Modzel na palcu stopy - skąd się biorę i jak się go pozbyć?
Oto błysnęła malutka wyrafinowana nóżka w bucie typu czółenka na cieniutkim obcasie. A oto i druga, taka sama stąpnęła na asfalt i z samochodu wyfrunęła młodziutka dziewczyna. Smukła i lekka ona jak ptaszek, powietrznym chodem skierowała się do budynku biura. Lecz dzień tylko się zaczyna i jeszcze nie wiadomo jaką ona będzie do jego końca. I oto na podwórzu już wieczór, zapalają się latarnie, a zmęczeni ludzie wyruszają do domu. A co tam nasza czarownica? Za długi roboczy dzień ona tak biegała na wysokich obcasikach po piętrach, wykonując polecenia szefa, że już nie jest zadowolona ze swoich nowiutkich butów, które obcierają do modzeli jej zmęczone stopy. Szybciej dostać się do domu!
Tak, obraz jest typowy. Rano cieszymy się jaskrawemu słońcu, dobrej pogodzie, szczycimy się swoją młodością i nowymi czółenkami, a pod wieczór zmęczeni i biegając cały dzień przeklinamy swoją głupotę i te cholerne buty, co natarły modzel na dużym palcu prawej stopy. I skąd one, te modzele, tylko się biorą!
A rzeczywiście skąd?Żeby odpowiedzieć na to pytanie szczególnej medycznej wiedzy nie potrzeba mieć.Dość tylko niewielkiego życiowego doświadczenia i banalnej ciekawości. Jak wiadomo modzele na palcach stóp pojawiają się w dwóch wypadkach. Po pierwsze, kiedy zakładasz nowe czy niewygodne ciasne obuwie, gdzie palce ocierają się o siebie. Po drugie, jeśli w organizmie są zaburzenia metaboliczne.
KlasyfikacjaWszystkie modzele rozdzielają się na miękkie i twarde. Do miękkich modzeli odnoszą się obtarcia i pęcherze, wodniste i krwiste modzele. Właśnie one pojawiają się na dużym palcu stopy, czy na pięcie przy noszeniu ciasnego obuwia, a także przy zwiększonej potliwości i nieregularnej higienie nóg. Modzel na dużym palcu stopy nazywa się paluch koślawy i jest najbardziej bolesny wśród wszystkich miękkich modzeli.
Do twardych modzeli odnoszą się wszystkim znane odciski, korzeniowe i kostne nagniotki i ostrogi pięt. W podstawie ich pojawienia, z reguły leży naruszenie metabolizmu wapnia. Ale niezależnie od etiologii, odciski na palcach wymagają terminowego leczenia.
Sposoby leczeniaLeczenie modzeli na palcach stóp zależą od wielu czynników. Dla usunięcia odcisków jest tylko założyć wygodne luźne obuwie i śledzić za czystością stóp. Z wodnymi i krwistymi modzelami trzeba więcej wysiłku. Po pierwsze one są dość bolesne, po drugie - je trzeba umieć poprawnie wydalać. W domowych warunkach takie modzele przekłuwają cienką czystą igłą, płyn spuszczają i smarują ranę środkiem antyseptycznym. Potem miejsce zaklejają plastrem, żeby skóra nie pękała od przedwczesnego wysychania.
Leczenie modzeli między palcami stóp również wymaga zmiany ciasnego obuwia na luźne i dobrze wietrzne, ponieważ takie modzele często powstają przy podniosłej potliwości stóp i infekcjach grzybiczych. Tu pięknie podejdą wanienki z korą dębu, uczepem, czy rumiankiem. Jednym słowem wszystko to co usuwa nadmiar potu. A także przeciwgrzybiczne leki.
Leczenie i usunięcie palucha koślawego i twardych starych modzeli na palcach i stawach palców stóp, pod siłę, chyba tylko lekarzom. Ale dla rozwiązania tego problemu istnieje wiele wspaniałych ludowych przepisów. Oto niektóre z nich:
- Jeśli modzel niestary i jeszcze miękki, to weź miękisz chleba, umaczaj go w occie i przyłóż do otarcia. Okład zaciągnij bandażem i idź spać. A ranem zdejmij okład i dobrze umyj stopy. Zmiękły modzel potrzyj pumeksem. Okłady rób w ciągu tygodnia. Ich można zmieniać aplikacjami z ziemniaka i cebuli. Zetrzyj na drobnej tarce ziemniak i cebulę w równych częściach i nakładaj tą kaszę na modzel. Okład nakryj folią i zaciągnij bandażem, a ranem usuń.
- Piękny sposób usunięcia modzeli na palcach stóp – to gorący okład z czosnku z sadłem. Mieszają stłukły ząbek czosnku z niewielką ilością rozgrzanego świńskiego sadła i nakładają na miejsce modzeli na noc. Nogę ocieplają, a ranem gorący okład zdejmują i odskrobują pumeksem skórę co odeszła.
- Dla usunięcia korzeniowego modzelu pięknie podchodzi ocet. Na bolesnym miejscu naklej plaster, zawczasu wykonawszy w nim dziurkę rozmiarem z korzeń tego modzelu. Potem kapnij na wyglądający z dziurki plastra modzel trochę octu i nakryj go bandażem. Ranem umyj stopy. Zabieg powtarzaj dopóki całkowicie nie pozbędziesz się modzelu.
Istnieje jeszcze wiele różnych sposobów usuwania modzeli na palcach stóp, lecz najlepiej nosić wygodne obuwie i te środki nie będą ci potrzebne.