Nowy Rok w Izraelu – obchodzenie Rosh ha-Szana

nowy rok w Izraelu

Na prawdę Izrael jest niesamowitym państwem. Chyba nie ma na naszej planecie jeszcze jednego takiego państwa, w którym gromadziłaby się tak ogromna ilość zabytków sakralnych i starożytnych. Szczególną również jest religia mieszkańców Izraela – judaizm. Wyznawcy owej religii obchodzoną własne święta, które bardzo się różnią od tradycyjnych świąt chrześcijańskich. To również dotyczy Nowego Roku w Izraelu. Opowiemy o tym, kiedy jest obchodzony w państwie i zapoznamy się z podstawowymi tradycjami.

Tradycje i data Nowego Roku w Izraelu

U nas, u chrześcijan, najwspanialsza noc w roku odbywa się z 31 grudnia na 1 stycznia. Żydzi natomiast obchodzą Nowy Rok jesienią. Nazywają owe święto Rosz ha-szana ("głowa roku"). Przy czym u Żydów nie ma konkretnej daty Nowego Roku. Obchodzą owe święto w ciągu dwóch dni (nazywane są iom ha-arihta) w czasie Nowego Księżyca, który ma miejsce jesienią, chodzi o miesiąc tiszrej, zgodnie z kalendarzem żydowskim. Jeśli chodzi o nasz kalendarz to ma on miejsce we wrześniu-październiku.

Nie można powiedzieć, że Rosz ha-szana jest zawsze obchodzony. Zgodnie z tradycjami żydowskimi, Bóg w ciągu dziesięciu dni nowego roku wydaje wyrok na ludziach. Z tego więc powodu wyznawcy judaizmu powinni żałować za wszystkie swoje grzechy i spodziewać się na miłosierdzie Boże.

Rosz ha-szana obchodzi całe państwo. Wśród wyznawców judaizmu istnieje tradycja składania życzeń, dawania symbolicznych prezentów, spożywania tradycyjnych dań przy świątecznym stole. Jeśli krewny znajduje się w jakimś innym mieście lub państwie, to wysyłane są pocztówki świąteczne. W tym dniu, w każdym domu na stole świątecznym znajdują się tradycyjne dla tego dnia dania, które obowiązkowo coś symbolizują. Na przykład głowa ryby lub barana znajduje się na początku stołu. Ryba jest symbolem płodności, marchewka, krojona krążkami – bogactwa ( jak złote monety), chała z rodzynkami – symbol zdrowia. I jasna rzecz, w tym dniu spożywają jabłka zanurzone w miodzie, aby następny rok był szczęśliwym, a również granat – symbol obfitości. Gorzkich i słonych pokarmów nie ma na stole świątecznym.

europejski Nowy Rok w Izraelu 1 europejski Nowy Rok w Izraelu 2

Wieczorem, obok zbiorników wodnych z rybą, odbywa się taszlich –symboliczne strząsanie do wody swoich grzechów.

Europejski Nowy Rok w Izraelu

Nie zważając na to, że Rosh ha-szana jest tradycyjnym świętem żydowskim, jednak mnóstwo uchodźców z byłego ZSRR obchodzą tradycyjny Nowy Rok zgodnie z Kalendarzem Gregoriańskim w dniu 31 grudnia. Oprócz tego miejscowi przedsiębiorcy tolerują tradycje uchodźców i dają im możliwość godnie obchodzić owe święto.

europejski Nowy Rok w Izraelu 3

Specjalnie na tę okazję uprawiane są maleńkie drzewka, podobne do choinek - araukarie. Aby z okazji Nowego Roku nie było smutno, w restauracjach i kawiarniach izraelskich organizowane są różne imprezy sylwestrowe.

Hipermarkety sprzedają tradycyjne produkty i smakołyki noworoczne. We wszystkich dużych hipermarketach są różnorodne zniżki i promocje świąteczne. Więc mamy tradycyjny Nowy Rok z izraelskim odcieniem.

europejski Nowy Rok w Izraelu 4

Również turystów pociąga pogoda na Nowy Rok w Izraelu. Czyż nie jest cudownie na Nowy Rok okazać się w miejscu, w którym panuje temperatura +22-25? Temperatura wody morskiej wynosi +20-25, więc można śmiało się kąpać.

europejski Nowy Rok w Izraelu 5

Jednak czasami w tym okresie wieje straszny wiatr, więc raczej nie warto się kąpać, jednak możesz wziąć udział w różnych ciekawych wycieczkach. Jeśli chodzi o pogodę noworoczną w Izraelu to jest trudna do przewidzenia. Najgłówniejsze, zawczasu zarezerwuj wczasy, ponieważ jest bardzo wiele chętnych spędzić wakacje noworoczne w Izraelu. Radzimy spędzić wczasy w następujących miastach: Tel Awiw, Netanya, Hajfa. Jeśli twoje wczasy będą trwać do 8-10 stycznia, to możesz wziąć udział w obchodzeniu prawosławnego Bożego Narodzenia w Betlejem, Jerozolimie lub Nazarecie.

europejski Nowy Rok w Izraelu 6
 
Powiązane artykuły:
Nowy Rok na Goa – spróbuj coś niezwykłego
Jeśli chcecie spotkać Nowy Rok niezwykłym sposobem – wyruszajcie na Goa, i morze jaskrawych wrażeń wam jest zabezpieczone! Noworoczne święto, doprawione indyjskim kolorytem, zapamięta się na długo.
Boże Narodzenie w Europie – najlepsze oferty
Boże Narodzenie nie za górami. To oznacza, że już teraz należy myśleć nad tym, gdzie właśnie jego będziecie świętowały. Rekomendujemy zatrzymać swój wybór na festynie tego świętego dnia w Europie.
Boże Narodzenie w Europie – gdzie się wybrać?
Ogółem parę miesięcy i do każdego domu przyjdzie Boże Narodzenie. Tego roku chcecie go uczcić w Europie? Doskonała decyzja. Pomożemy wam wyznaczyć, do którego właśnie jechać kraju.
Rok w Wietnamie – nietradycyjne obchodzenie Nowego Roku
Jeśli rozstrzygnęliście nabyć tura do Wietnamu na Nowy rok, dajcie odpowiedź sobie na pytanie, czy chcecie zaznaczać Wietnamski Nowy Rok, czy tradycyjny. Rzecz w tym, że Nowy Rok w Wietnamie zależy od miesięcznego kalendarza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty