Na jaki dzień przychodzi mleko po porodzie?

na jaki dzień przychodzi mleko po porodzie

Dość często świeżo upieczone mamusie stawiają pytanie, które bezpośrednio dotyka tego, na jaki dzień przychodzi mleko po porodzie. Spróbujemy na niego odpowiedzieć, zorientowawszy się w niuansach takiego procesu jak laktacja.

Kiedy u kobiety, która urodziła, zaczyna produkować się mleko?

Jednoznacznie nazwać czas, kiedy (w jakim dniu) przychodzi mleko po porodzie jest bardzo trudne. Cała rzecz w tym, że wszystko zależy od hormonalnego tła kobiety i koncentracji takiego hormonu jak prolaktyna. Właśnie on odpowiada za produkcję piersiowego mleka. Jeśli jego produkuje się w niedostatecznej ilości, to i mleka u mamy praktycznie nie będzie.

Jeśli średnio nazwać termin, kiedy zaczyna produkować się mleko w piersiowych gruczołach, to zwykłe to 4–5 dzień po porodzie. Dotychczas kobieta zaznacza wydzielania siary z sutków, która ma przejrzysty kolor lub żółtawy odcień. Objętość jej jest niewielka – zazwyczaj do 100 ml. Jednak ona jest na tyle odżywcza, że maluchowi tego całkiem wystarczy. Toż mama nie musi martwić się, że jej dzieciak jest głodny.

Po to, aby zrozumieć, że mleko matki przyszło po porodzie i taki proces jak laktacja zaczął się, kobiecie dość uważnie obejrzeć swoje piersi. Przy palpacji oczywiste, że piersi stały się szczelnymi, zwiększyły się w rozmiarach, przy lekkim naciskaniu na sutek pojawia się biały płyn.

Czy może nie zjawić się mleko po porodzie?

Podobnego rodzaju pytanie często stawiają kobiety, narodzenie u których przeprowadzało się drogą cesarskiego cięcia. W takich sytuacjach produkcja mleka zaczyna się trochę później – w przybliżeniu przez tydzień. Jej szybkiemu początkowi sprzyjają częste dołączania malucha do piersi.

W większości wypadków wyjaśnieniem tego, dlaczego nie przychodzi mleko po porodzie mogą być:

  • naruszenie trybu karmiącej mamy;
  • nieprawidłowe odżywianie;
  • późne pierwsze dołączanie do piersi;
  • hormonalny niedobór.
Jak wywołać laktację?

W większości wypadków młode mamy nie wiedzą co robić, żeby przyszło mleko po porodzie i dość często wpadają w panikę, starając się dobrać sztuczne odżywianie. Lekarze nie rekomendują tego robić i twierdzą, że praktycznie każda mama może karmić swojego dzieciaka piersiami.

kiedy u kobiety zaczyna produkować się mleko

Odpowiadając na pytanie względem tego co zrobić, żeby przyszło mleko po porodzie, lekarze rekomendują następne:

  1. Często dołączać dziecko do piersi, przez każde 2 godziny.
  2. Przeprowadzać masaż piersi.
  3. Pić więcej płynów, w szczególności wyrobów mleczarskich.
  4. Wyłączyć z diety słone i ostre potrawy.

W poszczególnych wypadkach, kiedy dane powyżej rekomendacje nie przynoszą należnego wyniku, może być przeznaczona hormonalna terapia z użyciem leków prolaktyny.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy przychodzi mleko po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie istotnie różni się od przyrodniczych porodów. Organizmowi, żeby przebudować się i zrozumieć, że dziecko już urodziło się, należy niedużo więcej czasu, zwłaszcza jeśli operacja była planowa.
Jak często należy karmić noworodka mlekiem matki?
Po raz pierwszy wziąwszy dziecka na ręce u młodych mamuś powstaje mnóstwo pytań: jak poprawnie załączać do piersi, ile i jak często karmić bobasa, i wiele innych. To normalne, przecież każda kobieta życzy sobie troszczyć się o swoje dziecko.
Jak pobudzić produkcję mleka po porodzie?
Ciężkie godziny porodu już w przeszłości i oto na rękach malutka grudka szczęścia. Teraz was niepokoją całkiem inne pytania. Jak lepiej pobudzić piersi, żeby szybciej przybyło mleczko i pełnowartościowo nakarmić bobasa?
Dojrzała laktacja
W ciągu całego okresu karmienia piersiami u kobiet mogą zdarzyć się problemy, które są niebezpieczne tym, co może zaginąć mleko, zwłaszcza to aktualnie na początku piersiowego wykarmiania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty