Nowy Rok w Japonii – tradycje

Nowy Rok w Japonii tradycje

Japonia – to właśnie to państwo, w którym z ogromnym szacunkiem traktują przestrzeganie różnego rodzaju obyczajów. Obchodzenie Sylwestra nie jest wyjątkiem.

Obchodzenie Sylwestra w Japonii

W Japonii w ciągu wielu wieków Nowy Rok tradycyjnie obchodzili zgodnie z kalendarzem księżycowym. I tylko w końcu 19 wieku w tym państwie Oshogatsu (Sylwester w Japonii) obchodzoną zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Jednak byłe tradycje obchodzenia Sylwestra w Japonii nadal się zachowały.

Przygotowanie do Nowego Roku rozpoczyna się długo przed świętem. Kupowane są tradycyjne ozdoby noworoczne dla domu, które powinny chronić go przed złymi duchami, nieszczęść i przyciągać w dom powodzenie, bogactwo, dobrobyt (hamami – szczególne strzały jako ochrona przed złymi duchami; takarabune – statki z ryżu dla siedmiu duchów powodzenia). Najbardziej jaskrawy element noworocznego dekorowania domu – kadomacu. To tradycyjna japońska kompozycja z sosny, bambusu, gałązek drzewa mandarynowego i innych przedmiotów, obowiązkowo zawiązane sznurkiem ze słomy, która jest umieszczana przed wejściem do domu lub mieszkania. Kadomacu – to powitanie bóstwa Nowego Roku.

Również nie można sobie wyobrazić danego święta bez papierowych balonów, które stały się wizytówką Japonii.

Obowiązkowa tradycja obchodzenia Nowego Roku w Japonii , która obowiązuje już w ciągu wielu wieków – o przyjściu Sylwestra zawiadamia bicie dzwonów. Każde z uderzeń dzwonów, zgodnie ze starożytnymi wierzeniami, przegania jedną z sześciu wad człowieka, które mają 18 odcieni. Podczas obchodzenia Nowego Roku przestrzegane są określone tradycje, jeśli chodzi o dekorowanie stołu sylwestrowego. Obowiązkowo na stole powinno znajdować się danie, które nazywa się ocety rery. Szczególnością tego dania jest to, że jest podawane w trzech pudełkach – dziubako. Składniki mogą być różne, ale powinny być dobrane zgodnie z jakościami smakowymi. Również każdy składnik oceti rery, niezależnie od tego czy to jest ryba, czy warzywa, reprezentują określone życzenie. Tradycyjny trunek japoński – sake.

W Japonii, jak i w innych państwach istnieje tradycja dawania prezentów noworocznych.

 
Powiązane artykuły:
Nowy Rok w Niemczech – tradycje
Niemcy słyną na cały świat stosunkiem do rodzinnych świąt i tradycji, toż i Nowy Rok w Niemczech - najcieplejsze i radosne święto. O tradycjach festynu Nowego Roku w Niemczech opowiemy w artykule.
Jak prawidłowo dekorować choinkę?
Tradycja dekorować choinkę – to przepiękny przednoworoczny rytuał, w którym z zachwytem bierze udział cała rodzina. Jak poprawnie ozdabiać noworoczną choinkę? O tym opowiemy w artykule.
Sylwester w Indiach – tradycje
Tradycje Nowego Roku w Indiach w korzeniu różnią się od zwykłych nam, i one są przepiękne. Jak obchodzą Nowy Rok mieszkańcy w Indiach? O tym czytamy dalej.
Nowy Rok w Rosji – tradycje
To jedno z najbardziej światłych i radosnych świąt, które wesoło obchodzą we wszystkich państwach świata. W artykule opowiemy o tradycjach festynu Nowego Roku w Rosji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty