Normalne tętno człowieka w wieku 40 lat

normalne tętno człowieka w wieku 40 lat

Tętno odpowiada serdecznym skróceniom i dlatego jest uważane za jedno z ważnych kryteriów pracy układu sercowo-naczyniowego w organizmie. Wytrzymałość i rytm fal tętna pozwalają ocenić stan serdecznego mięśnia i naczyń krwionośnych.

Zanim odpowiedzieć na pytanie o tym, jakie jest normalne tętno u dorosłego człowieka w wieku 40 lat, trzeba zorientować się, jakie tętno na ogół odpowiada normie, a także od czego zależy jego wielkość.

Norma tętna jest w granicach 60–90 uderzeń na minutę, ale pod wpływem szeregu czynników częstotliwość tętna zmienia się. Na częstotliwość i rytm tętna wpływają:

  • czynniki zewnętrzne;
  • stan organizmu;
  • płeć;
  • wiek.

Oprócz tego, pewny wpływ na tętno ma czas doby: w nocy on jest spowolniony, a od 15.00 do 20.00 odznaczają się najwyższe wskaźniki częstotliwości tętna.

Normalne tętno u dorosłego mężczyzny w wieku 40 lat

Między normą tętna kobiety a mężczyzny jest różnica, która wyjaśnia się tym, że męskie serce ma większe rozmiary. Ponadto mężczyzna otrzymuje z reguły większy wysiłek fizyczny w siłę przyjętej w społeczeństwie separacji pracy, toż jego główny "silnik" jest zahartowany. Z tych przyczyn norma tempa bicia serca u przedstawicieli silnej płci jest rzadsza, aniżeli u kobiet na 5–10 uderzeń. Normalne tętno dla człowieka w wieku 20–40 lat – 60–70 uderzeń na minutę. Po osiągnięciu 40 lat norma tętna u mężczyzn zwiększa się do 70–75.

Normalne tętno u kobiet w wieku 40 lat

U kobiet rozmiary serca są mniejsze, dlatego żeby zabezpieczyć normalną fizjologię ono jest wymuszone pracować intensywnie. Odznacza się również wzrost średniej częstotliwości pracy serca w związku ze wzrostem wieku. W 20–40 lat za normę jest uważana częstość uderzeń od 65 do 75, w wieku po 40 latach normą będą 75–80 uderzeń na minutę. Im starszą staje się kobieta, tym częstsze jest tętno.

Dlaczego zwiększa się częstotliwość tętna?

Fizjologiczną normą jest uważane tymczasowe zwiększenie częstotliwości skurczów serca przy przeżyciu emocjonalnych stresów, wysiłku fizycznym i będąc wnormalne tętno u dorosłego mężczyzny 40 lat niekomfortowym środowisku, na przykład w dusznym pomieszczeniu. Patologiczne zwiększenie częstotliwości tętna jest charakterystyczne dla szeregu chorób, wśród których:

  • choroby serca;
  • zniszczenie autonomicznego i ośrodkowego układu nerwowego;
  • zaburzenia endokrynologiczne;
  • zakażenia;
  • nowotwory.

Toż przy wykryciu odchyleń tętna od normy należy zwrócić się o konsultacją do specjalisty.

 
Powiązane artykuły:
Normalne tętno człowieka w wieku 30 lat
Częstotliwość tętna jest uważana za jeden z głównych wskaźników samopoczucia człowieka. Tym, kto chce żyć długo i nie boleć, należy okresowo kontrolować częstotliwość i rytmiczność tętna, zaczynając od młodych lat.
Nadmierne pocenie się u kobiet – przyczyny i jak się tego pozbyć?
Należy nosić ze sobą odzież na zmianę przez nadmierne pocenie? Chcecie wyjaśnić, z których przyczyn cierpicie na ten delikatny problem, jak go rozstrzygnąć? Odpowiedzi na pytania mieszczą się w naszym dzisiejszym artykule.
Tętno 100 uderzeń na minutę – przyczyny
Najczęściej tętno 100 uderzeń na minutę powstaje wskutek stresu, czy zza nadmiernych wysiłków fizycznych. Lecz w pewnych wypadkach on może wskazywać na poważne choroby organizmu.
Jak walczyć z zaparciami?
Mówić o zaparciu można, kiedy człowiek nie chodzi do toalety w ciągu trzech i więcej. To problem niebezpieczny. Może zacząć się intoksykacja. Odpowiednio leczyć zaparcia należy. A jak to zrobić? O tym mowa będzie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty