Moda lat 50 – szczególności mody powojennej

moda lat 50

Moda lat 50 – to kobiece sylwetki, kosztowne materiały i draperia, różne elementy i mnóstwo akcesoriów – to wszystko czego brakowało kobietom w okresie powojennym.

Kobieca moda lat 50-tych

W latach 50-tych moda przeszła od prostoty, wygody i oszczędności, które były charakterystyczne dla modeli poprzedniego dziesięciolecia, do urody i niezwykłości. Rozwój ekonomiczny i pewna stabilność spowodowały to, że ludzie zaczęli się interesować życiem towarzyskim, uczestniczyć w nim, ono natomiast wymagało szczególnego ubrania. Ogólny styl dziesięciolecia był określony przez francuskiego projektanta mody Christiana Diora, który zaproponował nowy wizerunek New Look. Charakteryzował się kobiecymi formami kroju – szerokimi ramionami, wąską talią, puszystymi spódnicami z dużą ilością halek. Nieodłączną częścią składową danego stylu stała się ogromna ilość akcesoriów: rękawiczki, torebki, kapelusze, naszyjniki, kolczyki, a również dokładnie dobrany makijaż, pasujący do kostiumu i idealnie ułożona fryzura.

Szlachetnie panie przebierały się 7 razy dziennie. Był modny wizerunek idealnej gospodyni domowej: musiała wyglądać zadbaną, w ładnej sukience, z makijażem i w ładnej fryzurze. Kobieta nie mogła pokazać się bez makijażu nawet przed własnym mężem, więc musiała się budzić bardzo wcześnie, aby zdążyć się umalować i ułożyć włosy.

Owy wizerunek "ptaszki w złotej klatce" wywołał burzę niezadowolenia wśród feministek, jednak wpływ stylu "New Look" był na tyle ogromny, że ich głosy po prostu utonęły w szumie spódnic dziewczyn, które nareszcie otrzymały możliwość popisać się własną urodą i ubraniem. Modne sukienki lat 50-tych – to puszyste kloszowane spódnice lub odwrotnie, bardzo wąskie wizerunki. W końcu dziesięciolecia pojawiły się płaszcze o prostym lub okrągłym kroju.

Obuwie i akcesoria

W tamtych czasach szczególną uwagę poświęcano akcesoriom i obuwiu. Były zakończeniem wizerunku, dlatego dokładnie były przemyślane i dobrane. Obowiązkowym atrybutem dziewczyny w tamtych czasach były rękawiczki. Jeśli chodzi o obuwie, to były to delikatne buciczki na wysokich, cienkich obcasach z okrągłymi czubkami,a następnie obcas przekształcił się na szpilkę. W roku 1955 projektant mody Roger Viver zaproponował buty czółenka z obcasem "szok" , który był bardzo zagięty do środka. Również w tym samym roku pojawiły się buty bez obcasów – balerinki. Kapelusze lat 50-tych mają okrągłe, delikatne, płaskie główki. Rondo może być szerokie lub wąskie. Tradycyjną ozdobą kobiet są perły na szyi, które kobiety nie zdejmują czasami nawet w domu.

50 moda 1 50 moda 2 50 moda 3
50 moda 4 50 moda 5 50 moda 6
50 moda 7 50 moda 8 50 moda 9
 
Powiązane artykuły:
W jakim państwie stworzono panamy?
Więc tak historia czasami dowcipkuje nad modą. Najpierw kapelusz biedaków Ekwadoru zdobył popularność w absolutnie innym kraju. Dziś panama to prawdziwie internacjonalne nakrycie głowy, które można spotkać w dowolnym punkcie świata.
Kimono damskie – różne rodzaje kimona japońskiego
Kimono - to tradycyjny strój japońskich kobiet, który w nasze dni zakłada się tylko w szczególnych wypadkach. Również istnieją współczesne interpretacje tej sukni takie jak chałaty, żakiety, bluzy i tak dalej.
Suknie średniowieczne – podstawowe cechy sukienki
Trudno znaleźć strój, który będzie wyglądał bardziej uroczyście niż suknia w średniowiecznym stylu. Jeśli chcecie stworzyć postać królowej, to w tym artykule znajdziecie doskonałe rady jak to najlepiej zrobić.
Historia spódnicy od Średniowiecza do czasów współczesnych
Spódnica pozwala wyglądać i romantycznie i uwodzicielsko. Wszystko zależy od fasonu, długości i zabarwienia spódnicy. Jednak historia spódnicy jest bogatsza! Z nią zaznajomimy się w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty