Nocne karmienie dziecka - karmienie piersią, sztuczne odżywianie

nocne karmienie dziecka

Karmienie dziecka – to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu u niemowląt, ale również to wspaniały kontakt z mamą. Na początku dziecko wymaga piersi macierzyńskiej dosyć często – to jest potrzebne do zaspokojenia i odczuwania bliskości mamy. W końcu drugiego tygodnia po urodzeniu, ustala się system karmienia dziecka. Każda mama powinna być przygotowana na nocne karmienie dziecka, niezależnie od tego w jaki sposób ono się odżywia – mlekiem mamy lub sztucznym pokarmem.

W wieku dwóch miesięcy niemowlak w nocy je tak samo jak i w dzień, co każde 2-3 godziny. Dziecko ma własny system odżywiania, na podstawie którego on budzi mamę. Karmienie dziecka w nocy piersią jest o wiele prostsze niż karmienie sztucznymi mieszankami. Wystarczy dziecko położyć obok siebie i ono już je, natomiast jeśli chodzi o sztuczny pokarm, to należy go przygotować i podgrzać, co znacznie skraca sen matki.

Nocne karmienie piersią

Gdy mama karmi dziecko piersią, powstaje u niej własny tryb snu i budzenia się. Bardzo czułe mamy budzą się w nocy kilka minut przed tym, zanim obudzi się dziecko. Karmienie jest bardziej spokojniejsze. Jeśli mama bardzo się zmęczyła w ciągu dnia, to ona musi zadbać o to, aby nocne karmienie nie zaburzało jej odpoczynku. W tym celu należy uwzględnić następujące porady:

  1. Podczas karmienia piersią w nocy, nie należy włączać zbyt jaskrawego światła. W ciemności dziecko po jedzeniu lepiej zasypia;
  2. Gdy dziecko budzi się w nocy nie warto się irytować. Irytację mamy odczuwa dziecko i ono zaczyna kaprysić. W takim wypadku mama marnuje więcej czasu na uspokojenie dziecka i karmienie;
  3. Nocne karmienie, bardzo ułatwia specjalna koszula nocna do karmienia. Ona pozwala szybko uwolnić pierś i dziecko nie musi czekać.
Nocne karmienie dziecięcą mieszanką

Nie zważając na to, że dziecko sztuczne się odżywia, ono przez jakiś czas potrzebuje nocnego karmienia. Mama, aby jej lżej było w nocy, powinna wieczorem przygotować wszystko niezbędne – smoczek, buteleczkę i mieszankę. Aby szybko podgrzać pokarm można kupić specjalne urządzenie - podgrzewacz do butelek. Takie urządzenie daje możliwość podgrzać w odpowiedni sposób mieszankę.

Zazwyczaj mamy, które karmią dzieci sztucznymi mieszankami, chcą jak najszybciej odzwyczaić malucha od nocnego karmienia. W tym celu, należy karmić dziecko bezpośrednio przed snem. Niektóre dzieci w wieku 3 miesięcy, mogą już nie jeść w nocy i nie budzą swoich rodziców do samego rana.

Czy trzeba karmić dziecko w nocy po upływie jednego roczku?nocne karmienie

Jeśli to nie sprawia żadnego kłopotu ani mamie, ani maluchowi, można kontynuować karmienie piersią w nocy. Jeśli natomiast mama zmęczyła się od nocnych pobudek, to trzeba dziecko odzwyczajać od nocnego karmienia.

Pediatrzy zalecają nocne karmienie do roczku, następnie dziecko może nie jeść w nocy. Od nocnego karmienia należy stopniowo odzwyczajać dziecko po roku, aby nie stresować organizmu. W tym celu trzeba urozmaicić menu dziecka, nie zaniechać kolacją.

Dziecko potrzebuje 5-10 dni aby odzwyczaić się od nocnego karmienia. Mama powinna to zrobić w sposób najmniej stresowy i bezbolesny dla malucha.

 
Powiązane artykuły:
Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?
Kupiliście dziecku piękne łóżeczko, ubraliście go burtami, delikatną bielizną i ułożyliście miękką poduszkę. Oto w tym miejscu - stop! Jesteście pewni, że nowo narodzonemu dziecku wolno spać na poduszce? Poznajcie co myślą o tym powodu lekarze.
Jak spacerować z noworodkiem?
Pierwszy spacer z nowo narodzonym - wydarzenie dla jego rodziców. Ważne jest poprawnie się do tego przygotować: wybrać odpowiedni czas, dobrać komplet odzieży po sezonie, kupić wygodny wózek - i za pozwoleniem lekarza można wyruszać na dwór.
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty