Narty turystyczne oraz rodzaje nart

narty turystyczne

Prawdziwi turyści nie pozostają w przytulnym domu nawet zimą. Droga pociąga ich ku śnieżnym szczytom i równinom. Aby pokonać długie śnieżnie szlaki niezbędne są narty turystyczne.

Jak dobrać narty do wypraw turystycznych?

Owy indywidualny sprzęt turystyczny zawsze jest dobierany bardzo szczegółowo. Przy tym należy uwzględnić następujące czynniki:

  • manewrowanie;
  • aby do nich nie przyklejał się śnieg;
  • trwałość.

Jeśli dobierać narty dla konkretnego człowieka to uważa się, że ich długość powinna odpowiadać wzrostowi człowieka z uniesioną ręką. Natomiast kije mają sięgać miejsc pod pachami.

Drugi wariant doboru długości – wzrost człowieka plus 10-15 cm. Wtedy lepiej jest nimi kierować. Natomiast kije mogą być dłuższe, ponieważ będą zanurzać się pod śniegiem.

Jeśli chodzi o materiał to mogą być drewniane albo plastikowe. Więc jakie dobrać? W sklepach dziś są sprzedawane współczesne modele plastikowe. Natomiast drewniane najczęściej są wyciągane z piwnic lub garażów, w których się przechowywały z czasów młodości naszych rodziców.

Plastikowe szerokie narty turystyczne o dobrej jakości w postaci „nadzienia” mają drewnianą podstawę, plastik natomiast występuje w postaci "opakowania". Natomiast drewno ma zarówno zalety i wady. Drewniane narty umożliwiają szybkie pokonanie wzgórz, natomiast śnieg bardzo się przykleja do drewnianej powierzchni.

Narty turystyczne możemy podzielić na narty do spaceru, do biegania i górsko-turystyczne. Natomiast nie ma nart uniwersalnych na każdą okazję. Więc na każdy rodzaj wyprawy należy posiadać odpowiedni typ nart.

Turystyczne narty wykorzystywane do pokonania śnieżnych powierzchni powinny posiadać dobre kije i odpowiednią trwałość.

 
Powiązane artykuły:
Wymiennik ciepła do namiotu zimowego
Podczas zimowych pochodów główny problem dla wielu początkujących turystów to chłód w namiocie. Nieobecność grzania dla wielu nawet staje się przyczyną odmowy od pochodów do zimnej pory roku.
Jakie dobrać obuwie do wyprawy wodnej?
Mimo to, że podczas wodnego pochodu wam nie zdarzy się dużo chodzić pieszo, do wyboru obuwia trzeba odnieść się z rozsądkiem. Które obuwie podejdzie dla wodnego pochodu? O tym w artykule.
Jak rozpalić ognisko?
Zbierając się do pochodu, zatroszczcie się nie tylko o prawidłowy dobór ekwipunku, ale i o nabycie minimum koniecznej wiedzy. Na przykład o tym, jak szybko i poprawnie rozpalać ognisko.
Pokarm na wyprawę – co ze sobą zabrać?
Dla udanej organizacji pochodu należy przemyśleć mnóstwo drobiazgów - od listy ekwipunku i odzieży do jedzenia. Przy czym trzeba pragnąć zachować bilans, nie zapomniawszy nic ważnego. O pokarmie do pochodu czytajcie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty