Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje i jaką najlepiej włączać?

Dziś większość ludzi traktują muzykę jako rozrywkę, albo nawet po prostu tło szumowe. Lecz w rzeczywistości dźwięki muzyki mają specjalną siłę. Tak współczesne liczne badania udowodniły, że muzyka ma wpływ nie tylko na człowieka, lecz tak samo na rośliny i zwierzęta.
Jak muzyka wpływa na niemowlęta i co to jest "klasyka"?
Muzyka klasyczna dla noworodków jest doskonałym wariantem. Profesor jednego z zachodnich uniwersytetów udowodnił, że tego rodzaju muzyczne utwory aktywizują mózgową działalność, pozytywnie wpływając na rozwój pamięci, wyobraźni.
Wiele matek usłyszawszy zalecenia pediatrów często stawiają pytanie: "Jaki rodzaj muzyki klasycznej lepiej słuchać noworodkom i co odnosi się do muzyki klasycznej?".
Pod "klasyką" przyjęto rozumieć muzyczne utwory wielkich kompozytorów, które często przegrywają się noworodkom. Wszystkie utwory odtwarzali się wyjątkowo klasycznymi muzycznymi instrumentami. Wtenczas jeszcze nie było takich pojęć jak "aranżacja". Części pisały się dla każdego instrumentu oddzielnie. W rezultacie na stworzenie jednego takiego utworu kompozytorzy mogli potracić nie jeden miesiąc. Jednak było tego warte.
Jaką muzykę klasyczną lepiej odtwarzać niemowlętom?
Lepszym wariantem muzyki klasycznej dla noworodków mogą być liczne serenady Schuberta, a także adagio Albinoniego. Utwory tych kompozytorów wydzielają się swoją szczególną melodyjnością. Toż oni mogą idealnie wykorzystywać się jak kołysanka na noc. Maluch szybko przyzwyczai się do takiej muzyki i przez pewien czas już zrozumie, że jej odtworzenie jest sygnałem do spania.
Czym jest muzykoterapia?
Na Zachodzie leczenie za pomocą muzycznych utworów było przyznane stosunkowo niedawno – w środku 20 wieku. Właśnie od tej pory zagraniczni psycholodzy zaczęli jej aktywne użycie w leczeniu różnych zaburzeń ludzkiej psychiki. Wtedy powstał termin "muzykoterapia".
Na dziś muzyka klasyczna wykorzystuje w leczeniu dzieci z różnym stopniem autyzmu, a także niepokoju u niemowląt.
Kształtowanie gustu muzycznego
Jeśli rodzice z małych lat będą przyuczali swojego niemowlaka do „klasyki” to jest duża wiarygodność, że w późniejszym życiu on będzie odczuwał pozytywne emocje przy przesłuchiwaniu podobnych utworów. Tak samo dziecko, doświadczywszy w dzieciństwie lęk od fanfar cyrku, będzie cały czas mieć niechęć do podobnych dźwięków.
Kiedy lepiej grać muzykę?
Wychodząc z tego, że klasyczna muzyka w swojej większości jest spokojna i sprzyja relaksowi najlepiej odtwarzać ją przed snem albo wtedy, kiedy mamie jest potrzebne, aby dzieciak się uspokoił. Pierwszy czas on może na nią praktycznie nie reagować. Jednak z każdym następnym razem, tylko ją usłyszawszy, on będzie przysłuchiwał się do już znajomych dźwięków i melodii.
Również idealnym wariantem będzie odtwarzanie już znajomych melodii w pewnym czasie, ponieważ dzieciak szybko do nich przywyka. Więc muzyka klasyczna dla niemowląt sprzyja ich zaspokojeniu i pozwala im odwracać się. Właśnie dlatego mama może wykorzystać ją przy pierwszej konieczności, na przykład kiedy niemowlę jest smutne i należy go ucieszyć. Ponadto podobny rodzaj utworu będzie tylko sprzyjać kształtowaniu prawidłowego gustu muzycznego u dzieci i w ogóle zaszczepi miłość do muzyki.