Miłość przeciwko namiętności
Miłość i namiętność są najlepszymi ludzkimi uczuciami. Dlatego czasami trudno zorientować się, czego właśnie doświadczamy w danej chwili. Pierwotne pożądanie może okazać się zwykłą namiętnością, mylnie przyjętą za głębokie uczucie. Czasami przyciąganie może przerodzić się w miłość, ale nie jest wykluczone, że może zakończyć się kolejnym rozczarowaniem. Wiadomo, że wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie, dlatego zakochać się można bardzo szybko - ale czy to będzie prawdziwe uczucie? Przecież nie znasz człowieka naprawdę.
O samej istocie namiętnościNamiętności towarzyszą emocje, radość, lęk, wyczekiwanie. Ona może mieć wiele składników, ale przede wszystkim one są pozytywne. Dlatego te emocje często mylone są z miłością. Podczas namiętnego pragnienia człowiek odczuwa duchowy wzrost, chce ciągle coś robić (na przykład biegać rano, pływać, tańczyć, itp.) i przy tym myśli o obiekcie pożądania nie opuszczają go ani na chwilę. Chce być z tym człowiekiem, dotknąć, być częścią jego życia. Ale ważne jest, aby pamiętać, że to pragnienie może dojść do poziomu obsesji.
Jak podkreślają psychologowie namiętność jest fizjologicznym pobudzeniem seksualnym, a reszta jego odcieniami. Organizm wytrącony jest ze stanu spokoju, ludzie tracą kontrolę nad własnym zachowaniem, co często prowadzi do problemów. Ale prędzej czy później ten poryw minie lub ucichnie, ponieważ ma swoje granice.
Światem rządzi miłośćMiłości towarzyszą inne objawy. Zazwyczaj między kochankami jest wysoka emocjonalna bliskość. Kiedy para szczerze cieszy się możliwością komunikowania się, spędza razem czas, z przyjemnością wspominając te szczęśliwe chwile – to właśnie w takie momenty człowiek kocha z całego serca. Możesz łatwo wyobrazić sobie wspólną przyszłość ze swoim partnerem, zaczynasz rozwijać się dla tego człowieka, chcesz dać mu szczęście w zamian. Tak ufasz mu, że nie boisz się pokazać przed nim swoje wady, słabe strony.
Zdaniem doktora Fischera namiętność nie może trwać wiecznie, bo dużo ludzi zginęłoby z wycieńczenia, nie mogliby pracować lub trafiliby do szpitala psychiatrycznego. Lepiej zachować romantyczny związek i wnosić do niego powiew świeżości. W tym przypadku miłość i kontrolowana namiętność mogą idealnie się łączyć.
"Namiętna" pułapkaJeśli czujesz, że wpadasz w pułapkę ognistej namiętności, trzeba wiedzieć następujące:
- Wszyscy wiedzą, że jeśli zrozumieć jak dzieje się cud, to on przestaje istnieć. Hormony serotonina i dopamina powoduje uczucie euforii, wzbudza energię i dobry nastrój. I jeśli poczujesz sympatię, uczucia mogą tylko się zaostrzyć. Adrenalina i noradrenalina powodują niepokój, drżenie i kołatanie serca. Poza tym przy dużym pożądaniu zaczynają produkować się enkefalina i endorfina, które jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Dlatego jeśli odczuwasz, że dajesz się ponieść emocjom, przestań traktować uczucia jak coś magicznego i uwodzicielskiego. Na pierwszy rzut oka trudno to zrobić, ale jak tylko dosłuchasz się do poniższych porad, wszystko okaże się łatwiejsze niż można sobie wyobrazić.
- Jeśli chcesz poznać swoją prawdziwą miłość, nie warto od razu iść na całego, spotkawszy pierwszego lepszego przystojnego faceta. Było ustalone, że najbardziej mocne i prawdziwe relacje rodzą się z przyjaźni. Pomyślcie sami: często komunikujecie się i po prostu spędzacie czas, poznajecie człowieka, jego zachowanie, maniery, jak on komunikuje się z innymi ludźmi i tak dalej. Dlatego też, jeśli nie chcesz się pomylić, daj trochę czasu wam obojgu. Namiętność może bardzo szybko minąć i wtedy rozpocznie się stopniowa rujnacja, a może przerodzić się w prawdziwe uczucie. W odpowiednich rękach namiętność, podobnie jak przyprawy, ze zwykłych produktów może uczynić prawdziwe arcydzieło kulinarne. Najważniejsze jest, aby nie dochodzić do skrajności. Utrzymywać swój związek w harmonii. A trwały on będzie, czy nie, zależy tylko i wyłącznie od obojga kochanków.