersi stymuluje produkcję mleka.

 
Powiązane artykuły:
Przejście z karmienia piersią – jak przestawiać dziecko na karmienie sztuczne?
Nie wolno z mostu jednorazowo zamienić piersiowe mleko na mieszankę: to niebezpiecznie dla zdrowia bobasa, może wywołać alergię, rozbrat jelita i stres. Jak poprawnie przestawiać dziecko na karmienie sztuczne? O tym czytajcie nasze rady.
Jak poprawnie karmić noworodka mieszanką?
Są wypadki kiedy bardzo ważne we właściwym czasie przejść na pełnowartościową zamianę piersiowego matczynego mleka. Ważne nie tylko poprawnie dobrać mieszankę, ale i nauczyć się poprawnie karmić dziecko.
Jak wybrać mieszanki dla noworodków?
Jesteście pewne, że z pierwszego razu potraficie zorientować się w tej różnorodności dziecięcych mieszanek, które są w sklepie? Nie wolno kupić tej, co pierwsza się trafiła i karmić nią nowonarodzonego dziecka.
Karmienie mieszane – jak poprawnie karmić butelką i piersią?
Czasami karmiącej kobiecie brakuje mleka, żeby pełnowartościowo nakarmić bobasa. W takich wypadkach, żeby w całości nie przechodzić na sztuczne wykarmianie i walczyć za karmienie piersiami, przechodzimy na karmienie mieszane.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty