Miłość od pierwszego wejrzenia

miłość od pierwszego wejrzenia

Miłość od pierwszego wejrzenia to najbardziej romantyczne i sprzeczne uczucie. W nią nie wierzą, lecz na nią tajemnie oczekują, ją odrzucają, ona inspiruje do stworzenia filmów, wierszy, książek. Rozważamy o tym, czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia, jakie są jej oznaki i co to właściwie za uczucie?

Czy wierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia?

Niewiara w miłość od pierwszego wejrzenia z reguły przychodzi do nas z czasem, w konsekwencji szeregu rozczarowań, małych życiowych porażek i zawodów miłosnych. Uczymy się nieufności, a strach tego, że nam sprawią ból rozrasta się i kwitnie bujnym kwiatem. I oto przychodzi ten moment, kiedy sceptycznie oświadczamy, że nie wierzymy, odrzucamy możliwość istnienia miłości od pierwszego wejrzenia (bez względu na to, że niewiara w jakiekolwiek zjawisko w żaden sposób nie ubezpiecza nas przed nim). Jednak przyjemnie pomyśleć o tym, że każdy z nas w następnej chwili może być oszołomiony jaskrawym uczuciem i rozumieniem (niech nawet efemerycznym) tego, że to na całe życie.

Psychologia rozpatruje miłość od pierwszego wejrzenia przez pryzmat rozumienia, że miłość – to uczucie nie nagłe, ona potrzebuje czasu, żeby wykrystalizować się ze wspólnego doświadczenia. W owym czasie uważa się, że nam dosyć trochę więcej minuty, żeby zrobić wybór na korzyść pewnego partnera. Za 90 sekund mózg zdąża zestawić obraz idealnego (w naszym wyobrażeniu) partnera z obrazem nieznajomego. Jeśli uwzględnić, że ten wybór może być usprawiedliwiony w przyszłości, czemu nie uważać go za miłość od pierwszego wejrzenia?

Problemy miłości od pierwszego wejrzenia

Co można uważać za miłość od pierwszego spojrzenia? Z reguły bierzemy pod uwagę pierwsze spotkanie, ponieważ warunkiem dla powstania podobnego rodzaju miłości nie obowiązkowo powinien być pogląd i tylko jeden. Udowodniono, że czasami znajdujemy się w takim stanie, kiedy coś w spotkanym przez nas człowiekowi raptem przeszywa całą świadomość (dokładniej podświadomość), niby „poznajemy” go, wyrywając obraz z bezosobowego tłumu. Problem w tym, że przy „poznawaniu” mamy na myśli bezwiedny szkic postaci, którą jak wam wydaje się znamy w najmniejszych szczegółach. Rozczarowanie przychodzi jeśli różnica jest bardzo już duża. Jednak pogódźcie się, że to nie jest regułą. A prawdziwa reguła – „miłość jest ślepa” – może pomóc bezboleśnie przeżyć korekcję obrazu.

Jak reagujemy na uczucie miłości?

A teraz porozmawiajmy jak reagujemy na gwałtowne uczucie. Większość ludzi wyznaje, że odwraca oczy jeśli spotyka się poglądem z człowiekiem, który wywarł na nich wrażenie. W tenże czas historia miłości od pierwszego wejrzenia obfituje w przykłady, kiedy kompletnie nieznajomi ludzie przez minutę już trzymają się za ręce, tak jakby byli znajomymi przez całe życie. Historii takich relacji w naszym świecie mnóstwo i chociaż wszystkie one są indywidualne, można je rozdzielić na główne grupy. „Miłość od pierwszego wejrzenia” – jedna z nich. Przecież ludzie przeżywają rozczarowanie czasami i po wielu latach wspólnego życia. Czemu nie dać szansę uczuciu, które tak gwałtownie weszło do naszego życia, jeśli ono przyniosło tyle kolorów radości.

Należy prosto przypomnieć sobie:

miłość od pierwszego wejrzenia czy istnieje
  1. Kochacie człowieka, którego wam tylko należy poznać. Nie myślcie, że znacie go. Odkrywajcie nowe cechy, rozkoszujcie się nowością.
  2. Niespodziewanie znaleziona połówka ma prawo być sama sobą. Nie usiłujcie się przeinaczyć mężczyznę, to i w długoterminowych stosunkach rzadko idzie na korzyść.

I głównie, nie należy psuć gorące uczucia zmartwieniami i lękami, przecież nikt nie może przewidzieć do czego one doprowadzą. Rozkoszujcie się tym co macie, kochajcie i bądźcie ukochani! I kto wie, być może na pytanie przyszłych dzieci, jak zapoznaliście się z tatą, dacie odpowiedź "to była miłość od pierwszego wejrzenia".

 
Powiązane artykuły:
Jak zrozumieć, że kochasz?
Uczucia człowieka czasem na tyle skomplikowane urządzenie, że zorientować się w całej palecie ich odcieni bywa bardzo trudnym zadaniem. Jak zrozumieć że rzeczywiście kochasz, a nie przeżywasz uczucia zakochania? Zorientujmy się.
Chorobliwa miłość – сiemna strona uczuć
Nawykliśmy przedstawiać miłość jak światłe i nieodżałowane uczucie. I ono jest rzeczywiste czasami pięknie. Jednak nie poznał prawdziwej miłości ten, kto nie zakosztował bólu. Dlaczego miłość bywa chorobliwą i czy można to skorygować?
Uczucie miłości – jak ujawnia się?
W tym artykule porozmawiamy o światłym i czystym uczuciu - miłości. Porównamy zakochanie z prawdziwą miłością, opowiemy o inności między nimi i dotkniemy tematu pierwszej miłości, którą jak wiadomo zapamiętuje się na całe życie.
Czym miłość różni się od zakochania?
Jak często mówiąc komuś o słowach miłości wychodzi tak, że naprawdę żadnej miłości nie ma, a to co nazywają miłością to zaledwie uczucie zakochania. W czym jest różnica między tymi uczuciami opowie nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty