Nie szkodź – 7 zdań, których nie wolno mówić dzieciom

Wielu ludzie ma dużą liczbę kompleksów, rozterek wewnętrznych i innych problemów, które w większości przypadków powstają w dzieciństwie i z winy rodziców. Psychologowie udzielają pożytecznych porad na ten temat.

Niestety, ale wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich działania i słowa w stosunku do dzieci będą miały odzwierciedlenie w przyszłości. Psychologowie jednym głosem twierdzą, że często dorośli nie zdają sobie sprawy, że zakładają dziecku pewne podstawy postępowania, zgodnie z którymi będzie się rozwijać i żyć w przyszłości. Aby twoje dziecko było szczęśliwe, należy wykluczyć ze swojej mowy kilka niebezpiecznych zwrotów. O nich opowiemy dalej.

1. Jesteś mądrzejszy/mocniejszy i tak dalej.

królewicz

Psychologowie twierdzą, że nie można chwalić dziecka, wykorzystując w swojej wypowiedzi słowo "ale", ponieważ to jednocześnie podkreśla zalety i wskazuje na wady. Dorastając, takie dzieci zaczynają same podkreślać cechy, na które robili nacisk rodzice, na przykład, jeśli mówili o zdolnościach umysłowych, to ich dziecko będzie uznawać za normę wskazywanie na błędy innych, poprawiać je i tak dalej. Taka pewność siebie działa odpychająco na ludzi, co może prowadzić do samotności.

2. To dziewczynka/chłopiec!

ziewa

Takim wyrazem rodzice określają pewną normę, że chłopak, na przykład, może rzucić w kota kamień lub uderzyć sąsiada łopatką w piaskownicy. To chłopiec, więc pewną dawkę brutalności i agresji ma we krwi. Taka zasada kształtuje się w świadomości, a z wiekiem będzie przejawiać się w bardziej poważnych rzeczach, na przykład, może to być przemoc w relacjach z dziewczynami. Co do dziewczyn, to w większości przypadków takie pobłażanie w wychowaniu przejawia się w częstych łzach i atakach histerii, które w przyszłości staną się ulubionym sposobem manipulacji.

3. Za co cię uderzył?

krzyczy

Trudno spotkać człowieka, który by nie kłócił się z kimś w dzieciństwie, na przykład, nie chcąc dzielić się ulubioną zabawką. Przy tym rodzice muszą być sędziami dziecięcych konfliktów, ale ważne jest, aby prawidłowo postawić pytanie. Psychologowie twierdzą, że jeśli rodzice pytają: "Za co cię uderzył?", to oni wskazują, że istnieją powody, za które można zastosować siłę fizyczną. W rezultacie powstaje stereotyp, że przemoc może być zasłużona, więc dziecko rośnie ofiarą lub agresorem.

4. Jesteś moim grubaskiem!

sylwetka

Tutaj, oczywiście, może być jeszcze ogromna ilość opcji, na przykład, pączek, hipopotam i tak dalej. Może to brzmi ładnie i mówi się z miłości, ale tymi słowami dorośli podkreślają cechy budowy ciała dziecka, co akceptuje się w jego świadomości. To samo dotyczy sytuacji, w których podkreśla się nadmierna chudość dziecka. Psychologowie twierdzą, że w dorosłym życiu to wszystko może prowadzić do poważnych problemów, np. otyłości, lub odwrotnie wycieńczenia. Dziewczynka, patrząc na siebie w lustrze, przez długi czas będzie widzieć tę samą "kluskę", nawet jeśli jej sylwetka będzie idealna.

5. Grunt – to udane małżeństwo

ślub

Oczywiście, rodzice marzą o tym, że ich księżniczka wyjdzie za mąż za milionera i nie będzie jej niczego brakować. Podobnymi instrukcjami rodzice dają do zrozumienia, że rozwój osobisty i rozwój osobowości są zupełnie nieistotnymi rzeczami, najważniejsze, aby zrobić wszystko do znalezienia i zdobycia "dobrego" mężczyzny. W końcu dziewczyny stają się niewolnicami męża, gotowe są na upokorzenie i wyrzeczenie, aby nie pozostać samotnymi.

6. Jeśli będziesz źle się uczyć – zostaniesz woźnym/woźną

stres

Wyrażenie, które chyba słyszał każdy w swoim życiu. Rodzice, chcąc wskazać na znaczenie edukacji, kształtują u dziecka stereotyp, że stopnie w szkole mają wpływ na całe jego przyszłe życie. Do tego w nim rozwija się uzależnienie od opinii innych ludzi, co zmusza je stale postępować według niejasnych zasad, norm i tak dalej. W rezultacie wyrośnie człowiek, który nie ma własnego zdania lub boi się go wypowiedzieć.

7. To przecież dziewczynka/chłopiec.

pytanie

Podobne wyrażenie w większości przypadków zakończy się jakąś pouczającą sentencją: "Nie rób tak – jesteś dziewczyną" lub "Przestań płakać – przecież jesteś chłopakiem". Takie ustawienia mogą stać się przyczyną wewnętrznego konfliktu i pragnienia człowieka do stałego spełniania cudzej woli lub wręcz przeciwnie, buntu przeciwko podkreśleniu jego płci. Psychologowie twierdzą, że podobnymi wyrażeniami w dzieciństwie rodzice mogą skłonić dziecko do zmiany płci w dorosłym życiu.

Co trzeba mówić dzieciom, aby wyrosły na szczęśliwych?

razem
  • Możesz zawsze na mnie liczyć! Dla dziecka w każdym wieku ważne jest wsparcie człowieka, do którego może się zwrócić w razie potrzeby. Takim wsparciem dla niego powinni być rodzice, ale pamiętaj, że najważniejszy jest obiektywizm.
  • Jestem z ciebie dumny! Rodzice powinni rozwijać w dziecku poczucie własnej wartości, zwracając uwagę nie tylko na zwycięstwa, ale i próby osiągnięcia coś więcej, niż ma.
  • Nikt nie jest idealny! Dzieci muszą zrozumieć, że nie ma ideału bez skazy, na który można się równać, i każdy popełnia błędy. Dzięki temu im się o wiele łatwiej będzie akceptować własne wady i błędy.
  • Jesteś bardzo dzielny! Strach towarzyszy nam w ciągu całego życia, i jest bardzo ważne, aby w pobliżu był człowiek, który wesprze przynajmniej werbalnie. Rodzice dodają swojemu dziecku pewności siebie, i w przyszłości będzie mu łatwiej pokonywać przeszkody i podejmować wyzwania.
  • Wybacz mi! Wielu rodziców nie uważa za stosowne przyznanie się do winy i przeproszenie swojego dziecka, a to poważny błąd. Dorośli w każdej sytuacji powinni być przykładem, pokazując, że zawsze można uświadomić sobie swoje błędy i złożyć człowiekowi swoje przeprosiny.
  • Kocham cię! Nie warto myśleć, że dzieci i tak wiedzą, że rodzice je kochają, to nie jest tak. Ważne jest szczere mówienie o swoich uczuciach, aby dziecko nie miało żadnych wątpliwości w tej kwestii.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty