Muzyka do biegania i treningów – uczymy się dobierać odpowiednią muzykę

muzyka do biegania i treningów

Nasz mózg ulega wpływowi różnych bodźców zewnętrznych. Właśnie z tego powodu w pogodę deszczową, ty nie tylko nie pójdziesz biegać, ty nawet nie udasz się do najbliższego sklepu, aby kupić jedzenie. Skorzystasz z tego, co masz. Na podstawie tego naukowcy już dawno zrozumieli, że człowiek to taka istota, którą przez cały czas należy motywować. To można robić za pomocą obrazków, kina, muzyki, aforyzmów.

Pochodzenie owej naszej potrzeby jest dosyć łatwo wyjaśnić. Powiedz, po co się trenujesz? Aby schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę...A jednak większość z nas nigdy nie odczuwało na sobie owej rzeźby, nie wie, co oznacza żyć bez zbędnych kilogramów. Właśnie z tego powodu, że człowiek nie poczuł na własnej skórze, co oznacza owa transformacja, on przez cały czas wątpi, czy jest mu to potrzebne.

Jednak wystarczy gadać. Czas na motywację!

Mózg i muzyka

Chyba najbardziej wygodnym motywatorem do biegania jest muzyka. To jest bardzo wygodne, ponieważ dziś możesz wstawić sobie do uszu dowolny utwór muzyczny. Jednak, aby poprawnie pobudzić do działania, a nie do snu, potrzebne jest nieco więcej, aniżeli zwykła muzyka. Muzyka – to zwykły katalizator, która zmusza organizm robić to, co mu się już znudziło (jak na przykład bieganie). Po to, aby muzyka była na prawdę korzystna do uprawiania biegu, trzeba ją dobierać zgodnie z twoją prędkością.

W zależności od tembru utwory muzyczne mogą zwiększać produkowanie adrenaliny ( co sprzyja intensywnemu treningowi), ale jednocześnie rozluźniać ciało i umysł (zwłaszcza jest korzystne przed wyścigami). Niejednokrotnie obserwowaliśmy jak znani sportowcy, przed ważnym wyścigiem, pozostawali na samotności. Wkładali do uszu słuchawki i słuchali być może jakichś magicznych mantrów. Na przykładzie mistrzyni olimpijskiej, Kelly Holmes, dowiedzieliśmy się, że to nie magiczne mantry, a zwykła muzyka rozrywkowa. Osobiście jej pomagają kompozycje Alicii Keys.

Puls, BPM, Prędkość

Puls jest ściśle powiązany z prędkością i odpowiednio z doborem zbiórki muzyki do biegania i treningów. Tak skutecznym do biegania uważa się puls 60-90% od maksymalnie dopuszczalnego.

Przykładowo, wiek 25 lat:

Maksymalna częstotliwość pulsu – 206 – (0.67X wiek 25 lat)=189 uderzeń na minutę.

Teraz rozpatrzmy minimum i maksimum do biegania:

 • 60 % od 189 = 113 ud./min;
 • 90 % od 189 = 170 ud/min.

W taki więc sposób będziemy dobierać muzykę uwzględniając diapazon – 113-117 ud.\min.

BPM – beats per minute, czyli ilość uderzeń bębna na minutę. Najbardziej korzystny do biegania diapazon BPM 123-145 ud.\min. Natomiast zawodowcy trenują z wysokim BPM.

Gdy słuchamy utwory muzycznego z taką szybkością, nasze nogi chcą automatycznie współdziałać z tą muzyką, uzyskać harmonię i poruszają się w odpowiednim kierunku do biegania.

BPM 123-145 odpowiadają następujące gatunki muzyczne:

 • disco (ВРМ 120);
 • techno (ВРМ 130-150);
 • house (ВРМ 120-135);
 • pop (ВРМ 110-125).

Kryteria doboru muzyki do biegania

To co najlepsza muzyka do biegania powinna pobudzać do bardziej aktywnego przemieszczania nóg – to jest zrozumiałe. Jednak istnieje jeszcze kilka kryteriów (oprócz BPM), na które warto zwrócić uwagę:

 1. Muzyka powinna być rytmiczną.
 2. Tekst i melodia oddziaływają na stan emocjonalny, wywołując skojarzenia. Więc dobrze będzie, gdy piosenka będzie zawierać słowa "bieganie", "do przodu".
 3. Rytm muzyki oddziałowuje na stan fizyczny, czyli na tonus, mięśnie, puls.
 4. Instrumenty z grupy membranofonów muszą najbardziej się wyróżniać w naprawdę energicznej muzyce do biegania.
 5. Muzyka powinna stwarzać odpowiednie obrazki, przypominać przyjemne momenty z twego życia.

Spis utworów muzycznych:

 • Alkaline Trio – Mercy Me;
 • DJ-Jim – Piraci Morza Karaibskiego;
 • Eric Prydz – Call on Me;
 • Lorne Balf – Fight Club;
 • Flashdance – She is a maniac;
 • Kelly Clarkson – Stronger What Doesn’t Kill You;
 • Nirvana – Smells Like Teen Spirit;
 • Scooter – Shake That;
 • Secret Service – Ten 039 Clock Postman;
 • Ti Mo – To the Back;
 • Armin van Burren ft. Sharon Den Adel – In and Out of Love;
 • David Guetta & AfroJack ft. Niles Mason – Louder Than Words;
 • David May ft. Kelvin Scott – I’ll Be Watching You;
 • muzyka do biegania
 • Linkin Park – New Divide;
 • Flexy – Mamasita.
Jak obliczyć BPM?

Jasna rzecz, że można po prostu wziąć do ręki stoper i policzyć, ile uderzeń bębnów usłyszałaś w ciągu jednej minuty. Jednak żyjemy w epoce różnorodnych wynalazków, więc już istnieje program, który dobierze najbardziej odpowiednie kompozycje z twojej zbiórki. Nazwa programu – Cadence Desktop Pro, również istnieje program online - BPM Calculator (Winows) i BPM Assistant (Mac). Oba pogramy – bezpłatne. Więc jak widzisz świat wszelkimi sposobami sprzyja temu, abyś mogła skutecznie trenować.

 
Powiązane artykuły:
Muzyka do treningów na drążku
W tym artykule opowiemy, jak poprawnie dobrać muzykę dla treningów na drążku i po co w ogóle jest potrzebna muzyka dla takiego, niezupełnie żeńskiego zajmowania, jak uważa wiele kobiet. Czytamy dalej.
Muzyka motywująca do treningów, czyli odpowiednia muzyka na siłownię
Motywacja jest ważna w wielu aspektach naszego życia i uprawianie sportu nie jest wyjątkiem. W tym artykule opowiemy o kryteriach wyboru muzyki do treningów. Czytamy i słuchamy zaproponowaną muzykę.
Najlepsza muzyka na rozciąganie
Wiadomo, że dowolne fizyczne ćwiczenia wykonują się o wiele lżej przy muzyce i więcej tego, efektywność takiego zajmowania rośnie w kilka razy. W tym artykule opowiemy o tym, pod którą muzykę najlepiej zajmować się rozciąganiem.
Rock do treningów – ćwicz na wesoło
O motywujących właściwościach muzycznych kompozycji wiadomo zwłaszcza tym, kto regularnie uprawia sport. W tym nowym artykule proponujemy zapoznać się z muzyką rockową dla treningów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty