My wszyscy to robimy: 9 złych nawyków po jedzeniu, które szkodzą zdrowiu

Aby trawić i przyswajać jedzenie, układ trawienny wykonuje złożone procesy. Często z powodu niewiedzy ludzie je łamią, spowalniając i prowokując rozwój różnych negatywnych konsekwencji. O podstawowych błędach opowiemy poniżej.

Układ pokarmowy człowieka jest skomplikowanym mechanizmem, który działa według określonego schematu, a niektóre ingerencje w jego działalność prowadzą do negatywnych skutków. Wiele osób nawet nie ma pojęcia o tym, jakie błędy popełnia, szkodząc swojemu zdrowiu. Spójrzmy na TOP zakazanych działań po jedzeniu.

1. Mycie zębów

szcyotka

Jeśli jesteś przyzwyczajony bezpośrednio po posiłku przystępować do zabiegów higienicznych jamy ustnej, to wyrzeknij się tego nawyku, ponieważ podczas tego następuje usunięcie części szkliwa, i zęby stają się bardziej podatne na działanie cukrów i kwasów. Lepiej poczekać pół godziny, a następnie wziąć do ręki szczoteczkę. Za ten czas ślina neutralizuje kwasy, eliminując negatywne konsekwencje.

2. Odpoczynek

sen

Lekarze i dietetycy jednym głosem twierdzą, że nie warto kłaść się do łóżka w ciągu godziny po jedzeniu, a kłaść się spać lepiej w ogóle się za dwie godziny. Wynika to z tego, że takie położenie ciała prowadzi do tego, że soki żołądkowe trafiają do przełyku, a to może stać się przyczyną zgagi i innego dyskomfortu w żołądku. Oprócz tego zwyczaj spania się po posiłku będzie negatywnym czynnikiem dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.

3. Wanna i prysznic

wanna

Zabiegi wodne po jedzeniu są niepożądane, o tym mówiły nawet nasze babcie, nie mając na to dowodów naukowych. Podczas kąpieli lub prysznica wzrasta temperatura, co zwiększa przepływ krwi do powierzchni ciała, a w okolicy żołądka się zmniejsza. W rezultacie spowalnia się proces trawienia, co staje się przyczyną pojawienia ciężkości i bólu brzucha.

4. Spacer

spacer

Ponieważ leżenie po posiłku jest szkodliwe, to można by przypuszczać, że najlepszym rozwiązaniem będzie spokojny spacer na świeżym powietrzu, ale i to rozwiązanie jest błędne. Chodzi o to, że może to spowodować refluks żołądka lub wystąpienie uczucia niestrawności. Lekarze radzą: jeśli chcesz pospacerować, to rób to przynajmniej za godzinę po posiłku.

5. Picie herbaty

herbata

W wielu rodzinach tradycyjnie posiłek kończy się deserem z filiżanką herbaty lub kawy. Naukowcy twierdzą, że w układzie pokarmowym nadmiar płynu nie jest potrzebny nie tylko podczas posiłków, ale także po nim. To zmniejsza skuteczność wydzielania soku żołądkowego, zmniejsza kwasowość i pogarsza pracę układu pokarmowego. Ponadto, herbata może stać się przeszkodą w przyswajaniu przez organizm żelaza. Optymalny czas na picie herbaty i innych napojów – za godzinę po posiłku. Pół godziny przed posiłkiem warto wypić szklankę wody z cytryną, co poprawi przemianę materii i procesy trawienne.

6. Jazda samochodem

auto

Gdy system trawienny działa aktywnie, trawiąc jedzenie, najwięcej krwi napływa do układu pokarmowego, zaś mózg w tym czasie pozbawiony jest odpowiedniego dopływu krwi. To powoduje, że pojawia się senność i znacznie zmniejsza się koncentracja, a to kilka razy zwiększa ryzyko wypadków. Specjaliści radzą siadać za kierownicę nie wcześniej, niż za 1-2 godziny po posiłku.

7. Palenie

palenie

Przeprowadzone badania wykazały, że wypalony po posiłku papieros staje się przeszkodą do wchłaniania substancji odżywczych. Wynika to z tego, że nikotyna szkodzi mięśniom jelit i negatywnie wpływa na przebieg procesów trawiennych. Jeśli zerwać z tym nałogiem nie możesz, staraj się palić przynajmniej godzinę później, po przyjęciu pokarmu.

8. Porcja owoców

owoce

Są ludzie, którzy zastępują różne desery owocami, licząc, że taka opcja jest bardziej korzystna dla zdrowia. Przy tym mało kto wie, że nawet jedno jabłko, zjedzone po pełnowartościowym posiłku, staje się przeszkodą w normalnym procesie trawienia. Związane jest to z wpływem kwasów owocowych, wywołujących procesy fermentacji w żołądku. Lepiej jeść owoce za kilka godzin po głównym posiłku.

9. Uprawianie sportu

sport

Jeśli postanowisz pójść na trening po obfitym obiedzie lub innym posiłku, to bądź gotowy zmierzyć się z takimi nieprzyjemnymi odczuciami, jak nudności, czkawka i inne negatywne reakcje. Optymalny czas do jedzenia przed treningiem – 2 godziny. To daje niezbędną energię, ale nie będzie czynnikiem obciążającym dla organizmu. Najlepsza opcja posiłku przed siłownią to węglowodany złożone i białko.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty