Na liściach truskawki czerwone plamy – co robić?

na liściach truskawki czerwone plamy

Ataki szkodników – jedna z głównych napaści ogrodników i rolników. Ci, którzy hodują truskawkę, doskonale zdają sobie sprawę, jak jest trudno radzić sobie z ryjkowcami, roztoczami truskawkowiecami i stonkami. Nie trzeba zapominać i o możliwych chorobach ogrodowej poziomki, wśród których przeważają grzybkowe. Zawsze prościej przeprowadzić profilaktykę lub co najmniej w porę diagnozować chorobę, żeby pomyślnie ją przezwyciężyć. W tym artykule rozpatrzymy jedną z chorób truskawki, przy której na jej liściach pojawiają się czerwone plamy.

Czerwona plamistość u truskawki

Czerwona plamistość na liściach truskawki – choroba bardziej niebezpieczna niż biała, brązowa lub brunatna plamistość. Ona może doprowadzić do pełnego obumierania całych krzewów. I pomimo to, że wiele gatunków jest odpornych właśnie na tę chorobę, nierzadko ona jednak pozbawia urodzaju tych hodowców, co się wahają.

Najpierw na liściach ogrodowej poziomki zaczynają pojawiać się niewielkie bure plamki, które z czasem rozrastają się i nabywają jaskrawoczerwony odcień. Stopniowo cały list zmienia kolor na czerwony, potem umiera. A tymczasem spory grzyba przedłużają rozprzestrzeniać się, porażając sąsiednie krzaki. Dlatego tak ważne w porę zauważyć problem i rozpocząć z nim walczyć.

A teraz rozpatrzymy co robić, jeśli na liściach twojej truskawki nagle pojawiły się czerwone plamy.

Czerwone plamy na liściach truskawki – leczenie

Główną metodą walki jest zniszczenie wszystkich urażonych części rośliny, w szczególności obcinanie chorych liści. Je należy obowiązkowo zniszczyć, żeby nie dać chorobie rozprzestrzenić się dalej. Również śledźcie, żeby korzenie waszej truskawki nie były zgęstniałe i przewietrzały się – na liściach truskawki czerwone plamy co robić to zachowa rośliny przed grzybem. I jeszcze jedna pożyteczna rekomendacja – nie wprowadzać zbyt dużo nawozu, zwłaszcza azotowego. I oczywiście mało jaki ogrodnik dziś obywa się bez środków grzybobójczych. Przeciw czerwonym plamom na truskawce można wykorzystywać specjalistyczne środki chemiczne. Można wykorzystać i dowolne preparaty, w których mieści się miedź.

Oprócz chemicznych preparatów, przy czerwonych plamach na liściach truskawki nierzadko wykorzystują i środki ludowe. Na przykład roślinę kropią cieczą bordoską, siarczanem miedzi, czy rozczynem nadmanganianu potasu dwa razy w roku (przed kwitnieniem i po zbiorze). Można robić to jak dla profilaktyki, tak i w celach leczniczych.

 
Powiązane artykuły:
Choroby czerwonej porzeczki – czerwone plamy na liściach
Uważni ogrodnicy na pewno dostrzegali, że czasami na liściach porzeczki pojawiają się czerwone plamy. Wiele osób myślą, że to poparzenia od słońca, a to może być symptomem zarażenia chorobami i szkodnikami. Dokładniej o tym opowie artykuł.
Czerwone plamy na liściach porzeczki – jak się pozbyć?
Posadziwszy w ogrodzie krzaki aromatycznej porzeczki wiele letników już na następny sezon dostrzegają, że jej listki pokryły się czerwonymi plamami. Takie znaki - oznaka zarażenia chorobliwością, czy szkodnikami. Jak pozbyć się od nich? O tym opowie artykuł.
Czerwone plamy na liściach porzeczki wiosną
Przeprowadzając wiosenny przegląd ogrodowej działki, wiele letników dostrzegają, że na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy. Nowicjusze mogą nie nadać temu znaczenia, lecz doświadczeni ogrodnicy znają, że to symptom porażenia roślin chorobami.
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty