Nastolatki i seks - jak rodzicom porozmawiać z dzieckiem na ten delikatny temat

nastolatki i seks

Prędzej czy później u wszystkich rodziców powstaje konieczność opowiedzieć dziecku o seksie. Wiele osób odczuwają niewygodę od przyszłej rozmowy. Oczywiście najlepiej zacząć płciową edukację jeszcze w przedszkolnym wieku, kiedy maluch po raz pierwszy zada pytanie o tym, skąd on się wziął. Lecz jeśli dla malutkich dzieci brak takiej wiedzy nie jest krytyczny, to odkładać rozmowę z nastolatkiem o seksie nie stoi. Nie otrzymawszy potrzebnej informacji od rodziców, dziecko spróbuje poznać interesujące go szczegóły u swoich przyjaciół lub w internecie, a to nie gwarantuje wiarygodności.

Jak opowiedzieć nastolatkowi o seksie?

Oczywiście przede wszystkim rozmowa powinna być dostępna i uczciwa. Bardzo ważne przygotować dziecko do tych przemian, które staną się z nim w okresie płciowego dojrzewania.

Trzeba zwrócić uwagę następnym niuansom:

 1. Opowiedzieć o miesiączce, środkach higieny.
 2. Wyjaśnić co to takiego erekcja, nocne polucje.
 3. Opowiedzieć o takich przemianach jak wzrost piersi u dziewczynek, pojawienie włosów na wzgórku łonowym, jak łamie się głos u chłopców.
 4. Wyjaśnić jak odbywa się stosunek seksualny.
 5. Zwrócić uwagę na problem chorób przenoszonych drogą płciową.
 6. Opowiedzieć o ciąży i metodach antykoncepcyjnych.
 7. Ostrzec przed zboczeńcami.

Zazwyczaj podobne rozmowy prowadzą się w kilka etapów, ważne żeby udział brało oboje rodziców. Temat seksu wśród nastolatków dziś stoi zwłaszcza ostro, toż niedopuszczalne, żeby dziecko otrzymywało tą wiedze z wątpliwych źródeł. Jeśli rodzice są niepewni, że mogą dostępnie wyjaśnić jakieś momenty, to teraz istnieje duży wybór odpowiedniej literatury, skierowanej na płciową edukację. Te książki i czasopisma, opracowane dla dzieci różnych grup wiekowych można czytać razem z dzieckiem, odpowiadając na powstające pytania.

Czego nie wolno robić w rozmowie o seksie z nastolatkami i dziećmi?

W rozmowie należy dotrzymywać się pewnych zasad:

 1. Nie należy krytykować dziecko za pytania na intymne tematy czy zawstydzać, żeby nie powodować do siebie nieufności.
 2. Nie wolno przestraszać i koncentrować uwagę na negatywnych momentach, ponieważ to może sprowokować negatywny stosunek do seksu i wywołać psychologiczne problemy.
 3. W żadnym wypadku nie unikać tego tematu, ponieważ pytania o seksie w życiu nastolatka i nawet dzieci młodszego wieku odgrywają ważną rolę. Toż dziecko, które nie usatysfakcjonowało swoją ciekawość u mamy i ojca, pójdzie szukać odpowiedzi do innych źródeł.
 4. Nie trzeba robić z rozmowy podobieństwo wykładu i w końcu zadawać szereg pytań, sprawdzając przyswajalny materiał. Przecież to może stać się przyczyną tego, seks wśród nastolatkówże dziecko więcej nie zechce rozmawiać na taki delikatny temat z rodzicami.

Rozmowy powinny nosić poufny charakter, żeby nadal dziecko z jakimkolwiek pytaniem bez wątpliwości przychodziło do rodziców. Takie rozmowy mogą zachować od wczesnego płciowego życia. Przecież wiele mam niepokoi pytanie o tym, dlaczego nastolatki zajmują się seksem. Jedną z przyczyn jest presja rówieśników, a także myśl, że prowadzenie płciowego życia podejmuje jego obraz i robi dorosłym. Wynika to z braku obiektywnej informacji, którą dziecko musi otrzymać w rodzinie, a nie od przyjaciół, czy z internetu.

 
Powiązane artykuły:
Jak zapobiec ciąży nastolatek?
Ciąża w wieku nastoletnim to poważne wypróbowanie. Nawet jeśli oczekiwany bobas to płód miłości młodych ludzi, należy być przygotowany do wielu trudności. Dokładniej o tym i o profilaktyce wczesnej ciąży – nasz artykuł.
Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży
Zapewne każdy z nas w dzieciństwie wypalił chociaż jednego papierosa. Ktoś z interesu, ktoś żeby nie wpaść w oczy jednolatków i zdawać się starszym. Lecz nawet jeden wypalony papieros z czasem może przerosnąć do zwyczaju.
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim
Wiek nastoletni – wypróbowanie dla dziecka i jego bliskich, krok do dorosłego życia, co nierzadko towarzyszy konfliktami z otoczeniem i dlatego jest bardzo stresowy. Rozpatrzymy główne przyczyny stresu współczesnego nastolatka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty