Niska samoocena – twój najgorszy wróg

niska samoocena

Jedną z jakości pełnowartościowej zdrowej osobowości jest adekwatna samoocena. Ona tworzy się w zależności od charakteru człowieka, opinii otoczenia, jego statusu społecznego i tworzy się na długi okres. Niska samoocena może czasami obserwować się u tych, którzy mieli do pokonania trudności, pomimo faktu, że ten człowiek - właściciel optymistycznych poglądów.

Rozpatrzymy dokładnie, co przedstawia sobą niska samoocena i co robić jeśli ją masz.

Niska samoocena i jej przyczyny

Osoba z zaniżoną samooceną nie zawsze zdolna uświadomić, dlaczego otoczenie nie jest takie gościnne w kontaktowaniu z nią i gdzie szukać początkowe przyczyny takiego negatywnego stosunku.

Należy oddznaczyć, że czasami przyczyny niskiej samooceny są założone w samym dzieciństwie człowieka. Jeśli zostawić ich nierozwiązanymi, to kolej tych czynników będzie zwiększała się, czyli w dojrzałym wieku osobie zdarzy się zetknąć się z skomplikowanymi relacjami w zespole, w rodzinie, niezdolnością wyznaczyć się ze swoim życiowym powołaniem, ulubionymi rzeczami i tak dalej.

Niska samoocena u kobiety stawia ją do niesprzyjającej sytuacji w społeczeństwie. Ona będzie obawiała się zaszkodzić komuś, skrzywdzić czymś, przy tym starając się zrobić innych szczęśliwymi. Wynika to ze strachu przed odrzuceniem. Przez brak uczucia własnej godności, jest dla niej skomplikowane zainteresować, a potem i utrzymać, atrakcyjnego mężczyznę.

Niski poziom samooceny może być wezwany przez chorobliwe przeżycia, do których człowiek nie przyznaje się przed samym sobą. W ten sposób wypiera negatywne wydarzenia w swoim życiu do strefy podświadomości, które prędzej czy później uderzy po jego samoocenie.

Niska samoocena i jej objawy

Głównym objawem niskiej samooceny jest właściwość porównywać swoje osiągnięcia, wygląd zewnętrzny z innymi ludźmi. Taka samoocena - to przyzwyczajenie być skonsternowanym na tym, "co o mnie pomyślą inni"?, bać się, że społeczeństwo nie zrozumie i nie przyjmie jego świata wewnętrznego, interesów. Człowiek często przypomina sobie swoje życiowe niepowodzenia, uronione szanse. Czasami zaczyna żałować siebie, co z czasem produkuje jego nieumiejętność żyć własnym życiem.

Zewnętrzne oznaki niskiej samooceny:

 • uwięziony w komunikacji;
 • nadmierne pragnienie podobać się wszystkim i każdemu;
 • zaniedbanie o wygląd zewnętrzny;/li>
 • garbienie się;
 • smutny wyraz twarzy.

Bardzo niska samoocena przejawia się w nieumiejętności jednostki budować bliskie relacje w swoim życiu (jak stworzenie rodziny, tak i poszukiwanie przyjaciół).

Często takiej osobie wydaje się, że świat jest przeciwko niej. Podświadomie ona skłonna myśleć, że nie ma za co ją lubić, że ona jest nie godna miłości. Z tego powodu jest jej trudno być pewną w uczuciach i intencjach swojego partnera, przyjaciół i członków rodziny.

Jak pozbyć się niskiej samooceny?

 1. Po to, żeby pozbyć się raz i na zawsze od tej samooceny, w pierwszej kolejności pamiętaj, że trzeba pokochać ci samą siebie. A to oznacza, że po tym pokocha cię świat.
 2. Pamiętaj, że po to, by podobać się komuś,niska samoocena jak pozbyć się nigdy nie stawaj się czyjąś kopią, nie naśladuj. Zachowuj swoją indywidualność.
 3. Ludzie z niską samooceną zapominają dbać o siebie nawet wtedy, kiedy znajdują się w czterech ścianach z samym sobą.
 4. Śledź za odżywieniem. Szanuj swój organizm. Poświeć swój wolny czas temu, co jest najbardziej ciekawe dla ciebie.
 5. Nie biegnij za aplauzem otoczenia. Przyjmij siebie taką, jaką jesteś. Pamiętaj, że osobę wewnątrz ciebie stwarzasz tylko ty i nikt inny.
 6. Wreszcie należy pamiętać, że w życiu twoją główną regułą powinno być: „Kochać, cenić i szanować siebie”.

Niska samoocena nigdy nie przynosi pozytywnych zmian do twojego życia. Trzeba pozbyć się jej i cieszyć się życiem.

 
Powiązane artykuły:
Instynkty człowieka - trzy podstawowe instynkty
Zwierzęce instynkty spotyka się też u ludzi. Lecz kiedy zaczynamy o nich mówić to wspominamy nie najprzyjemniejsze z nich. Postaraliśmy się skorygować tą sytuację i rozpatrzyć co rzeczywiście dla człowieka założyła przyroda. Czytamy i kształcimy się.
Rodzaje agresji
W świecie zwierząt agresja jest normalną formą zachowania, przeznaczoną dla obrony i przetrwania. W ludzkim świecie wszystko jest bardziej skomplikowane. Zdawało by się, że samo zachowanie u istot, obdarzonych rozsądkiem może znajdować się w różnych interpretacjach, zależnie od sytuacji.
Senność - przyczyny
Jak można zasypiać w najbardziej nieodpowiedniej chwili, na przykład przy przeglądzie ciekawego melodramatu, czy w wagonie dusznego metra? Jednak od podniosłej senności cierpi co drugi mieszkaniec naszej planety. Zorientujmy się w czym przyczyny nadmiernej senności i zmęczenia.
Skutki niedosypiania
W naszych czasach stałego pośpiechu i braku czasu, nie ma ludzi, którzy chociażby z rzadka nie chcieliby kompensować braku czasu do pracy czy innych spraw, kosztem snu. Ale ważne jest wiedzieć, że nadużycie takimi metodami doprowadza do niedosypiania, co może zaznaczyć się na waszym zdrowiu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty