Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku – czy można autyzm wykryć wcześniej?

objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku

U niemowląt takie podstępne choroby jak autyzm są diagnozowane bardzo rzadko. I często dzieje się tak dlatego, że autyzm trudno zdiagnozować jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Lekarze, którzy jeszcze 50 lat temu bardzo rzadko napotykali tę chorobę, obecnie odkryli szereg objawów, które wskazują na zaburzenia w rozwoju dziecka. Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku najczęściej przejawiają się w niechęci malucha do nawiązywania kontaktów z ludźmi, którzy nim się opiekują.

Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku życia

Jednym z głównych kryteriów tego, że dziecko może być chore jest to, że niemowlę nie zwraca uwagi na rodziców, nie reaguje na ich emocje, a także szereg innych objawów:

  1. Dziecko nie reaguje na swoje imię. Jest to jeden z pierwszych i najważniejszych objawów autyzmu u dzieci do pierwszego roku, który świadczy o tym, że dziecko pilnie potrzebuje ingerencji pediatry.
  2. Maluch nie chce gaworzyć, rozmawiać. U dzieci chorych na autyzm ten objaw przejawia się bardzo dobrze. Oprócz niechęci do wymawiania dźwięków, a potem słów, przy próbie dorosłych nakłonić je, dziecko może się odwrócić, zakrywać twarz, uciekać, czy płakać.
  3. Nie szuka kontaktu fizycznego z rodzicem. Wszyscy wiedzą, że niemowlęta są przywiązane do swoich mamusi od urodzenia. Dzieci do pierwszego roku, u których pojawiają się objawy autyzmu, nie lubią być noszone na rękach. Bardzo często one nie cierpią, gdy je przytulają, głaszczą, całują, itp. Oprócz tego dzieci nie ciągną rączek do matek i ojców, kiedy ci podchodzą do nich, nie cieszą się na widok rodziców.
  4. Dzieci nie mają kontaktu wzrokowego z rodzicami. Przez lekarzy było udowodnione, że jeszcze jednym z pierwszych objawów autyzmu u dzieci do pierwszego roku jest niechęć do długiego obserwowania twarzy matki i patrzenia jej w oczy. To nie świadczy o tym, że dziecko jest obojętne wobec mamy, po prostu u takich dzieci nie ma zdolności długotrwałego skupienia uwagi.
  5. Dzieci nie odpowiadają uśmiechem na uśmiech. Dzieci cierpiące na autyzm nie mogą długo utrzymywać kontaktu z dorosłymi, którzy się nimi opiekują. Mogą odwzajemnić uśmiech, ale bardzo słabo. Poza tym, z czasem można zauważyć, że dzieci nie uśmiechają się wybiórczo na przykład tylko do mamy i taty, jak robią to zdrowe dzieci, a uśmiechają się do wszystkich ludzi, którzy zagadują do nich i rozmawiają.
  6. autyzm symptomy u dzieci do roku
  7. Dzieci niewłaściwie reagują na emocje otaczających je ludzi. Dzieci do pierwszego roku wykazują objawy autyzmu kiedy nieprawidłowo reagują na emocje i wyraz twarzy. Na przykład w odpowiedzi na uśmiech ze strony dorosłego mogą płakać, itp.

Więc określić, czy dziecko jest chore, może tylko wykwalifikowany lekarz, a podejrzenie tej choroby u dziecka może zajść u każdego troskliwego rodzica. Warto pamiętać, że w przypadku podejrzenia autyzmu należy pilnie skontaktować się z lekarzem, ponieważ jest to ten przypadek, kiedy w porę rozpoczęte leczenie przyniesie bardzo dobry wynik.

 
Powiązane artykuły:
Sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – czy warto bić na alarm?
Indywidualne tempo rozwoju waszego dziecka może trochę różnić się w porównaniu do ogólnie przyjętego. Często przyczyna kryje się tylko w niecierpliwości rodziców. Jednak czasami problem rzeczywiście jest i ona jest całkiem realna.
Pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – etapy rozwoju niemowlęcia
Przyzwyczajenia przewracania się dzieciaki opanowują średnio do 4 miesiąca. Jednak to średnie normy, nie warto przeżywać na próżno, a lepiej odwołać się z pytaniem do pediatry. Być może dziecko po prostu nie spieszy się.
Sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka – postępowanie w nagłych wypadkach
Do wieku 4-6 miesięcy dzieci nauczywszy się przewracać, stają się aktywniejsze, przetaczają się w potrzebnym im kierunku, z jednej strony do innej. Teraz za nimi należy śledzić, przecież mogą łatwo potoczyć się z kanapy,czy łóżka.
Poznawanie problemu karmienia – dlaczego dziecko obficie ulewa?
Ulewanie dziecka jest uważane za normę, jednak jeśli ono podobnie więcej do silnych wymiotów, rodziców to może mocno przerazić. Dalej zorientujemy się w przyczynach takiego stanu i spróbujemy zrozumieć, dlaczego dziecko obficie ulewa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty