Motywacja do osiągnięcia sukcesu - jak to działa?

motywacja do osiągnięcia sukcesu

Czasami do osiągnięcia tych czy innych celów nam nie wystarcza bodźca do działania, motywacji. Właśnie motywacja jest motorem dla większości, wyznaczając inicjatywę człowieka, a także jakość i szybkość wykonania różnych zadań. I jedną z głównych rodzajów pobudzania jest motywacja do osiągnięcia sukcesu, o której mowa w tym artykule.

Teoria motywacji osiagniecia sukcesow

Pierwszym, kto wprowadził pojęcie motywacji osiągnięcia był amerykański psycholog H. Murray. On wyznaczył kilka aspektów współzawodnictwa tej motywacji, przy tym rywalizować do osiągnięcia sukcesów człowiek może sam ze sobą. Wynik takiej tendencji motywacyjnej - to stałe samodoskonalenie i pragnienie rozprawiać się z czymś trudnym.

Później inne uczenie, które pracowały nad teorią motywacji osiągnięcia (i sukcesów w tej liczbie), wydzielały trochę inne aspekty. Często wysuwała się myśl, że dla ludzi zmotywowanych do osiągnięcia, najlepszym jest średni poziom trudności postawionych zadań. Poza tym wynik ich decyzji musi zależeć prawie w całości od samego człowieka, a nie wypadku.

Jednak pragnienie pokazać wysokie wyniki, a tym samym odnieść sukces jest właściwe w pierwszej kolejności ludziom odpowiedzialnym i z inicjatywą. Motywacja do osiągnięcia celu przypuszcza obecność pewnych cech charakteru, które określają konkretne zachowanie.

Problem motywacji do osiągnięcia sukcesu

Psychologia motywacji do osiągnięcia sukcesów jest ciasno powiązana także z pragnieniem unikać niepowodzeń. Te dwa pojęcia nie są tak podobne, jak może wydać się na początku, przecież zależnie od celu (osiągnąć sukces czy uniknąć niepowodzenia) wybiera się i sposób otrzymania pożądanego wyniku.

Motywacja do osiągnięcia celu jest często związana z obliczanym ryzykiem, czyli człowiekowi ważne jest mieć pełność w otrzymaniu tego, czego chce. Przewaga tej tendencji motywacyjnej najczęściej zmusza nas stawiać średnie po wykonaniu cele albo z lekka zawyżone (wspomnimy motywacja sukces pragnienie do samodoskonalenia). I jak nie paradoksalnie brzmi, mocno zawyżone cele dość często wybierają ludzie, zmotywowani na porażkę. Zresztą to tylko jeden z biegunów ich wyboru - łatwo osiągalne cele oni stawiają przed sobą o wiele częściej.

Ciekawy jest i ten fakt, że akurat ci, którzy starają się uniknąć niepowodzenia, w razie prostych przyzwyczajeń działają szybciej i wydajniej, aniżeli osoby zmotywowane do osiągnięcia sukcesu. A jeśli zadanie jest nieproste, to do przodu z reguły wyrywają się "ludzie sukcesu". W związku z tym w różnych sytuacjach, różne pragnienia są efektywne dla osiągnięcia postawionego celu.

 
Powiązane artykuły:
Autosugestia na odniesienie sukcesu - różnorodne metody
Chcesz być pomyślnym - bądź z pomyślnymi. Ta reguła zawsze owocuje. Lecz dla wielu z nas, żeby coś osiągnąć ważna jest wewnętrzna motywacja. Jak wmówić sobie w serce pragnienie na sukces, porozmawiamy dalej.
Składniki sukcesu w biznesie – realizuj swoje idee i cele
W tym artykule porozmawiamy o składnikach sukcesu, co robią dowolny biznes udanym. Dowiadujecie się o tym na co warto zwrócić szczególną uwagę przy rozwoju swojej sprawy, żeby domagać się pożądanego i osiągnąć sukces.
Jak nauczyć się prawidłowo marzyć?
W tym artykule porozmawiamy o tym jak poprawnie marzyć, żeby marzenia stały się celem...osiągalnym i realnym. Dlatego należy dotrzymywać się kilku reguł. Czytamy, bierzemy na notatkę i robimy życie harmonijnym.
Jak odzyskać sukces – metody żeby poczuć się szczęśliwie
Każdemu z nas na pewno chciałoby się, żeby sukces i powodzenie zawsze byli obok i przeprowadzały nie tylko w sprawach, ale i we wszystkich dziedzinach życia. I często powstaje kwestia: czy być może w ogóle zrobić coś, żeby powodzenie wróciło?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty