Narty zjazdowe dla początkujących

narty zjazdowe dla początkujących

Narty zjazdowe – to rodzaj nart, które stosują w narciarstwie alpejskim dla jazdy z górskich pasm. Ich historia sięga końca 19 wieku w Norwegii. Najpierw zaczęły praktykować proste narty z użyciem półsztywnego wiązania, potem narty stanęły doskonalić się. Narty zjazdowe we współczesnym świecie są high-tech sprzętem, ponieważ dla ich stworzenia wykorzystują techniczne i naukowe osiągnięcia ludzkości.

Kategorie nart zjazdowych

Z dużej różnorodności nart zjazdowych wydzielają następne kategorie:

  1. Racing, ich jeszcze nazywają wyścigowymi – to narty wysokiej szorstkości, co zabezpiecza pewność przy wysokiej szybkości.
  2. Carving – to narty, na których jeżdżą po przygotowanych zejściach. Te narty są komfortowe i miększe.
  3. All mountain – to uniwersalny rodzaj nart. Te narty świetnie podchodzą dla jazdy na nowych obszarach, garbach i ubitych zejściach.
  4. Big mountain – one doskonale zachowują się przy pracy na pulchnym śniegu.
  5. Freestyle – te narty podchodzą dla amatorskiej jazdy na różnych zejściach.

Również narty dzielą się na klasy:

  1. A – wyścigowe, przeznaczone dla zawodów.
  2. B, C – dla masowej konsumpcji.
  3. D – tańsze narty dla masowej konsumpcji.
Narty zjazdowe – rady początkującym

Narty bywają miękkie i szorstkie. Miękkie narty zjazdowe dla początkujących podejdą najlepiej. Szorstkie – dla użycia w sportowych zawodach.

Wąskie narty lepiej wykorzystać na zlodowaciałych zejściach, ponieważ one są lżejsze i ruchliwe. Szeroki wariant wykorzystuje się przy jeździe po głębszych śnieżnych pokrywach, ponieważ jest bardziej odporny. Również uważa się, że im szerzej dziób nart, tym jest łatwiej nimi kierować. Długie narty są uważane za bardziej odporne, krótkie – łatwiejsze w kierowaniu.

Wybór nart zjazdowych dla początkujących należy obowiązkowo robić za pomocą sprzedawcy-konsultanta. Powiedz, na jakim poziomie jeździsz. Jeśli jesteś – początkujący amator, to podejdą ci narty dla jazdy na średniej i małej szybkości, dość miękkie.

Kiedy wybierają narty zjazdowe dla początkujących, również orientują się na wagę człowieka, ponieważ ten wskaźnik też ma niemałe znaczenie. Dla człowieka z średnią wagą podejdą narty na 10 centymetrów krócej jego własnego wzrostu. Dla bardziej chudziutkiego należy wybrać narty jeszcze krótsze. Czym powyżej twój poziom jazdy, tym więcej modeli potrafią ci zaproponować. W takim razie oprócz omówionych danych należy ci jeszcze orientować się na swoje preferencje. Po jakich stokach chcesz jeździć? Czy podoba ci się wysoka szybkość? Chcesz nauczyć się skakać z skoczni i robić triki?

Narty zjazdowe dla początkujących – dodatkowe rady

Również zdarzy ci się zaniepokoić wyborem butów. Ich szorstkość sprawdza się bardzo prosto. Założywszy je, pochyl się narty dla początkujących do przodu, opór ramy wyznacza miarę szorstkości. Jeśli tylko uczysz się, lepiej ci zatrzymać wybór na mniej szorstkim wariancie. Chociaż jeśli jesteś przyzwyczajona do wysiłków fizycznych i nie zamierzasz zatrzymywać się na bazowych przyzwyczajeniach, ma sens kupić od razu buty średniej szorstkości. Nie zapomnij, że wyruszasz do gór, gdzie leży śnieg i jest dość zimno. Upewnij się, żeby w butach pozostało miejsce dla ciepłej skarpetki. Najlepiej wziąć obuwie na rozmiar większe, wtedy można spokojnie założyć wełniane skarpetki i nie bać się zmarznąć.

Odzież powinna być ciepła, dość lekka i komfortowa i obowiązkowo wodoszczelna. Inaczej w pierwszym dniu zepsujesz sobie zadowolenie. I zadbaj od razu o dobre okulary. Nie pożałuj również pieniędzy na dobrego instruktora, który szybko nauczy cię jeździć na nartach zjazdowych.

 
Powiązane artykuły:
Jak dobrać narty zjazdowe?
Jeśli nie jesteście zwolennikiem snowboardu, a lubicie jeździć na nartach, przede wszystkim należy poprawnie podejść do pytania – jak dobrać narty? Z artykułu dowiadujecie się klasyfikację górskich nart za szorstkością i poziomem przygotowania.
Odzież narciarska – co wybrać kobiecie?
Wybrać narciarską górską odzież nie jest prosto. Nie zważając na taki wybór w planie designerów decyzji, należy ze szczególną rzetelnością podejść do wyboru materiału kurtki i spodni. Z artykułu dowiadujecie się na co trzeba zwrócić uwagę.
Jak wybrać prawidłowe buty do snowboardu?
Jeden z ważnych detali dla przygotowania do sezonu snowboardu jest dobór butów. Na rynku można spotkać ogromną liczbę modeli, co może tylko zagmatwać. Z artykułu dowiadujecie się jak zrobić wybór poprawnie.
Jak jeździć na nartach zjazdowych – korzystna informacja
Przy podróży na narciarskie górskie kurorty najczęstsze pytanie – jak nauczyć się jeździć na górskich nartach? Najpierw warto wziąć instruktora dla przedstawienia techniki, albo odwołać się do ludzi z dużym doświadczeniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty