Nocne karmienie dziecka - karmienie piersią, sztuczne odżywianie
Karmienie dziecka – to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu u niemowląt, ale również to wspaniały kontakt z mamą. Na początku dziecko wymaga piersi macierzyńskiej dosyć często – to jest potrzebne do zaspokojenia i odczuwania bliskości mamy. W końcu drugiego tygodnia po urodzeniu, ustala się system karmienia dziecka. Każda mama powinna być przygotowana na nocne karmienie dziecka, niezależnie od tego w jaki sposób ono się odżywia – mlekiem mamy lub sztucznym pokarmem.
W wieku dwóch miesięcy niemowlak w nocy je tak samo jak i w dzień, co każde 2-3 godziny. Dziecko ma własny system odżywiania, na podstawie którego on budzi mamę. Karmienie dziecka w nocy piersią jest o wiele prostsze niż karmienie sztucznymi mieszankami. Wystarczy dziecko położyć obok siebie i ono już je, natomiast jeśli chodzi o sztuczny pokarm, to należy go przygotować i podgrzać, co znacznie skraca sen matki.
Nocne karmienie piersiąGdy mama karmi dziecko piersią, powstaje u niej własny tryb snu i budzenia się. Bardzo czułe mamy budzą się w nocy kilka minut przed tym, zanim obudzi się dziecko. Karmienie jest bardziej spokojniejsze. Jeśli mama bardzo się zmęczyła w ciągu dnia, to ona musi zadbać o to, aby nocne karmienie nie zaburzało jej odpoczynku. W tym celu należy uwzględnić następujące porady:
- Podczas karmienia piersią w nocy, nie należy włączać zbyt jaskrawego światła. W ciemności dziecko po jedzeniu lepiej zasypia;
- Gdy dziecko budzi się w nocy nie warto się irytować. Irytację mamy odczuwa dziecko i ono zaczyna kaprysić. W takim wypadku mama marnuje więcej czasu na uspokojenie dziecka i karmienie;
- Nocne karmienie, bardzo ułatwia specjalna koszula nocna do karmienia. Ona pozwala szybko uwolnić pierś i dziecko nie musi czekać.
Nie zważając na to, że dziecko sztuczne się odżywia, ono przez jakiś czas potrzebuje nocnego karmienia. Mama, aby jej lżej było w nocy, powinna wieczorem przygotować wszystko niezbędne – smoczek, buteleczkę i mieszankę. Aby szybko podgrzać pokarm można kupić specjalne urządzenie - podgrzewacz do butelek. Takie urządzenie daje możliwość podgrzać w odpowiedni sposób mieszankę.
Zazwyczaj mamy, które karmią dzieci sztucznymi mieszankami, chcą jak najszybciej odzwyczaić malucha od nocnego karmienia. W tym celu, należy karmić dziecko bezpośrednio przed snem. Niektóre dzieci w wieku 3 miesięcy, mogą już nie jeść w nocy i nie budzą swoich rodziców do samego rana.
Czy trzeba karmić dziecko w nocy po upływie jednego roczku?Jeśli to nie sprawia żadnego kłopotu ani mamie, ani maluchowi, można kontynuować karmienie piersią w nocy. Jeśli natomiast mama zmęczyła się od nocnych pobudek, to trzeba dziecko odzwyczajać od nocnego karmienia.
Pediatrzy zalecają nocne karmienie do roczku, następnie dziecko może nie jeść w nocy. Od nocnego karmienia należy stopniowo odzwyczajać dziecko po roku, aby nie stresować organizmu. W tym celu trzeba urozmaicić menu dziecka, nie zaniechać kolacją.
Dziecko potrzebuje 5-10 dni aby odzwyczaić się od nocnego karmienia. Mama powinna to zrobić w sposób najmniej stresowy i bezbolesny dla malucha.