Niezwykłe mosty

Most powinien rozwiązywać jak zadanie standardowe – pomagać człowiekowi przedostać się z jednej strony na inną, tak i estetyczne – być zabytkiem miasta.

Miasto z największą ilością mostów, nie Wenecja, a Hamburg. W Hamburgu ponad 2300 mostów. To prawie 6 razy więcej niż w Sankt Petersburgu, w którym znajduje się 400 mostów. Zrobić każdy most unikatowym i niepowtarzalnym – zadanie architektów i designerów.

Najważniejsze mosty wchodzą do Księgi Rekordów Guinessa , a najbardziej niezwykłe stają się zabytkiem miasta i ulubionym obiektem fotografowania dla turystów. Nasza Redakcja wybrała 16 najciekawszych mostów, które warto przynajmniej jeden raz zobaczyć na własne oczy.

Wiszący most w Nepalu

Most wiszący na balonach 2

Most w wodzie

Most wiszący na balonach 2
Most wiszący na balonach 2

Moses Bridge - "Most Mojżesza" zbudowano w Niderlandach w czasie konserwacji XVII-wiecznego fortu.

Nazwano go mostem Mojżesza ze względu na swoją budowę- most nie znajduje się ponad rzeką, a dosłownie przebiega przez nią. Dzięki temu można przejść przez rzekę dosłownie suchą stopą, tak jak niegdyś Mojżesz przez Morze Czerwone.Pomysł należy młodym architektom Ro Kosterowi i Ad Kilowi z pracowni architektury Ro&Ad Architecten.

Most dla zwierząt

Most wiszący na balonach 2
Most wiszący na balonach 2

To most dla zwierząt w olśniewającym parku narodowym Banff w Kanadzie. Zielone mosty buduje się po to, by zwierzęta mogły wędrować swoimi stałymi trasami również po wybudowaniu drogi przecinającej te trasy. Kiedy mostów brak, zwierzęta i tak próbują przekraczać ruchliwe drogi. Wiele z nich wpada pod koła pędzących samochodów. Pierwsze takiego typu mosty zbudowano w latach 50-ch we Francji. Takie mosty buduje się też w USA, w Holandii etc

Most wiszący na balonach

Most wiszący na balonach 2
Most wiszący na balonach 2

Lekki, praktycznie pływający most nad stawem, znajdujący się w angielskim Tatton Park. Dzieło francuskiego artysty Oliviera Grossetete. Kompozycja nazywa się "Most małp". Niestety ludzie nie mają możliwość przejść przez taki most, ponieważ to tylko bajkowa art instalacja.

Most z korzeni

Most z korzeni
Most z korzeni 2

Mieszkańcy pewnej wsi w Indiach opracowali bardzo sprytną technikę budowania. Wykorzystują oni naturę w jak najlepszy sposób - hodują żywe mosty z drzewa gatunku figowca sprężystego (Ficus elastica). W tworzeniu takich konstrukcji specjalizują się oni od setek lat. Miejscowe ludy wznosiły takiego typu przysposobienia, kierując korzenie drzew w potrzebnym im kierunku. W ciągu 500 lat udało się wyhodować około 3 km żywych mostów. Naturalne konstrukcje mogą utrzymać do 50 osób naraz.

Most nad chmurami

Most nad chmurami
Most nad chmurami 2

Ładny i futurystyczny Millau Viaduct znajduje się we Francji. Jest najwyższą tego typu konstrukcją w Europie, z najwyższym filarem o wysokości 341 m. Nieco wyższy od Wieży Eiffla i 40 metrów niższy od Empire State Building w Nowym Jorku.Długość trasy prowadzącej przez wiadukt wynosi 2 460 metrów. Gdy jedziesz tym cudem, wydaje się, że odlatujesz.

Most -fontanna

Most fontanna
Most fontanna 2

Most "Fontanna tęczy " (Banpo Bridge) wchodzi do Księgi Rekordów Guinessa jako most, na którym znajduje się najdłuższa fontanna (długość 1140m). Most łączy dwa brzegi rzeki Yanshui w południowokoreańskim mieście Seul i fontanną został dopiero w roku 2009. Wykorzystuje 220 lamp podświetlających.Brzmi muzyka,a piękne dziewczyny wykonują niezwykły taniec.

Most donikąd

Most donikąd
Most donikąd 2

Most w Storseisundet w Norwegii był zbudowany w taki sposób, aby stwarzać u tych, kto do niego się zbliża, iluzję nie mostu, a trampoliny, z której wraz z samochodem można skoczyć do wody. Miejscowi mieszkańcy nazywają go "Pijanym mostem", ponieważ jego kształt ciągle się zmienia w zależności od perspektywy.

Ruchomy most

Ruchomy most
Ruchomy most 2

Automatycznie podnoszony most Slauerhoff znajduje się w miasteczku Leeuwarden. Jego rozmiary 15x15m. Dolną część mostu pomalowano w kolory herbu i flagi miasta Leeuwarden. Most nazwano na cześć pisarza i poety J. Slauerhoff’a.

Most pod niebem

Most pod niebem
Most pod niebem 2

Langkawi Sky Bridge znajduje się w Malezji na wysokości 700 metrów nad poziomem morza. Długość mostu – 125 metrów. Podtrzymuje go tylko jeden filar, dodatkowo podtrzymują go liny, umocowane na skałach. Most jest wygięty, więc masz wrażenie, że pływa nad urwiskiem.

Wiszący most

Wiszący most
Wiszący most 2

Unikatowy most Kikki w Japonii jest wykonany w postaci litery Y i wisi nad wodą bez żadnego filaru.

Zwijany most

Zwijany most
Zwijany most 2
Zwijany most 3

Zabawny most dla pieszych Rolling Bridge został zbudowany w Londynie. Długość mostu wynosi 12 metrów, a unikatowość polega na tym, że może się zwijać. Składa się z ośmiu połączonych zawiasami przęseł podnoszonych hydraulicznie.

Most wodny

Most wodny
Most wodny 2

Magdeburski most-akwedukt w Niemczech. Łączy dwa kanały i jest największym mostem wodnym w Europie. Długość mostu wynosi 918 metrów. Podróżują nim nie tylko ludzie, ale również statki.

Żmijopodobny most

Żmijopodobny most
Żmijopodobny most 2

Jeden z najdziwniejszych mostów na świecie znajduje się w Amsterdamie i nazywa się "Pythonbrug"., ponieważ jest bardzo podobny do żmii. Został zbudowany w roku 2011. Most w stylu high-tech łączy półwysep Sporenburg z wyspą Borneo.

Most przechyłowy

Most przechyłowy
Most przechyłowy 2

Most Tysiąclecia (Gateshead Millennium Bridge) znajduje się w Północnej Anglii. Składa się z dwóch łuków, jeden z nich znajduje się między brzegami, a inny podnosi się. Łuki podnoszą się, gdy ma przepłynąć statek, tworząc łuk o wysokości 25 metrów.

Most-restauracja Aiola

Most restauracja Aiola

Architekt z Nowego Jorku, Vito Acconci zaprojektował most Aiola Island przez rzekę Murę w austriackim miasteczku Graz. Na moście znajduje się restauracja z ciekawym wnętrzem, taras widokowy i plaża.

Most mieszkalny

Most mieszkalny
Most mieszkalny 2

Ponte Vecchio – najstarszy z florenckich mostów i jedyny most, który zachował swoje pierwotne oblicze. Most był zbudowany w roku 1345. Po obu stronach mostu zbudowano niewielkie budynki. W centrum mostu znajduje się taras, na którym można podziwiać rzekę i miasto.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty