Nauka czytania bez stresowania – jak nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo?

jak nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo

Szybkie i prawidłowe czytanie jest kluczem do skutecznego uczenia się w szkole. Dziecko czytające powoli nie będzie w stanie dobrze przygotować się do lekcji, a to znaczy, że prędzej czy później zacznie opóźniać w przyswajaniu programu nauczania wszystkich przedmiotów.

Rodzice tych dzieci, które już opanowały podstawy techniki czytania, często zastanawiają się, jak nauczyć dziecko czytać szybko i wyraźnie. Tymczasem nauczyć się szybkiego czytania informacji z arkusza papieru o wiele trudniej, niż po prostu składać litery w słowa i zdania. Podczas czytania angażują się i słuchowe i wzrokowe analizatory, pamięć i wyobraźnia, myślenie, itd. Ponadto szybkość czytania powinna być porównywalna z szybkością mowy.

W tym artykule powiemy ci, dlaczego niektóre dzieci czytają w zwolnionym tempie, a także jak można nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo.

Przyczyny powolnego czytania dzieci

Główne przyczyny, które pociągają za sobą powolne czytanie u dzieci mogą być następujące:

  • skromne słownictwo;
  • banalna nieuwaga;
  • słaba pamięć;
  • słabe narządy artykulacyjne;
  • zawężone pole widzenia: w tym przypadku dziecko ogarnia spojrzeniem nie całe słowo, a tylko pierwsze 2-3 litery;
  • przyzwyczajenie do czytania każdego słowa po kilka razy;
  • zbyt trudna lektura, przy wyborze której nie były uwzględnione wiekowe właściwości.
Ćwiczenia na rozwój szybkiego czytania

Aby nauczyć dziecko czytać wyraźnie, łatwo i szybko, trzeba robić następujące ćwiczenia:

  1. "Notujemy czas". Do wykonania tego ćwiczenia wybieramy mały tekst, odpowiedni do wieku dziecka. Za pomocą stopera śledzimy i sprawdzamy ile słów w ciągu 1 minuty dziecko przeczyta. Po tym jak dziecko odpocznie poproś go, aby przeczytało ten sam tekst jeszcze raz. Za każdym razem liczba przeczytanych słów w określonym czasie wzrośnie.
  2. "Wyróżniamy najważniejsze". Niektóre dzieci wręcz przeciwnie, czytają tak szybko, że nie mogą uchwycić sensu przeczytanej informacji. Po tym jak twoje dziecko przeczyta fragment tekstu poproś je, aby ci powiedziało, jaka główna myśl była zawarta w tekście. Jeśli dziecko nie poradzi sobie z zadaniem, czytanie należy powtórzyć.
  3. "Czytanie z podziałem na role ". Dlatego, aby przyciągnąć uwagę dziecka do literatury pięknej poproś je, aby czytało z podziałem na role. Najpierw jedną z ról wykonuje jeden z rodziców, a następnie niech dziecko spróbuje czytać, odtwarzając różne głosy.
  4. "Zwiększamy słowa". Weź za podstawę krótkie słowo, np. "kot". Dalej razem z dzieckiem spróbuj dołączyć do niego jedną lub kilka innych liter tak, aby uzyskać nowe słowo. Kontynuuj do momentu, aż dziecko się zainteresuje.
  5. "Akcenty". W żartobliwy, zabawny sposób wyjaśnij synowi lub córce co to jest akcent. Wymawiaj różne słowa, błędnie odczytując akcentowaną sylabę, a następnie poproś dziecko naprawić. W ten sposób dziecko uczy się rozumienia tekstu o wiele szybciej.
  6. "Szukam słowa". Dla rozwoju pamięci słownej doskonale nadaje się następujące ćwiczenie: na małej kartce wpisz tekst z kilku słów. Po tym głośno nazwij jedne z nich i poproś dziecko, aby jak najszybciej je odnalazło w tekście. W tę grę można grać z grupą przyjaciół, urządzając mały konkurs.
  7. jak nauczyć dziecko czytać
  8. "Spółgłoski". Nierzadko prędkość odczytu dziecka zwalnia się, jeśli w tekście występuje kilka spółgłosek z rzędu. Dziecko "utknie" w jednym miejscu na długi czas, próbując przeczytać jedno zdanie. Codziennie proponuj dziecku trudne słowa i zdania, powoli i starannie recytując każde z nich.
  9. "Pole widzenia". Jeśli przyczyna powolnego czytania tkwi w zawężonym polu widzenia, może pomóc następujące ćwiczenie. Na kartce papieru narysuj tabelę, w każdej kratce umieść jedną literę. Wskazuj długopisem na kratkę, niech dziecko mówi co widzi w tabeli. Następnie przejdź do czytania łańcuchów liter z lewa na prawo i z góry na dół.
 
Powiązane artykuły:
Kształtowanie ładnego i schludnego charakteru pisma – jak nauczyć dziecko pisać?
Przygotowując dziecko do szkoły, rodzice użyczają dużo czasu układowi ręki do pisma. I nie na próżno, przecież to dosyć trwały proces, a nauczywszy się poprawnie stawiać rękę i wyprowadzać pierwsze cyfry i litery, dziecko będzie pięknie pisało.
Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?
Dość często młodzi rodzice, którzy zabierają swoje dziecko do szkoły po raz pierwszy, nawet nie domyślają się, od czego zaczynać te ważne zebrania. Dalej podpowiemy jak samodzielnie przygotować przyszłego pierwszaka do szkoły.
Diagnoza gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, czyli cenzurka przedszkolaka
Za rok do wyznaczenia bobasa do pierwszej klasy pedagodzy i psycholodzy przeprowadzają swego rodu diagnostykę jego szkolnej dojrzałości po to, żeby wyznaczyć sprzyjające dla rozwoju dziecka warunki edukacji.
Wyprawka pierwszaka – jak przygotować pierwszoklasistę do szkoły?
Zebrać ucznia do szkoły – sprawa nie jednego dnia, albo nawet miesiąca, zwłaszcza jeśli wasze dziecko idzie do pierwszej klasy. Przez to, to pytanie stawiają już teraz, przecież tak wiele należy nabyć dla pierwszaka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty