Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości. Czyli na jakich specjalistów czeka rynek pracy?

najbardziej poszukiwane zawody przyszłości

Niewątpliwie każdy absolwent szkoły i uczelni chce wiedzieć, jakie zawody będą popularne za 10 lat. Wiedza ta pozwoli uzyskać dobrą specjalność lub przekwalifikować się, co z kolei zapewni wysoki dochód i stabilną pracę.

Sytuacja na rynku pracy wskazuje, że wiele specjalności, na które istniało zapotrzebowanie jeszcze 5-10 lat temu, nowoczesne firmy już nie potrzebują. Chodzi o ekonomistów, socjologów i prawników. Wielu absolwentów szkół prawniczych nie może ubiegać się o pracę z powodu braku popytu na rynku pracy. Z pewnością tego losu każdy chce uniknąć.

Eksperci-analitycy rynku pracy ułożyli ewentualną listę najbardziej poszukiwanych zawodów w przyszłości. Według prognoz sytuacja na rynku pracy radykalnie się zmieni w ciągu najbliższych kilku lat. Niektóre nieprestiżowe wcześniej zawody będą najbardziej popularnymi specjalnościami już za 5 lat.

Jakie zawody będą poszukiwane w przyszłości?

  1. Inżynierowie przemysłu chemicznego, petrochemicznego, przemysłu naftowego. W najbliższych latach przewiduje się gwałtowny skok w rozwoju produkcji, w związku z czym wzrośnie zapotrzebowanie na inżynierów. Na dzień dzisiejszy tylko mała liczba absolwentów szkół woli wstępować na te "prestiżowe" specjalności z powodu niskiego wynagrodzenia i braku możliwości ubiegania się w przyszłości o pracę. Jednak czas inżynierów nastąpi w ciągu kilku następnych lat. Nawet na dzień dzisiejszy liczba ofert pracy dla specjalności technicznych wzrosła kilkukrotnie.
  2. Specjaliści technologii informacyjnych. W związku z tym, że 99% współczesnych przedsiębiorstw nie może obejść się bez komputerów, w nadchodzących latach przewiduje się wysoki popyt na specjalistów IT. Programiści, administratorzy sieci i systemów informatycznych, projektanci i graficy Web i wielu innych informatyków będą jednymi z najbardziej poszukiwanych fachowców w przyszłości.
  3. Ekolodzy. Zawód ten należy do popularnych zawodów przyszłości z powodu znacznego pogorszenia stanu środowiska naturalnego praktycznie w każdym zakątku naszej planety. Największy popyt oczekuje się na specjalistów, których działalność związana jest z utylizacją odpadów i zapobieganiem powstawaniu różnych zanieczyszczeń.
  4. Specjaliści z branży rozrywki, zdrowia i urody. Branże te, które do tej pory w większości były skierowane na świadczenie usług młodzieży, z czasem zmienią orientację na ludzi i w starszym wieku. W związku z tym za 5-10 lat planuje się wzrost popytu na pracowników sfery turystyki, kosmetologii i medycyny.
  5. Wysoko wykwalifikowani inżynierowie i architekci. Obecnie obserwuje się przekształcenie społeczno-gospodarcze w dużych i małych miastach. Pracy budowlane prowadzone są wszędzie i w ciągu najbliższych 10-20 lat recesji w tej dziedzinie nie przewiduje się. Dlatego specjaliści ze sfery budownictwa – też są jedni z najbardziej poszukiwanych fachowców w przyszłości.

Eksperci rynku pracy podkreślają, że w przyszłości nie będą popularne zawody sfery rolniczej. Na dzień dzisiejszy rolnictwo jest w zapaści i na razie nie ma powodu, aby sądzić, że w najbliższym czasie rozpocznie się odradzać.

Popularnymi w przyszłości pozostaną zawody branży komunalnej – hydraulicy, elektrycy. Także nie spadnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinach związanych z produkcją i naprawą samochodów i pojazdów specjalistycznych. Jednak wielu z nich będą musieli przekwalifikować się na ekspertów obsługujących skomplikowane urządzenia elektroniczne.

 
Powiązane artykuły:
Monopol pełny, czyli cechy konkurencji niedoskonałej
Nieobecność konkurencji to marzenie i powód dla szczęścia prawie dla każdego przedsiębiorcy. Lecz znaleźć to we współczesnym świecie staje się bardziej skomplikowane z każdym dniem.
Jak szybko przygotować się do egzaminu? Czyli sposoby na skuteczną naukę
Udane przygotowanie do egzaminu wymaga kompleksowego podejścia. Ten artykuł opowie o tym, jak poprawnie przygotować się do przyszłego egzaminu i o tym, na co w trakcie przygotowania trzeba zwrócić uwagę.
Podstawy marketingu. Czyli jak dotrzeć do docelowej grupy klientów?
Współczesny świat biznesu wymaga dosyć przeróżnych przyzwyczajeń i wiedz, bez których nie wolno zostać udanym kierownikiem. Ten artykuł opowie o zasadach marketingu i jego głównych momentach.
Jak zmusić się do nauki? Czyli dlaczego wykształcenie jest ważne?
We wszystkie czasy edukacja grała pierwszoplanową rolę dla wzrostu. Jeśli człowiek ma dosyć ambicji, to problemów z nauczaniem nie będzie. A co robić tym, kto niezbyt pragnie otrzymać nową wiedzę?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty