Objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat

objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat

Niestety w świecie współczesnym tendencja do zdiagnozowania tej strasznej choroby jaką jest ”autyzm” u dziecka ciągle wzrasta. Naukowcy dotychczas nie zrozumieli przyczyn owego zaburzenia, jednak zauważono, że czasami jest dziedziczne.

Chociaż w słowniku medycznym istnieje taka diagnoza, ale tak na prawdę autyzm nie jest chorobą. Jest szczególnością, która wyróżnia jedne dziecko wśród innych jego rówieśników jeśli chodzi o zachowanie w różnych sytuacjach.

Objawy autyzmu u dziecka przed ukończeniem 3 roku życia

Zazwyczaj ową chorobę można zdiagnozować po tym, gdy dziecko skończy pięć lat, jednak pierwsze objawy autyzmy u dziecka można zauważyć przed ukończeniem 3-4 roku życia i nawet wcześniej. Niektóre dzieciaki zachowująsię w bardzo dziwny sposób już w wieku półtora roku i pilni rodzice mogą zauważyć, że coś jest nie tak.

Zazwyczaj objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat są drugorzędnymi i nawet jeśli rodzice zauważyli niektóre z nich u swego dziecka, to nie zawsze oznaczają chorobę. Zdiagnozować schorzenie może jedynie lekarz-neuropatolog, który obserwuje dziecko, a również przeprowadza specjalne testowanie, aby rozpoznać chorobę.

W niniejszym artykule zapoznamy się z tym, na jakie objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat warto zwrócić uwagę rodzicom. Można je podzielić na trzy podgrupy: społeczne, komunikacyjne i stereotypowe (monotonność w zachowaniu).

Objawy społeczne:

  1. Dziecko interesują nie zabawki, a zwykłe przedmioty (meble, akcesoria kuchenne, gadżety), całkowicie ignoruje zabawki.
  2. Niemożliwie przewidzieć reakcję dziecka na to, czy inne wydarzenie.
  3. Dziecko nie dąży do naśladowania dorosłych, co jest charakterystyczne dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia.
  4. Dziecko zawsze gra na samotności, ignorując towarzystwo rodziców i rówieśników.
  5. Praktycznie w każdej sytuacji podczas rozmowy dziecko nie spogląda w oczy, natomiast obserwuje ruchy rąk lub ust współrozmówcy.
  6. Dosyć często dziecko, które ma autyzm, nie akceptuje żadnego kontaktu fizycznego z otaczającymi.
  7. Dziecko albo jest bardzo przywiązane do mamy i nieadekwatnie reaguje na jej nieobecność albo odwrotnie, nie znosi jej i nie uspokoi się, dopóki ona nie wyjdzie z pomieszczenia.

Objawy komunikacyjne:

  1. Dzieci dosyć często mówią o sobie w trzeciej osobie, używają zaimka nie”Ja”, a ”On” albo mówią po imieniu.
  2. Dziecko źle rozmawia.
  3. Malucha wcale nie interesuje otaczający go świat, on nie zadaje żadnych pytań.
  4. W odpowiedzi na uśmiech dziecko nigdy się nie uśmiecha, w życiu codziennym prawie się nie uśmiecha.
  5. Dosyć często dziecko powtarza jedne i te same słowa, które usłyszało albo operuje wymyślonymi wyrazami i słowami.
  6. Maluch prawie nigdy nie reaguje na prośby dorosłych, nie reaguje na własne imię.

Stereotypy w zachowaniu:

  1. Dziecko nieadekwatnie reaguje na zmianę otoczenia lub pojawienie się nowych ludzi w pomieszczeniu. Czuje się komfortowo w towarzystwie objawy autyzmu u dziecka jednych i tych samych ludzi, natomiast negatywnie reaguje na obecność obcych ludzi.
  2. Dziecko spożywa jedne i te same, wybrane przez niego produkty spożywcze, nigdy nie próbuje nic nowego.
  3. Powtórzenie monotonnych prostych ruchów również świadczy o zaburzeniach.
  4. Maleńki autyści przestrzegają własnego porządku dnia i są dosyć pedantyczni.

Niestety nie ma leków, które leczą autyzm. Jednak dziecku bardzo pomogą adaptować się w społeczeństwie różne zabiegi adaptacyjne i praca z psychologiem.

 
Powiązane artykuły:
Jak rozpoznać autyzm u dziecka?
Dzieci deszczu - tak mianują chłopaków, mających taką właściwość rozwoju. Takie dzieci czasami ciężko rozpoznać, przecież wszystko zależy od formy i ważkości choroby. Dalej dokładniej rozpatrzymy pytanie - jak ujawnić autyzm u dzieci?
Dlaczego rodzą się dzieci z wadami?
Na żal, nie wszystkie dzieci rodzą się równie zdrowymi. Istnieje szereg zewnętrznych i wewnętrznych czynników, co wpływają na powstanie i rozwój u płodu, a nadal i u nowonarodzonego bobasa odchyleń w zdrowiu.
Dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa?
Wiarygodność powstania genetycznych anomalii zależy od wielu przyczyn, dotychczas niezbadanych przez uczonych genetyków. Ryzyko powstania 21 chromosomu (zespół Downa) jest zbadane najdokładniej.
Dlaczego rodzą się dzieci z cerebralnym dziecięcym paraliżem (CPD)?
Przyczyny dlaczego na świecie pojawiają się dzieci z cerebralnym paraliżem (CPD), przez uczonych dotychczas do końca nie są zbadane i nikt nie odpowie na to pytanie jednoznacznie. Jednak jest szereg czynników, który wpływa na powstanie patologii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty