Miłość i namiętność – w czym różnica?

miłość i namiętność

Temat omawiania istoty takich pojęć jak miłość i namiętność jest dość delikatny. Myląc te pojęcia ludzie często zawierają krótkotrwałe związki, gubią siebie i krzywdzą swoich bliskich, a nawet wariują.

Jak odróżnić miłość od namiętności?

Być może wyjaśnienie znaczenia tych słów według słownika pomoże dać nam punkt wyjściowy dla rozumienia czym różni się miłość od namiętności.

  1. Miłość to potężne uczucie głębokiej, szczerej przychylności i samopoświęcenia, pochłaniające cały organizm.
  2. Namiętność – gorące pragnienie, w większości pożądanie seksualne.

Podstawa miłości to bliskość pomiędzy ludźmi, porozumienie i szacunek dla silnych i słabych stron obojga partnerów. Namiętność – to popęd, pragnienie władać. Często te pojęcia mylą, ponieważ namiętność może istnieć jak samodzielnie, tak i być obecna w miłości.

Kiedy pomiędzy dwojgiem ludźmi istnieje miłość, każdy czyn i każde słowo ocenia się w stosunku do uczuć dwóch partnerów. Miłość daje możliwość trwałego związku. Pozwala przejść przez przeszkody i przykrości, odnaleźć kompromisy i decyzje, które usatysfakcjonują obojga. Namiętność z kolei nie jest negatywnym uczuciem. Tu też jest ważny szacunek dla pragnień partnera. Jednak podstawą namiętności jest jednak egoizm. Związek oparty na namiętności bardzo rzadko bywa trwałym. Pragnienie uzyskać zadowolenie więcej dla siebie, niż dla partnera psuje cały idealny obraz.

Różnica między miłością i namiętnością jest duża, lecz nie na tyle, żeby przeciwstawiać te dwa uczucia. W miłości namiętność przejawia się jako pragnienie jeszcze więcej zbliżyć się do partnera. I jak długo miłość panuje nad namiętnością, związek będzie trwały i nieporuszalny. Natomiast w namiętności nie ma miejsca miłości. Ją usuwają nierozważność, obojętność i egoizm.

Różnica między namiętnością a miłością

Chyba wszyscy znają dławiące uczucie w sercu: ostra konieczność znajdowania się obok pewnego człowieka, gotowość pójść na wszystko, żeby uzyskać właśnie jego/jej wzajemność. A przez pewien czas po osiągnięciu swojego celu pozostaje tylko niezrozumienie tego, gdzie się podziały wszystkie wzniosłe uczucia. Gdzie podziała się romantyka miłości i subtelność w stosunkach. Zostaje tylko rozumienie tego, że to nie ten człowiek, z którym chcielibyście spędzić pozostałe dni. To wszystko jest wynikiem tego, że w waszej duszy pomyliło się rozumienie miłości i namiętności.

Podstawowa różnica między namiętnością a miłością:

  • namiętność powstaje szybko – trzeba być godnym miłości;
  • namiętność jest przelotna i szybko mija – miłość donikąd nie spieszy i odchodzi tylko, kiedy ją gonią;
  • namiętność jest destruktywna – miłość jest wierna, ona tworzy i buduje;
  • namiętność sprowadza z drogi, wyrzuca z rzeczywistości – miłość wraca sens życia.

Różnica między miłością a namiętnością jest duża, lecz w czasie początkowej fazy związku te uczucia bardzo trudno wyodrębnić. Lecz to bardzo ważne jest zrobić w porę. Przecież nie zawsze namiętność przychodzi do swobodnych ludzi, którzy nie mają żadnych zobowiązań. Przez nieprawidłowe rozumienie tych dwóch pojęć rujnują się rodziny, cierpi psychika dzieci i dorosłych, a nawet popełniają się przestępstwa, w tym i morderstwa.

miłość i namiętność różnica

Jak zrozumieć – miłość czy namiętność – wzbudziła w was uczucie pożądania innego człowieka? Prosto przeanalizujcie swoje uczucia, odrzuciwszy w stronę wszystkie zbędne. Miłość niesie co najmniej trzy pragnienia: do ciała, do rozumu i do duszy waszego partnera. Wtedy jak namiętność w większości swojej bazuje się na pożądaniu ciała.

Wychodząc z wyżej powiedzianego, całkiem nietrudno odpowiedzieć na pytanie, jakie uczucie jest trwalsze – miłość czy namiętność? Odpowiedź jest bardzo prosta, oczywiście, że miłość. Ona wypróbuje się czasem przez całe życie. Podczas gdy namiętność, oparta na konsumpcyjnym traktowaniu, mija tak samo szybko, jak na przykład odczucie głodu.

 
Powiązane artykuły:
Czym miłość różni się od zakochania?
Jak często mówiąc komuś o słowach miłości wychodzi tak, że naprawdę żadnej miłości nie ma, a to co nazywają miłością to zaledwie uczucie zakochania. W czym jest różnica między tymi uczuciami opowie nasz artykuł.
Miłość od pierwszego wejrzenia
Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Jednoznacznej odpowiedzi dziś nikt nie da. Jedne wierzą, że ona istnieje, a inne nigdy jej nie odczuwały. Co jest tym ciekawym zjawiskiem? Porozmawiamy o tym w naszym nowym artykule.
Jak zrozumieć, że kochasz?
Uczucia człowieka czasem na tyle skomplikowane urządzenie, że zorientować się w całej palecie ich odcieni bywa bardzo trudnym zadaniem. Jak zrozumieć że rzeczywiście kochasz, a nie przeżywasz uczucia zakochania? Zorientujmy się.
Chorobliwa miłość – сiemna strona uczuć
Nawykliśmy przedstawiać miłość jak światłe i nieodżałowane uczucie. I ono jest rzeczywiste czasami pięknie. Jednak nie poznał prawdziwej miłości ten, kto nie zakosztował bólu. Dlaczego miłość bywa chorobliwą i czy można to skorygować?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty