Nadmiar wapnia w organizmie – objawy

nadmiar wapnia w organizmie

Wapń – mikroelement niezbędny do normalnego funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu włosy, skóra i paznokcie znajdują się w normalnym stanie. Norma wapnia w organizmie podtrzymywana jest przez bilans hormonów: calcitonina i parathormonu. Jeśli bilans jest zaburzony w wyniku jakiejś choroby lub w wyniku niekontrolowanego zażywania calcium glukonate (a również innych czynników), pojawia się nadmiar wapnia w organizmie o objawach którego porozmawiamy dalej.

Objawy ze strony układu trawiennego

Są bardzo różnorodne i nieszczególne.

Zazwyczaj nadmiar wapnia w organizmie powoduje zaparcia. To jest bardzo nieprzyjemne. Zaparcia mogą być przyczyną bólów, meteoryzmów, schorzeń narządów trawiennych, intoksykacji. Ze strony układu pokarmowego mogą być takie objawy jak nudności (nawet wymioty), brak apetytu, suchość w jamie ustnej.

Inne objawy

Nadmiar wapnia w organizmie może mieć różne objawy, które nie mają nic wspólnego z układem trawiennym. Na przykład, chory może mieć zawroty głowy, drgawki, depresję. W ciężkich wypadkach, nawet może zaburzać działalność serca i nerek.

Odwodnienie organizmu i inne zaburzenia przemiany materii – również jest dosyć częstym objawem.

W wyniku przewlekłego nadmiaru wapnia w organizmie, pojawić się mogą kamienie w nerkach lub osadzanie się wapnia na ściankach naczyń.

Diagnostyka

Ponieważ wszystkie objawy mogą wskazywać nie tylko na nadmiar wapnia w organizmie, ale również na inne choroby, zdiagnozować to zaburzenie może jedynie lekarz na podstawie badania biochemicznego krwi. On również określi leczenie, na podstawie przyczyny schorzenia.

Jednak warto podkreślić, że nadmiar wapnia w organizmie – nie jest najlepszy.

 
Powiązane artykuły:
Nadmiar żelaza – oznaki hemochromatozy
Nadmiar żelaza w organizmie człowieka nazywa się hemochromatoza i ta choroba nie zawsze poddaje się szybkiemu i prawidłowemu diagnozowaniu. Ten artykuł opowie o oznakach nawiązki żelaza. Przy podejrzeniu tej choroby, warto odwołać się do fachowca.
Produkty bogate w witaminę А
Produkty, które zawierają witaminę A potrzebne są do użytku codziennie. Przecież retinol (a to jest witamina А) bierze udział w prawie po wszystkich życiowo ważnych procesach organizmu. Z artykułu dowiadujecie się jakie produkty zawierają go i w jakiej ilości.
Gdzie występuje cynk?
W tym artykule opowiemy o cynku, symptomach jego braku i nadmiarze, a także o produktach, które włączając do racji mogą uzupełnić braki tego mikroelementu. I deficyt i nadmiar cynku jest szkodliwy dla organizmu, o tym czytamy dalej w naszym artykule.
Pierwiastki chemiczne w organizmie człowieka
Dziennie do naszego organizmu wchodzi i równie szybko wychodzi mnóstwo chemicznych elementów i minerałów, które mogą czynić działanie na nasze tak pozytywne, jak i negatywne samopoczucie. Dokładniejsze informacje poznajcie z dzisiejszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty