Na środku Oceanu Spokojnego odkryto pozostałości Atlantydy

Archipelag wysp Nan Madol położony na Oceanie Spokojnym naukowcy nazywają Drugą Atlantydą. Przekonani są, że wysepki zostały zbudowane na bazaltowych i koralowych głazach, które są pozostałościami po mitycznym mieście Atlantydzie, które miało zniknąć pod wodą 12 tys lat temu.

Kilka lat temu mały archipelag, znajdujący się na wschód od wyspy Pohnpei, zlokalizowanej na wyspach Mikronezji, w samym sercu Oceanu Spokojnego na nowo rozpalił ciekawość historyków i archeologów. Ruiny antycznego miasta nazywają Drugą Atlantydą poszukiwaniu, której niektórzy badacze poświęcili znaczną część życia.

Czym jest Nan Madol?

Nan Madol

Nan Madol to wcale nie miasto, lecz sztuczny archipelag, który składa się z około 100 bazaltowych i koralowych głazów-wysepek. Wszystkie oddzielone są od siebie specjalnymi kanałami, dzięki czemu dorobiła się przydomka "Wenecji Pacyfiku". Wysepki zajmują powierzchnię około 200 akrów. Szacuje się, że do budowy Nan Madol użyto ponad 250 000 000 ton pryzmatycznego bazaltu, którego objętość jest porównywalną do Wielkiej Piramidy w Egipcie. Mury twierdzy, wznoszące się na wysokość 7-8 metrów, skonstruowane zostały z olbrzymich bazaltowych kamieni.

Nan Madol 2

Kto zbudował tę starożytną Atlantydę?

Atlantyda

Naukowcy dotychczas zachodzą w głowę, jak zbudowano taki kompleks sztucznych wysepek i kanałów z dala od znanych cywilizacji i miast, gdyż Nan Madol znajduje się 2575 km od Australii. Właśnie dlatego teoretycznie niemożliwe do zamieszkania miejsce nazwano Drugą Atlantydą, która miała zniknąć pod wodą 12 tys. lat temu.

Atlantyda 2

Archeolodzy, badający ruiny, oszacowali, że sztuczne wysepki zaczęły powstawać ok. 1200 roku. Właśnie wtedy rządziła tu mikronezyjska dynastia Saudeleur, która później została obalona. Kroniki władców Nan Madol to jedyne źródło, które daje możliwość poznać tajemniczą historię kompleksu wysp.

Pozostałości po Atlantydzie na Oceanie Spokojnym?

Ocean Spokojny

Nan Madol – nazywane także Nanmatal, Nan Matal. Polinezyjczycy Nan Madol nazywali Niebiańską Rafą. Na niej znajduje się kilka pałaców, świątynie, sztuczne zbiorniki wodne, dom pogrzebowy. Legenda mówi, iż Nan Madol zbudowali dwaj bracia: Olisipha i Olosopha. Zobaczyli na dnie oceanu zarys miasta, które zniknęło pod wodą i postanowili zbudować bazaltową kopię pośrodku Oceanu Spokojnego. Naukowcy przypuszczają, że zostało wzniesione na pozostałościach po Atlantydzie, ponieważ człowiek by nie potrafił przetransportować tysiące tych ogromnych kolumn i umieścić je na odpowiednim miejscu.

Legenda o braciach potwierdza tę teorię.

Ocean Spokojny 2

Bill S. Ballinger, autor Lost City of Stone (Zaginione Kamienne Miasto) w swojej książce napisał:

"Jest ukryte bujną tropikalną roślinnością i dżunglą. Nie widać go ani z samolotu, ani z brzegu. Panuje tu całkowita cisza, od czasu do czasu słychać tylko krzyk ptaków".
Ocean Spokojny 3

Archeolodzy wykopali szczątki ludzkie, które prawdopodobnie pochodzą sprzed 1800 r.p.n.e. Do takiego wniosku doszli na podstawie znalezionej biżuterii w jednym z grobowców ówczesnego władcy. Z raportu sporządzonego przez japońskich archeologów i historyków wynika, że trumny były wykonane z platyny.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty