Mroczne tajemnice Wielkiego Sfinksa z Gizy: 9 pytań bez odpowiedzi

Wielki Sfinks – atrakcja turystyczna w Egipcie, każdego roku oblegana przez tłumy turystów z całego świata. Jest jednym z głównych symboli tego kraju. Kryje więcej tajemnic niż słynne egipskie piramidy.

Kiedy rzymscy żołnierze po raz pierwszy ujrzeli Wielkiego Sfinksa, mieli przed sobą coś, co było dużo starsze od ruin Cesarstwa Rzymskiego. Mieli możliwość podziwiać tylko głowę Sfinksa, ponieważ pozostała część była przysypana piaskiem. Wielki Sfinks jest jednym z najbardziej tajemniczych pomników na świecie.

1. Przez kogo został wybudowany?

sfikks

Istnieje wiele hipotez na ten temat. Jednak nawet współcześni naukowcy nie mogą udzielić jasnej odpowiedzi na to pytanie. Jedno z pewnością mogą powiedzieć, że jego oblicze to wizerunek twarzy faraona Khafre (Chefrena).

Faraon Khafre (Chefren) był budowniczym piramidy Chefrena (druga co do wielkości piramida w Gizie) i przypuszczalnie był również budowniczym Wielkiego Sfinksa, który wchodził w skład zespołu grobowego faraona. Datowanie węglowe jednak wykazało, że Wielki Sfinks powstał jeszcze przed panowaniem Chefrena. Aktualnie uważa się, że najprawdopodobniej w czasach tego władcy głowa posągu była już od dawna gotowa i mocno zniszczona. Faraon mógł więc powziąć się przerobienia jej na własną podobiznę.

2. Kogo przedstawia rzeźba?

sfinks kto to

Nikt nie wie, kto zbudował Wielkiego Sfinksa i jak brzmi jego pierwotna nazwa. Nazwa "sfinks" pochodzi od egipskiego określenia "szespanch", co oznacza "żyjący posąg". Uważa się, że posąg ma ciało szakala i jest uosobieniem boga Anubisa, patrona procesu mumifikacji i życia pośmiertnego.

3. Jak budowano Wielkiego Sfinksa?

sfinks historia

Cała figura Sfinksa została wykuta w skale wapiennej, a nie zbudowana z bloków, jak w przypadku piramid, które budowano z wapnia, pochodzącego z doliny, w której zostały wzniesione. Z wapnia również budowano świątynie egipskie.

Ponieważ Sfinks jest wykuty w wielkim jednym wapiennym bloku skalnym, to można przypuszczać, że składa się z wielu warstw o różnej szczelności, więc ulega erozji, działaniu burz piaskowych oraz wód podziemnych z różną szybkością, dlatego na ciele Sfinksa widać ślady erozji i pęknięcia. Naukowcy do końca nie wiedzą, jaką technikę budowy stosowali Egipcjanie podczas kucia Sfinksa.

4. Do czego w Starożytnym Egipcie służył Wielki Sfinks?

piramida

Na razie do końca nie ustalono, do czego służył posąg. Przez tysiące lat był częścią różnych ceremonii religijnych, związanych z kultem różnych bogów egipskich. Jeśli natomiast chodzi o Biblię, to nie znajdziemy w niej żadnej wzmianki o tym posągu, chociaż Żydzi przez wiele wieków byli niewolnikami, pracującymi w Starożytnym Egipcie.

Każdy, kto czytał Stary Testament, może z całą pewnością powiedzieć, że ani Mojżesz, ani jego brat Aaron, nie wspominają o żadnym Sfinksie. Można przypuszczać, że jeśli nawet widzieli go, to on nie sprawił na nich żadnego wrażenia.

5. Dlaczego Sfinks nie ma nosa?

sfinks glowa

Jego brak, to cecha charakterystyczna tego słynnego posągu. Bardzo długo nie znano przyczyny braku nosa Wielkiego Sfinksa. Na początku uważano, że odpadł, bo posąg jest już stary. Najnowsze badania wykazują jednak, że posągową twarz prawdopodobnie oszpecono w X wieku. Kto to zrobił? Prawdopodobnie zrobili to wyznawcy sufizmu, którzy w ten sposób chcieli pozbawić go symboli władzy królewskiej i bóstwa. Na dodatek Arabom religia zakazuje przedstawiania ludzkich postaci, więc odłupali nie tylko Sfinksowi odrębne części ciała, ale także innym posągom na terenie Egiptu.

6. Czyją twarz ma Sfinks? Damską czy męską?

sfinks history

Aż do wieku XIX uważano, że Sfinks ma twarz damską. Prawdopodobnie też miał piersi. Dopatrywano się również na twarzy jakoby resztek intensywnego makijażu. Pierwsze wzmianki o tym, że Sfinks jest kobietą, pojawiły się na początku XV wieku. Natomiast w XIX wieku Sfinks przestał przypominać kobietę.

7. Kim są Anunnaki? Czy rzeczywiście zbudowali Sfinksa?

sfinks niebo

Niektórzy naukowcy przekonują, że Anunnaki (ci którzy zeszli z niebios na Ziemię, tajemnicze istoty) zbudowali Sfinksa. Ich poziom rozwoju oraz posiadane technologie wprawiały w zachwyt i jednocześnie powodowały paniczny strach wśród ówczesnych mieszkańców Starożytnego Egiptu. To oni nauczyli Egipcjan warzyć piwo pszeniczne i podzielili dobę na 24 równe godziny oraz godzinę na 60 części.

Niektóre badania dowodzą, że pod łapami posągu znajduje się coś na kształt komnaty, a między rzeźbą i piramidami przebiegają podziemne korytarze. Z powodów prawnych i prawdopodobnie również finansowych, badania nie są obecnie możliwe.

8. Jak Sfinksowi udało się przetrwać tysiące lat?

sfinks kiedy

Przez ostatnie kilka tysięcy lat Sfinks był wielokrotnie zasypywany, a jego ciało przez ponad trzy tysiące było przykryte piaskiem. Współczesne badania potwierdzają niezwykłą tezę, wedle której za erozję posągu były odpowiedzialne w głównej mierze woda. Na Sfinksie widoczne są ślady erozji wodnej, która mogła nastąpić w czasie Wielkiego Potopu.

Sfinks był zagrzebany w piasku aż do roku 1925, po czym zaczął ulegać erozji nie tylko wód, ale również niszczony jest przez różne żywioły. Na szczęście ludzie przez tyle wieków mieli możliwość podziwiać głowę Sfinksa, która jak dowodzą najnowsze badania, na przestrzeni wieków została kilka razy przebudowana.

9. Czy Wielki Sfinks nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu?

sfinks noc

W 1980 roku podczas kolejnej przebudowy posągu zniszczono ramię. Konserwatorzy pokrywają posąg różnymi warstwami ochronnymi, substancjami chemicznymi, które niestety nie mogą go uchronić przed niszczeniem od wewnątrz.

Ministry of State of Antiquities (Najwyższa Rada Starożytności) – egipska instytucja państwowa odpowiedzialna za konserwację i ochronę starożytnych zabytków na terenie Egiptu, w tym też Wielkiego Sfinksa. Czy uda jej się jednak zachować i ochronić jeden z największych zabytków Starożytności dla następnych pokoleń? Kolejne pytanie bez odpowiedzi.

źródło:TopTenz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty