Najstarsi ludzie świata

Uważa się, że 70-80 lat, to normalna długość trwania życia. Jednak w historii jest mnóstwo przykładów, które udowadniają, że człowiek może żyć ponad sto lat, mając wspaniały stan fizyczny i jasny umysł.

W każdym zakątku świata mieszka stulatek, jednak najwięcej jest w Japonii, państwach Północnej i Zachodniej Europy, a również USA. Dotychczas nie są znane sekrety długowieczności, a sekrety, o których opowiadają nam nasi stulatkowie są dosyć proste i banalne, przy czym nie wszyscy z nich prowadzili zdrowy tryb życia, mieli wysoki status społeczny, majątek.

Ciekawe, że najstarsi ludzie nadal żyją tak, niby wiek ich wcale nie martwi. Lekarze mówią, że stulatkowie czasami są bardziej aktywni niż ludzie, którzy są młodsi, nie narzekają na zdrowie, zazwyczaj przeżywają własne dzieci.

W niniejszym artykule lista najstarszych ludzi na świecie.

Emma Morano ( 1860-2017)

Jedna z najstarszych kobiet świata mieszkała we Włoszech, zmarła 15 kwietnia 2017 roku mając 116 lat. Po śmierci jedynego dziecka i rozwodu z mężem mieszkała sama we własnym domu. Miała prosty przepis na długowieczność. Oprócz dobrych genów główną rolę odgrywały dieta i optymizm. Włoszka każdego dnia jadła trzy surowe jajka i herbatniki.

Emma Morano
"Mój sekret – surowe jajka, które spożywam codziennie już ponad 100 lat".

Jeanne Calment (1875-1997)

Francuzka, uznawana za rekordzistkę długości życia ludzkiego, zmarła a wieku 122 lat i 164 dni. Jeanne Calment do 110 roku życia mieszkała sama, następnie w domu opieki w Arles. W wieku 114 lat pokazała się symbolicznie w filmie o Van Goghu "Vincent and Me". Jako 13-letnia dziewczynka spotkała malarza w sklepie jej wuja, gdzie kupował płótna. Jej długowieczności nie przeszkadzał kieliszek wina, palenie tytoniu do 117 roku życia oraz słodycze.

Jeanne Calment
"Miałam w życiu tylko jedną zmarszczkę i siedzę na niej".

Jisra’el Kristal ( 1903-2017)

122-letni Jisra’el uznawany pod koniec życia za najstarszego żyjącego mężczyznę na świecie, zmarł 11 sierpnia 2017 roku. W czasie okupacji niemieckiej był więźniem Litzmannstadt Ghetto, skąd następnie został deportowany do niemieckiego-nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Udało mu się zachować życie dzięki zawodowi – był cukiernikiem.

Jisrael Kristal
"Nie znam sekretu długowieczności. Uważam, że wszystko jest przesądzone z góry, nigdy się nie dowiemy, jak to jest. Byli ludzie silniejsi, mądrzejsi, ale już dawno nie żyją".

Sarah Knauss (1880-1999)

Amerykanka, znana z długowieczności. Od kwietnia 1998 przysługiwał jej tytuł najstarszej żyjącej osoby na świecie. Należy do niej rekord długości życia w Stanach Zjednoczonych. Do 115 roku życia samodzielnie sobie ze wszystkim radziła, nie narzekała na zdrowie. Jej córka również przeżyła ponad sto lat, zmarła w wieku 101 lat. Jej krewni mówili, że była zawsze bardzo elegancką i spokojną.

Sarah Knauss
"Przeżyłam 7 wojen amerykańskich, Wielki Kryzys i śmierć mego męża po 64 latach ślubu".

Yone Minagawa (1893-2007)

Japonka, znana z długowieczności, od 29 stycznia 2007 uważana za najstarszą żyjącą osobę na świecie. Jej bliscy opowiadają, że do końca pozostawała energiczną, uwielbiała towarzystwo i tańczyć (co prawda w wózku inwalidzkim). Yone przeżyła czwórkę swoich dzieci. Sekret jej długowieczności – dobry sen i dobre jedzenie.

Yone Minagawa
"Naprawdę mam tyle lat?"
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty