Nadszedł czas, aby pomyśleć: 15 prostych zagadek, z którymi nie radzą sobie dorośli

Naukowcy udowodnili, że od czasu do czasu warto wysilać swój mózg, bo on podobnie jak mięśnie, potrzebuje treningu. Proponujemy twojej uwadze pozornie proste łamigłówki, które wprawiają w zakłopotanie wiele mądrych głów.

W każdym wieku przydatne jest głowienie się nad czymś – i jako rozrywka, i dla rozwoju myślenia. Nie proponujemy ci rozwiązanie zadania ze szkolnego lub uniwersyteckiego programu, ponieważ jest to nudne, a kilka interesujących łamigłówek – to inna sprawa. Będziesz zaskoczony, gdy poznasz odpowiedzi, bo leżą one na powierzchni (rozwiązania –na końcu artykułu).

1. Gdzie jest moja głowa?

głowa

W którym momencie można uznać, że człowiek jest w domu bez głowy?

2. Zadanie o pociągach

droga

Jadą dwa pociągi: jeden od Krakowa do Warszawy z opóźnieniem 10 min., a drugi – od Warszawy do Krakowa z opóźnieniem 20 min. Który z pociągów będzie bliżej do Krakowa, kiedy się spotkają?

3. Tajemniczy przestępcy

przestępcy

Za kratami są trzej przestępcy: Bielik, Czarnuch i Rudzik. "Jest wśród nas człowiek z czarnymi, jasnymi i rudymi włosami, ale żaden kolor włosów nie pasuje do nazwiska" – powiedział czarnowłosy. "To prawda..." – powiedział Bielik. Nazwij kolor włosów każdego przestępcy.

4. Proste porównanie

cyfry

Proste zadanie dla ucznia: co jest większe – suma wszystkich liczb czy ich iloczyn?

5. Łatwa łamigłówka dla dzieci

dziecko

Zagadka, którą każdy pierwszoklasista rozwiąże w ciągu pięciu minut, a dorosłym trudno będzie znaleźć właściwą odpowiedź. Musisz odszyfrować - jdtczpszsodd.

6. Gra w słowa

gra

Z jakiego słowa należy usunąć jedną literę, aby w końcu pozostała tylko jedna?

7. Przeprawa przez rzekę

rzeka

W pobliżu rzeki stoją dwaj mężczyźni, a przy brzegu znajduje się łódź, która może wytrzymać jednego człowieka. W końcu obu mężczyznom udało się przeprawić się na drugi brzeg. Jak oni mogli to zrobić?

8. Niepokonalna przeszkoda

ściana

Przed tobą stoi ściana, której wysokość – 3 m, długość – 20 m, a waga – 3. Co trzeba zrobić, aby znieść przeszkodę, nie mając środków pomocniczych i narzędzi?

9. Tajemnicza wyspa

pływa

Mężczyzna płynął łódką i trafił w sztorm. W końcu znalazł się na wyspie, na której mieszkały tylko kobiety. Rano mężczyzna obudził się związany i dowiedział się, że będzie przeprowadzony rytuał, pod czas którego zostanie zabity. Poprosił o ostatnie słowo i po tym, co zostało powiedziane, zbył wypuszczony do domu. Co on powiedział?

10. Jak prawidłowo włączyć żarówki?

żarówki

Przed tobą trzy wyłącznika, a za drzwiami w pokoju – trzy niezapalone żarówki. Zadanie polega na manipulowaniu przełącznikami, a następnie wejściu do pomieszczenia i ustaleniu, który przełącznik odpowiada której żarówce.

11. Magiczne naczynia

naczynie

Z jakich naczyń nie można jeść?

12. Unikalne konie

konie

Gdzie możesz zobaczyć konia skaczącego przez innego konia?

13. Bezpieczeństwo przede wszystkim

schodki

W jaki sposób można zeskoczyć z drabiny, która ma wysokość 10 m, i nie nabawić się kontuzji?

14. Jak prawidłowo ważyć?

wagi

Na stole leży sześć monet, z których jedna jest fałszywa, a jej waga jest mniejsza niż pozostałych. Jak ustalić fałszywkę przy pomocy wagi kubkowej za dwa ważenia?

15. Niezwykły słoik

słoik

Na stole znajduje się zwykły słoik, który jest umieszczony w taki sposób, że jedna połowa jest w powietrzu, a druga jest na stole. Co jest w słoiku, jeśli za 30 minut słoik spadnie, i jaka jest tego przyczyna?

pytanie

Odpowiedzi:

 1. Kiedy on wygląda z okna.
 2. Będą w tej samej odległości.
 3. Bielik jest biały nie z powodu swojego nazwiska i nie jest czarny, ponieważ on odpowiedział czarnowłosemu więźniowi. Wniosek – Bielik ma rude włosy. Czarnuch nie jest czarny, i nie rudy, a to znaczy, że ma jasne włosy. Pozostaje Rudzik z czarnymi włosami.
 4. Większa jest suma, ponieważ jeden z mnożników będzie wynosił 0, a w rezultacie wynik będzie równy 0.
 5. Pierwsze litery cyfr od 1 do 10.
 6. Ze słowa "alfabet" usunąć jedną literę (alfa) i pozostaje tylko druga (beta).
 7. Mężczyźni stali na różnych brzegach.
 8. Można ją znieść, uderzając ręką, ponieważ jej grubość nie będzie większa niż 2 cm.
 9. "Niech mnie zabije najbrzydsza".
 10. Trzeba włączyć dwa wyłącznika i po chwili wyłączyć jeden. Potem możesz wejść do pokoju. Wyłącznik będzie odpowiadać zapalonej żarówce. Wyłącznikowi, który był włączony i wyłączony, będzie odpowiadać gorąca żarówka, a zimna – należy do trzeciego wyłącznika.
 11. Pusty.
 12. W szachach.
 13. Skakać można z pierwszego szczebla, bo żadnych ograniczeń nie było.
 14. Najpierw ważymy dwie grupy z trzech monet, aby ustalić tę, jaka jest lżejsza. Po raz drugi są ważone dwie monety i jeśli są równe, to podróbką jest pozostała moneta.
 15. Lód.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty