Minimalizm we wnętrzu - jak zrobić maksimum miejsca w mieszkaniu?

minimalizm we wnętrzu

Niemieckiemu modernistycznemu architektowi o imieniu Ludwig Mies van der Rohe przypisują twierdzenie, które stało się symbolem współczesnego minimalizmu "Mało – to już za dużo".

Minimalizm we wnętrzu zyskał ogromną popularność, co jest zupełnie naturalne - po dużej ilości form i detali baroku, zawijania secesji i fali popularności stylu orientalnego, pojawienie lakonicznego kierunku we wnętrzu było tylko kwestią czasu.

Czym jest minimalizm?

Wnętrze mieszkania - minimalizm, gdy:

  • wykorzystuje się minimalną ilość mebli;
  • detale wnętrza są prostej, lakonicznej formy;
  • stwarza się iluzja rozszerzenia przestrzeni, dzięki zastosowaniu konstrukcji przezroczystej;
  • w kolorowym projektowaniu mieszkania wykorzystuje się jednotonowe kolory, bez wzorów.

Minimalizm pozwala stworzyć iluzję przestrzeni, nawet w małym mieszkaniu ukryć ogromną liczbę niezbędnych drobiazgów, "oczyścić" przestrzeń. Tego stylu nie wolno odnosić do "taniego": wykorzystuje się naturalne drzewo, drogie tkaniny, tkane żaluzje. Designe wnętrza w stylu minimalistycznym, najlepiej pozostawić profesjonalistom, ponieważ przy całej zewnętrznej prostocie, charakteryzuje się on precyzją rozliczeń, racjonalnością, praktycznością.

Za „pokrewnego” stylowi minimalizmu, uważany jest styl japoński, charakteryzujący się użyciem materiałów naturalnych, mebli kontrastowego koloru. Te reguły działają w minimalizmie i dzisiaj - jeśli podłoga i ściany są jasnego koloru, to meble dobierane są z drzewa o ciemnych kolorach.

Salon w stylu minimalistycznym

Minimalizm we wnętrzu salonu, dopuszcza użycie ograniczonej liczby kolorów: białego, beżowego, brunatnego, żółtego, szarego i czarnego. Ściany malują lub pokrywają tapetami jednego tonu, bez wzorów i rysunku. Możliwe jest użycie tynku dekoracyjnego.

Zasłon lepiej nie wykorzystywać, w salonie lepiej będzie użyć tkane żaluzje lub rolety w pastelowych czy kontrastowych kolorach, bez wzorów i rysunków. Dopuszczalne użycie teksturowanej tkaniny.

Minimalizm w sypialni

Wnętrze sypialni w stylu minimalistycznym - to przede wszystkim łóżko platforma z ukrytym systemem przechowywania, na przykład dla kołdry i poduszek. W małym pokoju, łóżko może zajmować praktycznie całą przestrzeń, zostając niewielkie przejścia.

Meble do sypialni powinny być maksymalnie prostych form, bez wzorów. Przeważają szafy przesuwne, wbudowane garderoby, szafki- podium itp.

Faktury przeważnie są szorstkie, matowe. Na podłogę można położyć wykładziny dywanowe, obowiązkowo jednotonowego koloru: beżowego, szarego, białego czy czarnego. W sypialni są możliwe kolorowe akcenty.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Do wnętrza kuchni w stylu minimalistycznym pasuje hasło "funkcjonalność bez ozdoby". Ścianki szafek są całkowicie gładkie, z niezauważalnymi chromowanymi dodatkami lub całkiem bez nich, z ukrytymi na powierzchni rączkami drzwi. Praktycznie wszystkie szafki i szuflady tworzą jedną powierzchnię, wrażenie gładkiej ściany.

Sprzęt techniczny jest obowiązkowo wbudowany, albo chowa się do specjalnych szaf.

Kolorowe projektowanie kuchni, jest podobne do wykorzystanych kolorów w sypialni i salonie, minimalizm we wnętrzu salaz jedyną różnicą - jaskrawe, kolorowe akcenty są mile widziane. Głównie, akcent ma być tworzony jednym kolorem a główny spokojny ton nie przygnębiał. Na przykład kuchnia w białym kolorze, może być uzupełniona jaskrawymi czerwonymi wazami i talerzami.

Wnętrze mieszkania w stylu minimalistycznym jest doskonałym rozwiązaniem tak dla małych pomieszczeń, jak i dla mieszkań z dużą powierzchnią. W niewielkim mieszkaniu styl minimalistyczny, pozwala wykorzystać w zamian ciężkich stałych przegród lekkie, przezroczyste, optycznie zwiększające przestrzeń. Duże powierzchnie pozwolą stworzyć system ukrytych od oczu zewnętrznych obserwatorów szafek i skrzynek.

 
Powiązane artykuły:
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty