Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat

normalne tętno człowieka w wieku 30 lat

U zdrowego człowieka tętno jest równomiernie rytmiczne, a ilość uderzeń, która oznacza ilość serdecznych skurczów odpowiada fizjologicznej normie. Te wskaźniki świadczą w pierwszej kolejności o zdrowiu, czy niedomaganiu układu sercowo-naczyniowego. Oprócz tego norma tętna u mężczyzn i kobiet trochę różni się. Dowiemy się opinii fachowców o tym, jakie normalne tętno u człowieka powinno być w wieku 30 lat.

Normalne tętno u człowieka w wieku 30 lat

U dorosłego człowieka w wieku 30 lat normalne tętno nie różni się od norm innych grup wiekowych, z wyjątkiem dzieci i osób w starszych. Dokładniej mówiąc, normalne tętno u kobiety w wieku 30 lat w stanie spokoju jest w granicach 70–80 uderzeń na minutę. U mężczyzn w wieku 30 lat wskaźniki normalnego tętna są trochę mniejsze – średnio 65–75 uderzeń na minutę. Różnica wyjaśnia się tym, że rozmiary męskiego serca są większe niż żeńskiego pod warunkiem, że waga przedstawicieli obu płci jest jednakowa.

Podczas znacznego wysiłku fizycznego, przy uprawianiu sportu i w stresowych sytuacjach jest uważane za normę zwiększenie częstotliwości sercowych skurczów. Maksymalnie dopuszczalne wskaźniki są takie, które wyliczają się po uniwersalnej formule: od liczby 220 wylicza się liczba, co odpowiada ilości przeżytych lat. Czyli maksymalnie dopuszczalna częstotliwość skurczów mięśnia sercowego w wieku 30 lat: 220-30 = 190 uderzeń.

Ważne! Optymalny czas dla wymiaru tętna od 10.00 do 13.00 godziny, trwałość wymiaru – 1 minuta. Świadczenia tętna na lewej i prawej ręce mogą różnić się, toż koniecznie sprawdzać go na nadgarstkach obu rąk.

Normalne tętno w czasie ciąży

Należy jednak pamiętać, że wiek 30 lat – rozrodczy szczyt, a normalne tętno u kobiet, które są w stanie ciąży, są znacznie zwiększone. Można to łatwo wyjaśnić wychodząc z fizjologii: podczas ciąży organizm matki musi pracować za dwie osoby. Przy czym norma:

  • w pierwszym trymestrze częstotliwość tętna jest 75–90 uderzeń na minutę;
  • w drugim trymestrze do 100 uderzeń na minutę;
  • w trzecim trymestrze 100–120 uderzeń na minutę.

Przyśpieszone tempo akcji serca (tachykardia) u kobiety w ciąży może towarzyszyć szeregiem nieprzyjemnych objawów, w tej liczbie:

  • zawrotami głowy;
  • bólem w klatce piersiowej;
  • dusznością;
  • zaniemówieniem oddzielnych części ciała;
  • omdleniem.

Oprócz tego odznacza się podniosły niepokój.

Właśnie dlatego lekarz trzyma na kontroli częstotliwość tętna kobiety w ciąży i przy tachykardii przeprowadza dodatkową obserwację w celu ustalania przyczyny częstszych sercowych skurczów.

Po jednym lub dwóch miesiącach po porodach, częstotliwość tętna staje się taką samą jak i do ciąży.

Patologiczne przyczyny przemiany częstotliwości tętna w wieku 30 lat

W młodym wieku naczynia zazwyczaj znajdują się w dobrym stanie: nie są porażone blaszkami miażdżycowymi i skrzeplinami, w krwiobiegu nie ma patologicznych skrętów. Toż stałe lub częste przemiany częstotliwości fal tętna muszą stać się powodem, żeby zwrócić się do lekarza.

normalne tętno 30 lat

Należy pamiętać: jeśli tętno staje się rzadszym, to najczęściej świadczy o słabości węzła zatokowo-przedsionkowego, czy naruszeniach w układzie przewodzącego serca. Zwiększona częstotliwość tętna przy zachowaniu rytmu bywa przy tachykardii zatokowej. Nieuporządkowane przyśpieszone tętno jest charakterystyczne dla chorych z napadowym migotaniem przedsionków albo migotaniem przedsionka serca, czy komór.

Informacje! Bradykardia (obniżenie częstości tętna) do 50 uderzeń na minutę u profesjonalnych sportowców nie jest uważana za patologię, ponieważ przyczyną takiego obniżenia jest to, że wysportowany mięsień sercowy w normalnych warunkach znajduje się w stanie przerostu.

 
Powiązane artykuły:
Nadmierne pocenie się u kobiet – przyczyny i jak się tego pozbyć?
Należy nosić ze sobą odzież na zmianę przez nadmierne pocenie? Chcecie wyjaśnić, z których przyczyn cierpicie na ten delikatny problem, jak go rozstrzygnąć? Odpowiedzi na pytania mieszczą się w naszym dzisiejszym artykule.
Tętno 100 uderzeń na minutę – przyczyny
Najczęściej tętno 100 uderzeń na minutę powstaje wskutek stresu, czy zza nadmiernych wysiłków fizycznych. Lecz w pewnych wypadkach on może wskazywać na poważne choroby organizmu.
Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat
Tętno zdrowego człowieka powinno być rytmiczne i charakteryzować się pewną częstotliwością. Zależnie od wieku wskaźniki serdecznych skróceń różnią się. O normach częstotliwości tętna dla kobiet i mężczyzn potraficie poznać z artykułu.
Jak walczyć z zaparciami?
Mówić o zaparciu można, kiedy człowiek nie chodzi do toalety w ciągu trzech i więcej. To problem niebezpieczny. Może zacząć się intoksykacja. Odpowiednio leczyć zaparcia należy. A jak to zrobić? O tym mowa będzie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty