Niski poziom hCG w ciąży we wczesnym okresie – przyczyny i skutki

Zwykle podczas diagnozowania przebiegu ciąży kobiecie zalecane są liczne badania laboratoryjne. Jedno z głównych miejsc wśród nich zajmuje analiza poziomu HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej). To właśnie ta substancja biologiczna zaczyna syntetyzować się w organizmie kobiety w ciąży i świadczy o stanie procesów bezpośrednio związanych z okresem noszenia dziecka pod sercem.
Często we wczesnym okresie ciąży u przyszłej matki obserwuje się niski poziom hCG mimo pozornego braku powodów. Przyjrzyjmy się bliżej tej sytuacji i porozmawiajmy o tym, na co może wskazywać spadek stężenia hCG w krwi kobiety w ciąży.
Jakie są przyczyny niskiego poziomu hCG we wczesnym okresie?
Tego rodzaju sytuacja może wystąpić w przypadku następujących naruszeń:
- ciąża pozamaciczna;
- śmierć płodu i blaknięcie ciąży;
- opóźnienie rozwoju płodu;
- ryzyko utraty ciąży, (poronienie).
To właśnie w tych sytuacjach w ciąży hCG może być poniżej normy.
Warto zauważyć, że tylko jeden wynik takiej analizy nie może być przyczyną do postawienia jakiejkolwiek diagnozy. Rzecz w tym, że dość często okres ciąży nie jest prawidłowo wyznaczony, a więc poziom hormonu nie odpowiada przewidywanemu czasowi trwania ciąży. W takich przypadkach przy normalnie przebiegającej ciąży może być niski wzrost stężenia hCG. Dlatego spadek poziomu tego hormonu praktycznie zawsze jest wskazaniem do bardziej dokładnego badania w ciąży i przeprowadzenia USG.
Niski poziom hCG w ciąży, występujący po IVF, może świadczyć o problemach związanych z przebiegiem ciąży.
Czy może być zdrowa ciąża przy niskim poziomie hCG?
Należy również zauważyć, że niski poziom tego hormonu może być spowodowany zmniejszeniem jego syntezy przez kosmówkę. W takich przypadkach kobiecie może być przypisane podawanie tego leku przez wstrzyknięcie dla utrzymania ciąży i zapobiegania aborcji.