Nadmierna liczba leukocytów w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii

nadmierna liczba leukocytów w moczu u dziecka

Jeśli u dziecka obserwuje się pogorszenie samopoczucia, pierwsza rzecz, którą musisz zrobić – przeprowadzić badanie krwi i moczu. Na zakłócenie zdrowia w tym ostatnim przypadku wskazuje znaczna zawartość białych krwinek. Powody, dla których w moczu u dziecka obserwuje się nadmierna liczba leukocytów mogą być bardzo różne i wymagają natychmiastowej identyfikacji.

Jakie są przyczyny nadmiernej liczby leukocytów w moczu u dziecka?

Przyczyny, dla których u dziecka obserwuje się nadmierna liczba leukocytów w moczu nie zawsze są łatwe do ustalenia. Do tego wymagana jest dalsza diagnostyka stanu organizmu. Ale przypuścić, dlaczego w moczu u dziecka jest dużo leukocytów, może nawet niespecjalista.

Przede wszystkim należy znać normy zawartości białych krwinek w tym płynie ustrojowym. U dziewcząt ich liczba nie powinna przekraczać 8-10, u chłopców – 5-7. Przed tym jak szukać przyczyny wysokich leukocytów w moczu u dziecka upewnij się, że materiał do badania był pobrany prawidłowo. Mocz musi być poranny, zawierać tylko średnią część i pobierać się do czystego i idealnie suchego naczynia, a przed oddaniem moczu dziecko należy podmyć.

Jeśli ponowne badanie potwierdza wzrost leukocytów w moczu u dziecka, to może świadczyć o obecności jakichś ukrytych lub jawnych dolegliwości:

 • wysypka pieluszkowa;
 • alergia;
 • brak równowagi energetycznej;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek, przy którym bakterie zaczynają rozmnażać się w pęcherzu, po czym infekcja może trafić do nerek;
 • zakażenie dróg moczowych, które częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców;
 • pobranie próbki do badań po posiłku, gorącej kąpieli lub aktywności fizycznej również może spowodować podwyższone wyniki zawartości białych krwinek w moczu;
 • rzadkie oddawanie moczu, które tworzy korzystną mikroflorę dla bakterii;
 • kamienie pęcherza moczowego lub nerek;
 • stany zapalne błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych;
 • zbyt mała ilość moczu, pobranego do badania;
 • spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających witaminę C lub białko.
 
Powiązane artykuły:
Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka
Leukocyty są integralną częścią układu odpornościowego, one pierwszymi reagują na trafienie chorobotwórczych bakterii, czy wirusów do organizmu i wstępują do walki z nimi. Lecz podwyższona ich koncentracja może mieć i fizjologiczny charakter.
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?
Pojawienie się wysypki na ciele u dziecka jest wskaźnikiem niektórych naruszeń, co odbywają się w organizmie człowieka. Tak, jeśli na twarzy pojawiła się wysypka, to ich charakter może wskazać na niektóre choroby. Rozpatrzymy dokładniej to pytanie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty