Mleko zanika – jak zwiększyć laktację?

Wiele młodych mam interesuje pytanie z powodu tego, co robić kiedy zanika mleko kobiece i jak w tym wypadku zwiększyć laktację. W pierwszej kolejności, zanim coś robić, należy ustalić przyczynę nieobecności mleka u kobiety. Ogółem można wydzielić 3 czynniki, które mają bezpośredni wpływ na laktację: odżywienie, stan organizmu, psychologiczny humor.
Jak należy odżywiać się podczas karmienia piersią?Każda karmiąca mama musi znać co robić, żeby mleko niespodziewanie nie zniknęło. Głównym błędem młodych kobiet w takiej sytuacji jest to, że one przedłużają jeść tak jak wcześniej. To jest niepoprawnie. W pierwszej kolejności porcje powinny być niewielkie, a ilość jedzenia należy zwiększyć. Przy czym należy postarać się w całości zrezygnować z mącznego i słodkiego. Idealnym wariantem codziennej diety karmiącej mamy może być następny zestaw produktów:
- 150–200g mięsa lub ryby;
- 200g twarogu;
- zboża (można zmieniać: kasza manna, ryżowa, gryczana, owsiana, itp.);
- dużo płynów.
Karmiąca mama musi wypijać niemniej 2 litrów płynów dziennie. Przy czym najlepiej podwyższają laktację zielona herbata, wywar dzikiej róży, kompot, ziołowe wywary i inne. Dotrzymanie podobnego jadłospisu pozwoli odnowić laktację i zwiększyć objętość mleka, kiedy ono znika.
Jak stan psychiczny wpływa na laktację?Bardzo często brak mleka w piersiach u kobiety, która niedawno narodziła jest uwarunkowana poporodowym stresem. Takie dość często obserwuje się u tych dziewczyn, które po raz pierwszy zostały matkami. Jest wywołany stan niepewności mamy w swoich siłach. Toż bardzo ważne, żeby w tym okresie obok był człowiek, który pomoże radą i podpowie jak i co potrzebne robić.
Jak uniknąć obniżenia laktacji?
Po to, żeby w porę zareagować na obniżenie laktacji wiele uważnych kobiet interesują się jak zrozumieć, że znika mleko.
Po pierwsze piersi zwyczajnie zmniejszają się w objętości. Przy czym, jeśli przedtem kobieta budziła się i koszula była mokra od mleka, to ze zmniejszeniem laktacji tego w ogóle nie obserwuje się.
Po drugie maluch staje się niespokojny z powodu niedożywienia, jest drażliwy. W tym wypadku może pomóc rozjaśnić sytuację cotygodniowa kontrola dokładki wagi dziecka.
Przy pojawieniu podobnych oznak koniecznie odwołać się do pediatry, który da rzeczową radę na temat karmienia piersią.