Nalewka z glistnika na wódce – przepis i stosowanie

nalewka z glistnika na wódce

Glistnik jest znany z tego, że jest rośliną trującą, która zawiera naturalne alkaloidy w bardzo wysokiej koncentracji. Nazwa jest związana ze zdolnością rośliny do kojenia ran, oparzeń, spowodowanych wirusami, grzybicą lub bakteriami. Najbardziej rozpowszechnioną formą lekarska jest nalewka z glistnika na wódce – przepis i stosowanie owego środka jest bardzo popularne w medycynie ludowej, przym może być stosowany jak zewnętrznie, tak i wewnętrznie.

Przepis nalewki z glistnika na wódce

Do przygotowania nalewki należy stosować świeże lub suszone surowce rośliny – liście, korzenie, kwiatki.

Przepis nalewki

Składniki:

  • glistnik – około 0.5 kg;
  • jakościowa wódka – 1 l.

Przygotowanie

Umyć w gorącej wodzie, pokroić surowiec naturalny. Włożyć do czystego słoika, wlać wódkę. Zamknąć nakrętką, odstawić na 14 dni do ciemnego miejsca. Przecedzić roztwór, dodać wódkę – na 150 ml gotowego wywaru 350 gr wódki.

Stosowanie nalewki z glistnika na wódce

Głównie nalewka jest stosowana do leczenia chorób skóry, patologii błon śluzowych.

Nalewka z glistnika pomaga poradzić sobie z objawami następujących chorób:

  • łuszczycy;
  • liszaju;
  • egzemy;
  • dermatozy;
  • trądzika.

Nalewką zaleca się smarować urażone części ciała. W wypadku wrażliwej cery lub podrażnień skóry, zaleca się rozcieńczyć roztwór w jednakowych proporcjach.

Jeśli chodzi o włókniaki wiszące, wirus brodawczaka ludzkiego lub brodawki, to nalewka nie jest stosowana, ponieważ jest nieskuteczna. Takiego typu guzki można usunąć za pomocą świeżego soku rośliny, jednak przed tym warto zasięgnąć porady dermatologa.

Również roztwór z wódki pomaga usunąć zapalenia w jamie ustnej i gardle. Dodając 2 łyżki stołowe do szklanki z wodą można otrzymać skuteczny roztwór do płukania.

Jak zażywać nalewkę z glistnika na wódce?

nalewka z glistnika na wódce przepis

Biorąc pod uwagę toksyczność surowca naturalnego, zażywanie danego środka należy przed tym uzgodnić z lekarzem, a również ocenić ryzyko skutków ubocznych.

Zażywanie nalewki odbywa się według następującego schematu.

W ciągu pierwszych 14-20 dni należy zażywać po 2-3 kropelki nalewki, rozcieńczając je w wodzie, 3 razy na dobę przed jedzeniem. W następnych tygodniach dawkowanie zwiększa się o 1-2 kropelki, dopóki ilość kropelek nie będzie wynosić 50 na dobę. Następnie należy zrobić przerwę przynajmniej na 2 dni, następnie kontynuujemy kurację.

Długość kuracji zależy od choroby, którą należy wyleczyć.

 
Powiązane artykuły:
Zioła na alergię
Alergia – to reakcja układu odpornościowego na pewne czynniki. Dziś istnieje ogromna ilość preparatów, które usuwają jej symptomy. Lecz dla leczenia alergii można stosować i domowe, roślinne środki.
Nalewka z lilaka białego na stawy
Mocno bolą Cię stawy, a farmakologiczne preparaty źle działają na wątrobę i towarzyszą pobocznymi efektami? Spróbujcie naturalny środek – nalewkę z kwiatów białego lilaku. O jej właściwościach czytajcie dalej.
Zioła na żołądek – korzystne przepisy
Zioła zazwyczaj nie czynią nagłego, wyrażonego działania jak medyczne preparaty i wymagają trwalszego przyjęcia, lecz przy tym praktycznie nie dają ubocznych efektów. Poznajcie, którymi trawami można leczyć żołądek.
Pączki sosnowe – stosowanie
Lubicie przechadzać się po lesie, wdychając świeży aromat sosny? Na wiosnę nie zapomnijcie zebrać świeże pączki z młodych ucieczek na drzewach. O ich stosowaniu, a także o sposobach wyrobu lekarstw czytajcie w materiale.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty