Najciekawsze tradycje i zwyczaje świąteczne z całego świata

Sylwester – jedno z niewielu świąt, które obchodzi prawie cały świat. Niektóre kraje mają naprawdę dziwne i ciekawe tradycje i zwyczaje sylwestrowe, o których właśnie mowa w niniejszym artykule.

1. Rosja

grenlandia

Tradycję obchodzenia Sylwestra w Rosji zapoczątkował Piotr I w roku 1699. Na Sylwestra wszyscy się bawili, ubierali choinkę, dekorowali domy. Niezmiennym symbolem święta w Rosji jest Dziadek Mróz. We współczesnej Rosji pojawiły się nowe tradycje na miarę czasu: fajerwerki, tradycyjna sałatka Olivier. Podczas bicia zegara każdy powinien pomyśleć życzenie, które być może się spełni w nowym nadchodzącym roku.

2. Japonia

grenlandia

Dla Japończyków Sylwester jest wyjątkowym świętem. Ostatnią noc w roku spędzają w górach lub nad morzem, by wraz ze świtem powitać Nowy Rok głośnym klaskaniem. Dekorują dom wiankiem, zrobionym z bambusa, a nad drzwiami wieszają ozdobę z sosny – kadomatsu, która chroni dom przed złymi duchami.

3. Francja

grenlandia

Francuzi zamiast choinki ubierają szopkę gałązkami jemioły. Natomiast Św. Mikołaj porusza się nie na reniferach i sankach, lecz na ośle. Grzeczne dzieci dostają od niego prezenty, natomiast nieposłuszne – rózgi. Cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole i wspólnie rozpala kominek.

4. Afryka

grenlandia

Afryka – kontynent, który może się pochwalić naprawdę ciekawymi tradycjami i zwyczajami świątecznymi. Istnieje przekonanie, że tradycja obchodzenia Sylwestra pochodzi właśnie z Afryki, która słynie ze swoich niesamowitych karnawałów noworocznych, hucznych obchodów Sylwestra latem, obowiązkowo nad jakimś zbiornikiem wodnym.

Przedstawiciele afrykańskiego ludu Abidży organizują w noc sylwestrową wyścigi na czworakach z jajkiem w ustach. Należy pokonać wszystkich rywali i nie stłuc jajka, które symbolizuje nowe życie, a jego skorupa – kruchość życia.

5. Argentyna

grenlandia

W Argentynie 31 grudnia pracownicy biur wyrzucają przez okno wszystkie niepotrzebne papiery, gazety, ulotki, książki, instrukcje, faksy, notatki, kalendarze etc.

Mieszkańcy Argentyny 31 grudnia spacerują z pustą walizką wokół swojego domu. To, jak mówi tradycja, powinno zaowocować rokiem pełnym podróży. Argentyna słynie z niesamowitego show Taniec Ognia, karnawałów i balów przebierańców.

6. Australia

grenlandia

W krajach północnych na Sylwestra wszystko jest zasypane śniegiem, natomiast w Australii świeci słoneczko i panuje upał. Australijczycy jako pierwsi witają Nowy Rok. W noc sylwestrową organizowane są różne imprezy, show. O północy, mieszkańcy, zgodnie z tradycją, wychodzą na ulice i głośno stukają w garnki oraz patelnie, gwiżdżą. Im głośniej, tym większa gwarancja na spełnienie noworocznych marzeń.

7. Grenlandia

grenlandia

W Grenlandii Nowy Rok obchodzą o godz. 20.00 i 00.00. Wszyscy dają sobie prezenty zrobione własnoręcznie: figurki z lodu, tradycyjną odzież, talizmany, zrobione z kości. Tradycyjne potrawy sylwestrowe: ser, mięso rekina, foki etc.

8. Kanada

kanada

W Kanadzie, w przeciwieństwie do innych krajów, Sylwestra obchodzą najczęściej w gronie rodzinnym, ale nie tradycyjnie przy stole, lecz na ulicy. Tydzień przed Sylwestrem mężczyźni łowią roby pod lodem, by później sprzedać je w kościele. Tradycyjne danie sylwestrowe – zupa grochowa. Odbywają się koncerty, pokazy fajerwerków, zabawy na lodowisku i morsowanie.

9. Tajlandia

tailandia

Oprócz Sylwestra mieszkańcy Tajlandii dnia 14 kwietnia obchodzą także Songkran – tradycyjny tajlandzki Nowy Rok, który kojarzy się przede wszystkim z tradycją wzajemnego oblewaniem się wodą, która pochodzi z zamierzchłych czasów. Mieszkańcy Tajlandii także robią wianki z jaśminu, które przynoszą szczęście.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty