Nadmiar żelaza – oznaki hemochromatozy

nadmiar żelaza oznaki

Wszyscy wiedzą, że żelazo jest niezbędne organizmowi ludzkiemu do normalnego funkcjonowania. Ponieważ ten mikroelement uczestniczy w produkowaniu hemoglobiny – białka, które transportuje tlen do organizmu. Niedobór żelaza spostrzegamy dosyć często. Jednak spotyka się niebezpieczny nadmiar żelaza w organizmie, objawy którego rozpatrzymy w niniejszym artykule.

Szczególne objawy hemochromatozy

Nadmiar żelaza w organizmie nazywamy hemochromatozą. Inna nazwa – „brązowa choroba”. Ta nazwa odzwierciedla akurat szczególny objaw nadmiaru żelaza w organizmie – szczególna pigmentacja skóry. Podczas hemochromatozy skóra pacjenta ma wyjątkowy brązowy odcień, co nieco przypomina objawy żółtaczki. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nadmiar żelaza skupia się przede wszystkim w wątrobie. To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może spowodować różnorodne choroby tego narządu.

Inne objawy choroby

Czasami jednak objawy nadmiaru żelaza w organizmie nie są szczególne. Na przykład zmęczenie, słabość, które towarzyszą praktycznie wszystkim chorobom związanym z zaburzeniem przemiany materii. A nadmiar wymienionego mikroelementu może być powodem cukrzycy, jeśli żelazo skupia się w trzustce, przeszkadza jej normalnemu funkcjonowaniu.

Oprócz tego, jeśli chodzi o objawy nadmiaru żelaza, to mogą być podobne do objawów niedoboru tego mikroelementu. Na przykład zawroty głowy, bóle głowy, brak apetytu, zmniejszenie odporności. Również można zauważyć zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, nudności, bóle, w ciężkich przypadkach występuje uszkodzenie ścianek jelita.

To oznacza, że zdiagnozować chorobę powinien lekarz, a nie warto zajmować się samoleczeniem, które może bardziej zaszkodzić. Zdiagnozować takie schorzenie, można jedynie na podstawie badania krwi.

 
Powiązane artykuły:
Nadmiar wapnia w organizmie – objawy
Ten artykuł opowie o symptomach nadmiaru wapnia w organizmie człowieka. Dowiadujecie się z naszego nowego artykułu, czym grozi niebezpiecznie podwyższona zawartość tego ważnego dla organizmu mikroelementu i o tym, co doprowadza do takiej nawiązki.
Produkty bogate w witaminę А
Produkty, które zawierają witaminę A potrzebne są do użytku codziennie. Przecież retinol (a to jest witamina А) bierze udział w prawie po wszystkich życiowo ważnych procesach organizmu. Z artykułu dowiadujecie się jakie produkty zawierają go i w jakiej ilości.
Gdzie występuje cynk?
W tym artykule opowiemy o cynku, symptomach jego braku i nadmiarze, a także o produktach, które włączając do racji mogą uzupełnić braki tego mikroelementu. I deficyt i nadmiar cynku jest szkodliwy dla organizmu, o tym czytamy dalej w naszym artykule.
Pierwiastki chemiczne w organizmie człowieka
Dziennie do naszego organizmu wchodzi i równie szybko wychodzi mnóstwo chemicznych elementów i minerałów, które mogą czynić działanie na nasze tak pozytywne, jak i negatywne samopoczucie. Dokładniejsze informacje poznajcie z dzisiejszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty