Objawy chorób przenoszonych drogą płciową, czyli jak wykryć chorobę weneryczną

Choroby przenoszone drogą płciową lub jak się one nazywają choroby weneryczne – to choroby zakaźne wywoływane przez bakterie, grzyby, wirusy i inne czynniki chorobotwórcze, dla których wspólnym jest sposób ich przenoszenia z człowieka na człowieka. Przenoszą się one drogą płciową, mogą także rozprzestrzeniać się w inny sposób. To może być również seks oralny lub analny kontakt seksualny. Poszczególne płciowe infekcje mogą być również przekazywane i w inny sposób.
Objawy i zewnętrzne oznaki wskazujące na możliwość wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową
Najczęściej zewnętrznymi oznakami chorób przenoszonych drogą płciową są:
- zaczerwienienie;
- owrzodzenia, pryszcze, brodawki na narządach płciowych, na pobliskich obszarach skóry, odbytu;
- pieczenie w zewnętrznych narządach płciowych;
- wydzieliny niezwykłego charakteru, czasami nieprzyjemny zapach;
- częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy poczucie dyskomfortu i bolesne odczucia;
- ból podczas stosunku płciowego w dolnej części brzucha;
- zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet.
Mimo, że objawy różnych zakażeń wenerycznych są podobne, każde z nich charakteryzuje się swoim zestawem cech i ma swoje różnice. Należy zauważyć, że postawić diagnozę opierając się tylko na zewnętrzne objawy choroby wenerycznej nie jest możliwe. Przecież na przykład u kobiet objawy infekcji narządów płciowych zwykle są łagodne, albo choroba może przebiegać bezobjawowo.
Jak wykryć chorobę przenoszoną drogą płciową?
Choroba weneryczna u kobiet jak i u mężczyzn może przebiegać w ostrej i przewlekłej formach. Ostra forma rozwija się, gdy pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się choroby minęło niewiele czasu. Dla niej charakterystyczne są nagłe wystąpienie objawów.
W przypadku, gdy ostra postać choroby pozostanie niewyleczona, choroba przechodzi w formę przewlekłą. Objawy choroby przy tym zmniejszają się lub znikają na pewien okres. I będzie składać się wrażenie, że choroba się cofnęła. Ale to nie całkiem tak. Objawy stają się niewidoczne dla oka nie tylko z tego powodu, że organizm przestaje walczyć z nimi – zarazki osiedlają się w organizmie, co prowadzi do poważnych konsekwencji i dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia w ciele człowieka.
Wykryć infekcję weneryczną na tym etapie rozwoju choroby można tylko poprzez przeprowadzenie badań.
Dlatego po pojawieniu się pierwszych objawów choroby przenoszonej drogą płciową lub w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie wystąpienia zakażenia, należy koniecznie udać się do lekarza, aby w porę zdiagnozować i pokonać chorobę.