Nakładki silikonowe do karmienia – rozwiązania podczas karmienia piersią

Obecnie nakładki silikonowe do karmienia cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to narzędzie znacznie ułatwia proces karmienia. Szczególnie popularne są kapturki w przypadkach, gdy dziecko źle bierze pierś lub u mamy wystąpił problem z pęknięciem brodawki sutkowej. Jednak mimo oczywistych korzyści, specjaliści z zakresu karmienia piersią nie zalecają nadużywania nowością, a niektórym kobietom w ogóle radzą się powstrzymać przed jej zakupem.
Tak więc dowiedzmy się, czy długotrwałe stosowanie kapturków silikonowych do karmienia ma negatywne skutki, w jakich przypadkach dopuszcza się ich stosowanie i jak wybrać osłonkę.
Jak często i w jakich przypadkach można korzystać z nakładek silikonowych na piersi do karmienia?
Bez względu na szeroki asortyment i dostępność, nakładki silikonowe wcale nie są uważane za panaceum, ale raczej ostateczność. Uciekać się do pomocy tego narzędzia lekarze radzą, tylko w tych przypadkach, gdy jest podejmowana decyzja w pytaniu o możliwości kontynuowania karmienia piersią. Na przykład w sytuacjach, gdy dziecko:
- rezygnuje z piersi i wypycha języczkiem sutek;
- jest opóźnione w rozwoju i ma pewne odchylenia w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego;
- urodziło się przedwcześnie;
- nie ma możliwości, aby poprawnie uchwycić wklęsły i płaski sutek matki.
Również stosowanie nakładek jest wskazane, jeśli u kobiety pojawiło się krwawienie i stan zapalny wskutek pęknięcia sutków.
Powyższe sytuacje sugerują krótkie karmienie przez kapturek w celu kontynuowania naturalnego karmienia piersią w przyszłości. Używać narzędzie przez dłuższy czas specjaliści nie polecają, ponieważ może to prowadzić do wielu negatywnych skutków:
- zmiany techniki ssania;
- uzależnienia od nakładki i dalszego rezygnowania ze ssania piersi;
- złej stymulacji gruczołów sutkowych i w efekcie pojawienia się zapalenia piersi, spadku produkcji mleka, niedożywiania dziecka i małego przybierania na wadze;
- wydłużenia czasu trwania karmienia;
- psychologicznego uzależnienia matki i strachu przed ponownym wróceniem do naturalnego karmienia piersią.
Jak wybrać odpowiedni rozmiar nakładek silikonowych na piersi do karmienia?
Odpowiedni rozmiar i jakość wyrobów minimalizują ryzyko wystąpienia negatywnych skutków stosowania osłonek. Odpowiedniej wielkości nakładka powinna być jak najbardziej podobna do sutek matki, czyli nie powinna być wąska lub zbyt luźna. Najlepiej kiedy sutek dostaje się do otworów, a w przypadku wykonywania dzieckiem ruchów ssących – wypełniać całą przednią część narzędzia. Również musi szczelnie przylegać i do otoczki piersi. Zazwyczaj o tym, czy udało się mamie wybrać odpowiedni rozmiar wkładek silikonowych do karmienia, świadczy ilość wydzielanego mleka. Jeśli kobieta czuje przypływ mleka od razu lub po pewnym czasie po karmieniu – to znaczy nie ma powodu się martwić.
Dowodem właściwego doboru i stosowania kapturków służą również brak zastoju mleka, wystarczający przyrost masy ciała dziecka, częstotliwość oddawania moczu i stolca.
Ważne jest, aby pamiętać, że wysokiej jakości właściwe nakładki są bardzo cieniutkie, także odczucia matki podczas karmienia są identyczne z tymi, gdy dziecko ssie bez nich. Z kolei grube nakładki znacznie zmieniają odczucia, ponadto naruszają one właściwą technikę ssania. W tym przypadku dziecko zupełnie nie działa dziąsłami i językiem, a po prostu ssie mleko ze względu na powstałe podciśnienie.
Jak zakładać kapturki silikonowe do karmienia?
W swej istocie nakładka jest najprostszym narzędziem, jej zakładanie nie wymaga umiejętności i zręczności. Dlatego jeśli rozmiar osłonki jest prawidłowo dobrany, wystarczy unieść krawędzie i założyć nakładkę na sutek, a następnie przycisnąć krawędzie do skóry. Założyć kapturek będzie lżej, jeśli wcześniej umyć go ciepłą wodą.