Noga w gipsie – opis doświadczeń

noga w gipsie

Złamanie nogi jest naruszeniem integralności jednej lub kilku kości kończyny dolnej. Taki uraz najczęściej pojawia się w wyniku nieostrożnego poruszania się po ulicy lub w domu, wypadku drogowego, upadku z wysokości. Może on wystąpić z powodu nawet bardzo małego obciążenia, jeśli osoba cierpi na osteoporozę. Po złamaniu gips (zwykły lub z tworzywa sztucznego) jest nakładany na nogę praktycznie w 100% przypadków.

Ile trzeba nosić gips?

Ile chodzić w gipsie po złamaniu nogi decyduje lekarz na podstawie tego, jak ciężki jest uraz i gdzie dokładnie się on się znajduje. Jeśli została złamana kostka, ale przy tym nie ma przemieszczenia, trzeba nosić opatrunek gipsowy od 4 do 7 tygodni. Ten, u kogo kość przesunęła się będzie musiał spędzić w gipsie do 3 miesięcy. Gdy złamaniu uległa kość piszczelowa (tibia), unieruchomić kończynę należy na 4 miesiące.

Została złamana piszczel bez przemieszczenia? Noga w gipsie powinna znajdować się około 3 miesiące. Przy złamaniu stopy trzeba ją zafiksować w stanie nieruchomym na 1,5 miesiąca, ale w przypadku przemieszczenia ten termin może wydłużyć się do 3 miesięcy. Paliczki palców goją się znacznie szybciej od innych kości kończyny dolnej. Po złamaniu będzie nałożony opatrunek na 2 tygodnie.

Jeśli złamanie jest otwarte lub zostały przemieszczenie kości, stawać na nogę w gipsie nie wolno. Jesnak czy można to robić, gdy takich powikłań nie ma? Przy każdym naruszeniu integralności kości kończyny dolnej należy unikać obciążeń. Na początku pacjentowi zaleca się nie stawać na nogę, ale po kilku tygodniach można się poruszać, trochę opierając się na kończyny, a nawet uprawiać gimnastykę leczniczą.

Opuchlizna nogi w gipsie

Bardzo często noga w gipsie puchnie. Opuchlizna występuje przy:

  • naruszeniu napływu lub odpływu cieczy;
  • spowolnieniu cyrkulacji limfy;
  • zaburzeniu układu limfatycznego;
  • naderwaniu więzadeł lub mięśni.

Opuchlizna pojawia się w przypadkach, gdy opatrunek gipsowy nałożony jest zbyt mocno. Może jej towarzyszyć silny ból w miejscu złamania. noga w gipsie plastikowymAby usunąć opuchliznę trzeba pobudzać aktywność mięśni i krążenie krwi. W tym celu należy:

  • regularnie rozcierać i masować nogi;
  • robić kąpiele z solą morską;
  • przeprowadzać zabiegi magnetoterapii.

Zdarzają się przypadki, kiedy opuchlizna występuje zaraz po tym, jak zdejmuje się gips z nogi. Aby zabezpieczyć się przed tym powikłaniem pacjent powinien zdejmować opatrunek gipsowy tylko na zlecenie lekarza i po przejściu badania rentgenowskiego.

 
Powiązane artykuły:
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Sytuacja, kiedy niemożliwie zdjąć pierścionek z nabrzmiałego palca, chociaż raz w życiu powstawała u każdego człowieka. Sprawdzone czasem sposoby zdejmowania pierścionka z palca, jeśli on spuchnął, proponujemy w artykule.
Spuchnięty palec – objawy i przyczyny urazu
Zza nacieku, bólu i niemożliwości ugiąć i rozgiąć chory nabrzmiały palec nawet bardzo proste ruchy stają się niedostępne. W artykule rozpatrują się przyczyny tego zjawiska, a także proste sposoby działania w sytuacji, która utworzyła się.
Stłuczenie palca u nogi – co robić?
Wbijanie palca na nodze chociaż nie jest uważane za poważny uraz, jednak on przynosi masę nieprzyjemności. Poza tym uszkodzone miejsce stale boli, zwłaszcza wyraźnie w nocy, kiedy chce się spać, czy przy ruchu w ciągu dnia.
Jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie?
Upadliście i otrzymaliście chorobliwy uraz? Nie możecie zrozumieć, czy złamała się kość, czy ma miejsce zwyczajne wbijanie miękkich tkanek? Zorientujmy się w tym pytaniu, przykładając uwaga do wizualnych oznak i symptomów obu obrażeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty