Nadmiar wapnia w organizmie – objawy

Wapń – mikroelement niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu włosy, skóra i paznokcie znajdują się w normalnym stanie. Norma wapnia w organizmie podtrzymywana jest przez bilans hormonów: calcitonina i parathormonu. Jeśli bilans jest zaburzony w wyniku jakiejś choroby lub w wyniku niekontrolowanego zażywania calcium glukonate (a również innych czynników), pojawia się nadmiar wapnia w organizmie o objawach którego porozmawiamy dalej.
Objawy ze strony układu trawiennegoSą bardzo różnorodne i nieszczególne.
Zazwyczaj nadmiar wapnia w organizmie powoduje zaparcia. To jest bardzo nieprzyjemne. Zaparcia mogą być przyczyną bólów, meteoryzmów, schorzeń narządów trawiennych, intoksykacji. Ze strony układu pokarmowego mogą być takie objawy jak nudności (nawet wymioty), brak apetytu, suchość w jamie ustnej.
Inne objawyNadmiar wapnia w organizmie może mieć różne objawy, które nie mają nic wspólnego z układem trawiennym. Na przykład, chory może mieć zawroty głowy, drgawki, depresję. W ciężkich wypadkach, nawet może zaburzać działalność serca i nerek.
Odwodnienie organizmu i inne zaburzenia przemiany materii – również jest dosyć częstym objawem.
W wyniku przewlekłego nadmiaru wapnia w organizmie, pojawić się mogą kamienie w nerkach lub osadzanie się wapnia na ściankach naczyń.
DiagnostykaPonieważ wszystkie objawy mogą wskazywać nie tylko na nadmiar wapnia w organizmie, ale również na inne choroby, zdiagnozować to zaburzenie może jedynie lekarz na podstawie badania biochemicznego krwi. On również określi leczenie, na podstawie przyczyny schorzenia.
Jednak warto podkreślić, że nadmiar wapnia w organizmie – nie jest najlepszy.