Najbardziej kolorowa w świecie wieś, którą musisz zobaczyć!

Zalipie. To właśnie w tej miejscowości na południowym wschodzie Polski każdy dom, każda studnia może być uznana za dzieło sztuki.

To wyjątkowa miejscowość. Jej główną atrakcją jest unikalny, ozdobny styl dekoracji domów i wszelkiego rodzaju pomieszczeń gospodarczych.

A wszystko zaczęło się na początku 1940 roku, kiedy gospodyni starały się ze wszystkich sił ukryć ślady sadzy z pieca, pokrywającej ściany i sufit ich mieszkania. W latach 50-tych ubiegłego wieku władze Polski ogłosiły konkurs na najbardziej kolorowe domy w wioskach. Wtedy Zalipie rozkwitło i narodził się znany na cały świat zalipski ornament.

wieś którą musisz zobaczyć
wieś którą musisz zobaczyć 2
wieś którą musisz zobaczyć 3
wieś którą musisz zobaczyć 4

Ciekawe, że początkowo wizerunek był bezpretensjonalny, a farby artyści samoucy tworzyli z cegły, popiołu, gliny i wapna. Dalej na powierzchnię nanoszono je za pomocą gałązki brzozy zgniecionej u podstawy (ona służyła również jako pędzelek). Zarówno wcześniej, jak i obecnie, główną cechą tworzenia zalipskiego ornamentu jest to, że on nie ma uprzedniego szkicu. Arcydzieło zaczyna się od małego kwiatka, który uzupiełniany jest różnymi wzorami i kompozycjami florystycznymi.

Najbardziej kolorowa w świecie wieś
Najbardziej kolorowa w świecie wieś 2
Najbardziej kolorowa w świecie wieś 3
Najbardziej kolorowa w świecie wieś 4

Co jeszcze jest popularne w kolorowej wiosce? Okazuje się, że działa tutaj "Dom Artystów", w którym każdy może wziąć udział w kursie technik zalipskiego rysunku. Często odbywają się spotkania artystyczne polskich i zagranicznych szkół.

wrota
pokój
dom
woda
kolorowo

Również na terenie wsi znajduje się dom-muzeum artystki Felicji Curyłowej, która popularyzowała zalipski ornament. A od 1948 roku corocznie odbywa się tu festiwal-konkurs sztuki ludowej "Malowana Chata".

wizerunek
źródło:Lifebuzz
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty