Niepłodność immunologiczna a poczęcie, czyli szanse na zajście w ciąże
Dość często młode pary borykają się z takim problemem jak niezgodność fizjologiczna do poczęcia. Właśnie ten fakt jest powodem tego, że rodzinne pary przez długi czas nie mogą urodzić dziecka.
Jakie są rodzaje niezgodności?W medycynie przyjęto wyróżniać następujące typy niezgodności:
- niepłodność immunologiczna lub konflikt serologiczny;
- genetyczna.
Pierwszy typ charakteryzuje się niezgodnością grupy krwi przy poczęciu. Wiadomo, aby przywieść na świat dziecko, konieczne jest, aby obydwoje przyszłych rodziców mieli ten sam czynnik Rh. W przeciwnym razie organizm kobiety będzie cały czas odrzucać męskie nasienie, czyli występuje tzw. konflikt serologiczny, który jest jednym z powodów niezgodności fizjologicznej do poczęcia. Mimo to, w niektórych przypadkach może wystąpić ciąża. Wtedy taka kobieta znajduje się pod stałą kontrolą lekarzy ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia.
Jeśli para ma genetyczną niezgodność podczas poczęcia – to znaczy, że w przypadku ciąży u nich istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że płód będzie miał jakieś zaburzenia genetyczne. Najczęstszą chorobą, która występuje w takim przypadku, jest zespół Downa.
Jak parze samodzielnie ustalić przyczynę niezgodności?Głównymi objawami niepłodności jest długi brak ciąży, a także powtarzające się poronienia. Jeśli małżonkowie od ponad roku żyją razem i nie mogą począć dziecka, warto udać się do lekarza po poradę.
Dla diagnostyki i potwierdzenia niezgodności partnerów do poczęcia, przeprowadzają laboratoryjne badania takich płynów ustrojowych, jak krew obojga małżonków, a także nasienie męża. W większości przypadków samodzielnie ustalić przyczynę niepłodności partnerów skomplikowano, ponieważ jej objawy są bardzo liczne.
Niepłodność immunologiczna – co robić?
Kiedy młoda para boryka się z takim problemem jak niezgodność systemów immunologicznych przy poczęciu, zazwyczaj nikt z małżonków nie wie, co robić. Nigdy nie rozpaczaj. Nawet w przypadku wystąpienia niezgodności istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwsza ciąża nadejdzie. Już wtedy głównym zadaniem lekarzy będzie ją utrzymać. Przy tym kobieta musi bezwarunkowo spełniać wszystkie wskazówki lekarskie.
Niepłodność na podłożu immunologicznym – to nie choroba, która wymaga leczenia. Aby jej uniknąć, należy jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński przejść test zgodności, do czego wystarczy oddać krew obojga przyszłych małżonków.