Nasi przodkowie byli mądrzejszymi od nas: 10 na wskroś współczesnych wynalazków starożytności

Współczesny człowiek rozwija się powoli w skali ogólnohistorycznej. W czasach starożytnych ciągle pojawiały się jakieś wynalazki, ponieważ każda cywilizacja aktywnie się rozwijała, dążyła do zdobywania nowych terytorium za pomocą wynalazków ówczesnych naukowców, architektów, geniuszy.

W niniejszym artykule 10 wynalazków starożytności, która nawet współczesna nauka do końca nie może wytłumaczyć.

1. Baterie, które stworzono 2000 lat temu.

Unikalna technologia

Dziś baterii używa każdy mieszkaniec naszej planety: bez nich trudno wyobrazić sobie nasze życie. Starożytni ludzie również byli uzależnieni od tego przenośnego źródła energii. W muzeum w Bagdadzie znajdują się gliniane naczynia z miedzianym cylindrem w środku. Miedziany cylinder z żelaznym prętem był zalewany winem lub octem. Bateria była w stanie wytworzyć blisko dwa wolty energii. Bagdadzcy złotnicy używali do złocenia małych przedmiotów własnoręcznie budowanych baterii.

2. Astrolabium z niezbadanymi możliwościami.

Unikalna technologia

Astrolabium – pomiarowy przyrząd astronomiczny stworzony na początku XV wieku. Tak uważano do 1900 roku, gdy poławiacz gąbek niedaleko Krety znalazł dziwny przyrząd. Wśród resztek posągów starożytnych znaleziono dziwny mechanizm. Napis na przyrządzie świadczył o tym, że został stworzony w 80 r. p.n.e. Chociaż przyrząd jest bardzo podobny do astrolabium, jednak niektóre jego dziwne funkcje nie mogą wytłumaczyć nawet współcześni naukowcy.

3. Unikalna technologia luster ze wzorem

Unikalna technologia

Odkrycie brązu nastąpiło około 2000 lat temu w Chinach. W ciągu kilku stuleci udało się im stworzyć unikalną technologię. Na tylną stronę lustra nanoszono wzór lub hieroglif, który odzwierciedlał się na ścianie, gdy na niego trafiał promień słoneczny. Szczególnością rysunku było to, że składał się z naniesionych ręcznie defektów powierzchni wykonać, które można było tylko za pomocą lupy.

4. Edison nie jest wynalazcą żarówki

Edison

Naukowcy ciągle się zastanawiali, w jaki sposób Starożytni Egipcjanie oświetlali podziemia piramid? Pierwotna teoria o tym, że lustra załamywały światło i ukierunkowały go, była trudna do zrealizowania: oświetlenie stawało się bardzo mętne, gdy trafiało maksimum na 3\4 lustra. Na ścianach egipskich piramid znajdują się malowidła, na których przedstawiono gliniane naczynia , połączone z bateriami, które produkowały światło. Ich budowa jest taka sama jak budowa żarówki. Miedziane pręty tych urządzeń znaleziono w piramidzie Tutanchamona.

5. Proteza, która liczy sobie ponad 5 tysięcy lat

Proteza

Lekarze jeszcze w starożytnym Egipcie i Grecji zastanawiali się nad tym, w jaki sposób poprawić wygląd zewnętrzny ludzi po amputowaniu kończyn dolnych i górnych. Najstarsza znaleziona i zidentyfikowana proteza należy do egipskiej mumii. Jest to duży palec u nogi i liczy sobie ponad pięć tysięcy lat, gdyż pochodzi z 3000 r. p.n.e.

6. Miotacz ognia

Miotacz ognia

W 420 r.p.n.e. w bitwie pod Delion Grecy po raz pierwszy użyli nowej broni nazywanej greckim ogniem. Jest taka sama jak współczesny miotacz ognia, używany przez policjantów na Zachodzie. Była to miedziana tuba, wypełniona mieszaniną zapalającą na podstawie wina i oleju. Taki skład uniemożliwiał szybkie gaszenie ognia i zmywanie mieszanki ze skóry człowieka.

7. Budzik Platona

Budzik Platona

Filozof grecki Platon nie chciał spóźniać się na zajęcia do swoich uczniów, więc kazał zrobić zegar wodny wyposażony w gwizdek, który sygnalizował o początku zajęć. Ten wynalazek zapożyczyli Arabowie i Rzymianie, którzy stwarzali alarmy wodne w celu ostrzegania przed zbliżaniem się przeciwnika.

8. Wrzuć monetkę – dostaniesz wodę w I w.n.e.

Wrzuć monetkę

W I w.n.e. w starożytnych świątyniach znajdowały się automaty, w których można było kupić wodę święconą, aby umyć ręce przed wejściem do pomieszczenia. Po tym, gdy człowiek wrzucał monetę do specjalnego otworu, mechanizm automatu natomiast nalewał wodę.

9. Kanalizacja, która liczy sobie ponad 2 tysiące lat

9Kanalizacja

W 600 r.p.n.e. mieszkańcy Rzymu mieli dość ścieków i brudu, więc postanowili stworzyć pierwszą na świecie kanalizację. Kanały odprowadzające ścieki i wodę do Tybru nazywano kloakami. Stworzony przez ówczesnych architektów system był na tyle doskonały, że dotychczas jest używany.

10. LRAD (urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu) – to nie współczesna broń.

LRAD

W 2005 roku podczas ataku na Seabourn Spirit somalijscy piraci użyli LRAD. Jednak ten współczesny wynalazek ma swego przodka – jest to szofar stworzony przez Izraelczyków.

Około VIII tysiącleci temu niedaleko Jerozolimy istniało miasto Jerycho, które było zrujnowane za pomocą właśnie takiej broni, dziś ją nazywają trąbą jerychońską. W Starym Testamencie napisano:

"Siódmego dnia wstali rano wraz z zorzą poranną i okrążyli miasto siedmiokrotnie w ustalony sposób: tylko tego dnia okrążyli miasto siedem razy. Gdy kapłani za siódmym razem zagrali na trąbach, Jozue zawołał do ludu: "Wznieście okrzyk wojenny, albowiem Pan daje miasto w moc waszą! " Lud wzniósł okrzyk wojenny i zagrano na trąbach. Skoro tylko usłyszał lud dźwięk trąb, wzniósł gromki okrzyk wojenny i mury rozpadły się na miejscu".

Właśnie w taki sposób opisano zdobycie miasta Jerycha, które zgodnie z twierdzeniem naukowców zostało zrujnowane w wyniku trzęsienia ziemi. Również naukowcy uważają, że do trzęsienia ziemi doszło na skutek donośnych dźwięków.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty