Obciążniki na nogi – korzyść i szkoda

Aby zwiększyć skuteczność treningów, zalecane jest wykorzystanie dodatkowych obciążników. Bardzo wygodnie jest wykorzystywać obciążniki na nogi, które są mocowane na kostkach u nóg.
Po co potrzebne są obciążniki na nogi?
Dosyć często takie dodatkowe obciążenie wykorzystywanie jest podczas chodu i biegania. W takim wypadku, trening polega na następującej zasadzie – u człowieka zwiększa się waga i siła obciążenia, więc on będzie musiał zużyć więcej wysiłku, aby wykonać jedno i to samo ćwiczenie.
Po co potrzebne są obciążniki na nogi:
- zwiększa się obciążenie na mięśnie bioder i pośladków;
- zwiększone napięcie w mięśniach polepsza działalność układu naczyniowo – sercowego i oddechowego.
- bieg i chód z obciążnikami szybciej spala kalorie i tłuszcze;
- ciało szybciej spala energię, ponieważ polepsza się krwiobieg;
- regularne treningi z obciążnikami dają możliwość zwiększenia wytrwałości organizmu.
Jednak warto podkreślić, że obciążniki na nogi mogą również zaszkodzić organizmowi. Lekarze nie zalecają wykorzystywać obciążników na nogi ludziom, którzy mają problemy ortopedyczne. Również należy z nich zrezygnować w razie bólów w stawach, mięśniach, kościach. Żeby nie mieć urazów, przed treningiem trzeba przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę. Nie warto wykorzystywać obciążników na nogi jeśli masz problemy z układem krwionośnym.
Jaką wagę obciążników na nogi wybrać?
W sklepach można kupić obciążniki o wadze od 1,5 kg do 5 kg. Jeśli chcesz zwiększyć obciążenie podczas biegania, to radzimy wykorzystać obciążniki 2 kg. Tym, którzy dopiero zaczynają treningi, zalecane jest wykorzystanie maleńkich obciążników, aby nie urazić stawów. Fachowcy zalecają wybierać warianty, które podczas treningów można będzie zwiększać.