Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?

norma poziomu cukru we krwi u dzieci

Obecnie wiele chorób pojawia się już w dzieciństwie. Regularne badania pomogą ujawnić nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu dziecka, a więc i wcześniej podjąć działania po ich usunięciu. Badanie krwi, które określa poziom cukru, pomaga wykryć te nieprawidłowości zdrowia, dlatego będzie pożytecznie przeprowadzać je w ramach badań profilaktycznych.

Dopuszczalna norma cukru we krwi u dzieci

Wyniki badań w różnych grupach wiekowych będą się różnić, nawet w przypadku pełnego zdrowia badanych. To wynika z fizjologicznych funkcji organizmu. U dzieci poziom cukru jest zaniżony w porównaniu z dorosłymi. I ta właściwość jest brana pod uwagę przy interpretacji wyników. Norma cukru we krwi u noworodka różni się nawet od wskaźników przedszkolaków. Rodzice powinni wiedzieć, jaki poziom jest uważany za normalny dla wieku ich dzieci.

Norma cukru we krwi u dziecka waha się od 2,78 i do 4,4 mmol/l. Każda liczba z tego odcinku powinna uspokoić opiekuńczą mamę. Takie same normy cukru we krwi są u roczniaka i dwulatka. Dla małych dzieci aż do wieku przedszkolnego – od 3,3 do 5 mmol/l. A dla tych dzieci, które ukończyły 6 lat, już są "dorosłe" normy, czyli 3,3-5,5 mmol/l.

Ewentualne odchylenia od stanu prawidłowego w badaniach

Nie zawsze wyniki badań pokazują na normę. Wartość do 2,5 mmol/l jest objawem hipoglikemii. Ona nie pojawia się bez przyczyny i wymaga uwagi lekarzy. Hipoglikemia może powodować poważne zaburzenia w układzie nerwowym. Również ona jest jedną z przyczyn śmierci wśród noworodków.

Do podstawowych czynników, które prowadzą do tego problemu należą:

  • endokrynologiczne patologie;
  • zaburzenia układu nerwowego;
  • cukrzyca u matki;
  • złe odżywianie;
  • nadmierne obciążenie fizyczne;
  • częste stresy;
  • patologia ciąży i porodu;
  • dziedziczność.

Przy wynikach więcej 6,1 mmol/l diagnozuje się hiperglikemia. Właśnie taki stan towarzyszy cukrzycy. Wzrost poziomu cukru wywoływany jest również chorobami przysadki mózgowej, trzustki, nadmiernym wysiłkiem, padaczką.

Dodatkowe badania

Nawet w sytuacji, gdy badanie krwi na cukier u dziecka pokazało wynik przekraczający normę, mamie nie należy od razu wpadać w panikę. Jedno badanie jeszcze nie świadczy o prawidłowości diagnozy. Trzeba będzie przejść badanie jeszcze raz.

Zdarza się, że rodzice prowadzą dziecko na badanie po śniadaniu. Taki błąd da błędny wynik. Dlatego do laboratorium z maluchem należy iść wcześnie rano na pusty żołądek. Niektóre leki mogą również wpłynąć na wynik.

Jeśli u lekarza będą powody do niepokoju, to on skieruje na dodatkowe badania. Przy wskaźnikach 5,5-6,1 mmol/l należy przejść test tolerancji glukozy. Najpierw pobierana jest krew na czczo. Następnie należy wypić roztwór glukozy. W regularnych odstępach czasu pobieranie materiału się powtarza. Dopuszczalny poziom cukru w krwi u dzieci po obciążeniu glukozą nie powinien przekraczać 7,7 mmol/l. O tym, jak przeprowadza się zabieg, powie lekarz. W okresie pomiędzy pobieraniem materiału nie wolno jeść, biegać, pić, aby nie zniekształcić wyniku. Przy wyniku 7,7 mmol/l u lekarza będą podstawy podejrzewać cukrzycę. Potwierdza tę diagnozę badanie hemoglobiny glikowanej.

Każdej mamie trzeba wiedzieć, jaki poziom cukru we krwi u dziecka jest właściwy i jak go utrzymać. Dlatego ważne jest, aby kontrolować żywienie dziecka. Pokarm powinien zawierać dużo zielonych warzyw, jabłek. Nie wolno zbytnio rozpieszczać dziecko słodyczami i wypiekami. Lepiej niech dziecko je suszone owoce. Właściwy poziom cukru we krwi u dziecka pomagają utrzymać umiarkowane ćwiczenia.

 
Powiązane artykuły:
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka
Leukocyty są integralną częścią układu odpornościowego, one pierwszymi reagują na trafienie chorobotwórczych bakterii, czy wirusów do organizmu i wstępują do walki z nimi. Lecz podwyższona ich koncentracja może mieć i fizjologiczny charakter.
Nadmierna liczba leukocytów  w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii
Leukocyty w moczu w normie powinny być nieobecne, albo obserwuje się ich znikoma ilość. Obecność białych krwinek w nadmiernej ilości mówi o wiarygodnym naruszeniu zdrowia dziecka. Dalej rozbierzemy możliwe przyczyny.
Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?
Pojawienie się wysypki na ciele u dziecka jest wskaźnikiem niektórych naruszeń, co odbywają się w organizmie człowieka. Tak, jeśli na twarzy pojawiła się wysypka, to ich charakter może wskazać na niektóre choroby. Rozpatrzymy dokładniej to pytanie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty