Na liściach truskawki czerwone plamy – co robić?
Ataki szkodników – jedna z głównych napaści ogrodników i rolników. Ci, którzy hodują truskawkę, doskonale zdają sobie sprawę, jak jest trudno radzić sobie z ryjkowcami, roztoczami truskawkowiecami i stonkami. Nie trzeba zapominać i o możliwych chorobach ogrodowej poziomki, wśród których przeważają grzybkowe. Zawsze prościej przeprowadzić profilaktykę lub co najmniej w porę diagnozować chorobę, żeby pomyślnie ją przezwyciężyć. W tym artykule rozpatrzymy jedną z chorób truskawki, przy której na jej liściach pojawiają się czerwone plamy.
Czerwona plamistość u truskawki
Czerwona plamistość na liściach truskawki – choroba bardziej niebezpieczna niż biała, brązowa lub brunatna plamistość. Ona może doprowadzić do pełnego obumierania całych krzewów. I pomimo to, że wiele gatunków jest odpornych właśnie na tę chorobę, nierzadko ona jednak pozbawia urodzaju tych hodowców, co się wahają.
Najpierw na liściach ogrodowej poziomki zaczynają pojawiać się niewielkie bure plamki, które z czasem rozrastają się i nabywają jaskrawoczerwony odcień. Stopniowo cały list zmienia kolor na czerwony, potem umiera. A tymczasem spory grzyba przedłużają rozprzestrzeniać się, porażając sąsiednie krzaki. Dlatego tak ważne w porę zauważyć problem i rozpocząć z nim walczyć.
A teraz rozpatrzymy co robić, jeśli na liściach twojej truskawki nagle pojawiły się czerwone plamy.
Czerwone plamy na liściach truskawki – leczenie
Główną metodą walki jest zniszczenie wszystkich urażonych części rośliny, w szczególności obcinanie chorych liści. Je należy obowiązkowo zniszczyć, żeby nie dać chorobie rozprzestrzenić się dalej. Również śledźcie, żeby korzenie waszej truskawki nie były zgęstniałe i przewietrzały się – to zachowa rośliny przed grzybem. I jeszcze jedna pożyteczna rekomendacja – nie wprowadzać zbyt dużo nawozu, zwłaszcza azotowego. I oczywiście mało jaki ogrodnik dziś obywa się bez środków grzybobójczych. Przeciw czerwonym plamom na truskawce można wykorzystywać specjalistyczne środki chemiczne. Można wykorzystać i dowolne preparaty, w których mieści się miedź.
Oprócz chemicznych preparatów, przy czerwonych plamach na liściach truskawki nierzadko wykorzystują i środki ludowe. Na przykład roślinę kropią cieczą bordoską, siarczanem miedzi, czy rozczynem nadmanganianu potasu dwa razy w roku (przed kwitnieniem i po zbiorze). Można robić to jak dla profilaktyki, tak i w celach leczniczych.