Na monitorze pojawiają się pionowe paski, czyli przyczyny problemów z matrycą

na monitorze pojawiają się pionowe paski

Komputer technicznie jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, w którym nawet niewielka usterka lub rozwarcie styku z innymi elementami prowadzi do zakłócenia pracy całego sprzętu. Często nawet prawie nowy komputer nie działa normalnie, a na monitorze pojawiają się pionowe paski. Dlaczego tak się dzieje i jak z tym walczyć? O tym opowiemy w artykule.

Dlaczego pojawiają się pionowe paski na ekranie monitora?

Wśród najbardziej charakterystycznych przyczyn można wyróżnić:

  • uszkodzenie karty graficznej;
  • problem z podłączeniem kabli do monitora;
  • usterka płyty głównej.

Co robić, jeśli na ekranie pojawiają się pionowe paski?

Najczęstsze powody, dla których na ekranie pojawiają się kolorowe pionowe paski, nie mają żadnego stosunku do oprogramowania, wszelkiego rodzaju wirusów i sterowników. Najczęściej na monitor negatywnie wpływają uszkodzone elementy składowe komputera, czyli chodzi o ich złą łączność między sobą. W czasie badania diagnostycznego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na prawidłowość działania karty graficznej. Należy sprawdzić, w jakim stanie są wentylatory, czy nie zakurzone są one. Dzięki programowi HW Monitor można odczytać informacje o napięciu, temperaturze, oraz prędkości wentylatorów płyty głównej, procesora, karty graficznej, więc można określić, czy doszło do przegrzewania.

Kurz należy delikatnie usunąć, wyczyścić wszystkie dostępne złącza. Od czasu do czasu czyszczenia z kurzu wymaga cała jednostka systemowa, wszystkie wejścia, wentylatory i inne elementy. Należy sprawdzić działanie pojedynczych elementów sprzętu, ustawiając je na inny komputer. Czyli sprawdzić działanie karty graficznej na innym komputerze, a potem każdy kabel sygnałowy. Jeśli wiedza pozwala, to można samodzielnie dokonać ich wymiany na nowe. Pojawienie się na monitorze LCD pionowych pasków może wskazywać na uszkodzenie jednego z wewnętrznych urządzeń, a mianowicie płyty głównej.

Jeśli niektóre ścieżki i elementy łączące poczerniały, a kondensator “nabrzmiał”, to żadna wiedza i umiejętności tu już nie pomogą, musisz wymienić płytę główną. Przeprowadzić jej diagnozę własnymi siłami też się nie da, więc trzeba nieść komputer do serwisu. W pojawieniu się pionowych pasków na monitorze można winić spalony sterownik, choć zdarza się to dość rzadko. W każdym przypadku, żeby rozwiązać problem, lepiej udać się do specjalisty, który będzie w stanie dokładnie określić przyczynę i dać poradę na przyszłość co należy zrobić, aby podobne problemy nie występowały.

 
Powiązane artykuły:
Ekran projekcyjny rozwijany elektrycznie – współczesny rynek ekranów z napędem elektrycznym
Domowy projektor z ogromnym ekranem – marzenie wielu amatorów. Jednak zajmować całą ścianę do tego celu nie zawsze jest praktycznie. Dobrym wyjściem może stać się zmotoryzowany ekran, co jednoczy w sobie wysoką jakość pokrycia i mobilność.
Zakrzywiony monitor – zalety i wady wklęsłego ekranu
Lubicie nowości techniki? Wtedy zakrzywiony monitor na pewno nie przeszedł obok waszej uwagi. Pełna wyraźność obrazu – to na pewno silne strony ekranu niezwykłej formy. Jednak jak i dowolna rzecz w tym świecie, zakrzywiony monitor ma "minusy".
Testowanie monitora na uszkodzone piksele, czyli jak ustrzec się martwych pikseli?
Współcześni ludzie nie mogą przedstawić swojego życia bez telewizora i komputera. Jednak czasami po nabyciu należy zderzać się z problemem obecności uszkodzonych pikseli na ekranie.
Czy można monitora używać jako telewizora – czyli jak przekształcić monitor w telewizor?
Jest niepotrzebny monitor od komputera, lecz nie ma telewizora w kuchni? Sytuacja taka – przekształcijcie monitor na telewizor i rozkoszujcie się ulubionym serialem po prostu podczas przygotowania kolacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty