Niski poziom hCG w ciąży we wczesnym okresie – przyczyny i skutki

niski poziom hCG w ciąży we wczesnym okresie

Zwykle podczas diagnozowania przebiegu ciąży kobiecie zalecane są liczne badania laboratoryjne. Jedno z głównych miejsc wśród nich zajmuje analiza poziomu HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej). To właśnie ta substancja biologiczna zaczyna syntetyzować się w organizmie kobiety w ciąży i świadczy o stanie procesów bezpośrednio związanych z okresem noszenia dziecka pod sercem.

Często we wczesnym okresie ciąży u przyszłej matki obserwuje się niski poziom hCG mimo pozornego braku powodów. Przyjrzyjmy się bliżej tej sytuacji i porozmawiajmy o tym, na co może wskazywać spadek stężenia hCG w krwi kobiety w ciąży.

Jakie są przyczyny niskiego poziomu hCG we wczesnym okresie?

Tego rodzaju sytuacja może wystąpić w przypadku następujących naruszeń:

  • ciąża pozamaciczna;
  • śmierć płodu i blaknięcie ciąży;
  • opóźnienie rozwoju płodu;
  • ryzyko utraty ciąży, (poronienie).

To właśnie w tych sytuacjach w ciąży hCG może być poniżej normy.

Warto zauważyć, że tylko jeden wynik takiej analizy nie może być przyczyną do postawienia jakiejkolwiek diagnozy. Rzecz w tym, że dość często okres ciąży nie jest prawidłowo wyznaczony, a więc poziom hormonu nie odpowiada przewidywanemu czasowi trwania ciąży. W takich przypadkach przy normalnie przebiegającej ciąży może być niski wzrost stężenia hCG. Dlatego spadek poziomu tego hormonu praktycznie zawsze jest wskazaniem do bardziej dokładnego badania w ciąży i przeprowadzenia USG.

Niski poziom hCG w ciąży, występujący po IVF, może świadczyć o problemach związanych z przebiegiem ciąży.

Czy może być zdrowa ciąża przy niskim poziomie hCG?

Należy również zauważyć, że niski poziom tego hormonu może być spowodowany zmniejszeniem jego syntezy przez kosmówkę. W takich przypadkach kobiecie może być przypisane podawanie tego leku przez wstrzyknięcie dla utrzymania ciąży i zapobiegania aborcji.

 
Powiązane artykuły:
Przebieg i cele badania bakteriologicznego moczu – jak zrobić posiew moczu w ciąży?
Bakteriologiczny posiew moczu – ważne badanie dla ciężarnych na obecność patogennej flory w moczopłciowym systemie, co może stać się zagrożeniem dla nieurodzonego dziecka. Toż dla wyniku należy wiedzieć, jak zbierać analizę.
Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy
W ciągu okresu ciąży należy zdać wymaz na florę z pochwy co najmniej dwukrotnie, przecież podobne badanie ma ważne znaczenie przy kontroli i diagnostyce rozwoju infekcyjnych chorób u przyszłej mamusi.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?
Poziom hemoglobiny niżej normy w ciąży jest skrajnie niebezpieczny dla płodu, toż ten wskaźnik jest ważny w ciągu całej ciąży. Zorientujemy się, czym zagraża obniżenie koncentracji tej substancji we krwi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty