Objawy dysbiozy u dziecka
Ostatnio pediatry coraz częściej mówią termin "dysbioza". Skargi na słabą wydajność brzucha dziecka mogą powstawać w dowolnym wieku, a przyczynami tego są nie tylko przyjęcie antybiotyków i nieprawidłowe wyżywienie, ale zła psycho-emocjonalna sytuacja w rodzinie, stresy, a także poważne choroby układu pokarmowego. Objawy dysbiozy u dziecka, jak jednorocznego wieku, tak i bardziej starszego, nie różnią się od siebie niczym szczególnym. Wszystkich ich związuje jedno: naruszenia w pracy przewodu pokarmowego z powodu zwiększonej liczby patogennych mikroorganizmów.
Objawy dysbiozy u dzieci poniżej jednego roku
U całkiem maluchów ta trudna choroba może maskować się pod wyglądem kolki niemowlęcej, która bywa u dzieciaków w okresie poporodowym.
Główne objawy dysbiozy u niemowląt są poniżej:
- zły apetyt i sen;
- zmienność humoru;
- częste odbijanie;
- gromadzenie gazów w brzuchu i ból przy dotyku;
- utworzenie białej naleciałości w jamie ustnej;
- nieregularne stolce;
- słaby przyrost masy ciała.
Jednak oprócz wymienionych powyżej objaw, dziecko miesięcznego wieku ma takie objawy dysbiozy, które splątać z kolką wątpliwe czy wyjdzie: stolec niemowlęcia zostaje ze śmierdzącym zapachem, a zabarwienie nabywa zielonkawy odcień.
Objawy dysbiozy u dziecka od 1 roku i starszych
Głównymi wskaźnikami tego, że z dzieciakiem jest nie wszystko w porządku są bóle w działce brzucha. One mogą nosić stały, czy okresowy charakter i różne miejsce lokacji. Oprócz tego, objawy dysbiozy u dzieci jak 2–3 lat, tak i innego wieku polegają na następnym:
- nieregularne stolce, które mogą przeplatać się zaparciem i biegunką;
- wypróżnienia mają nieprzyjemny zapach z zielonkawym zabarwieniem;
- w stolce można zauważyć domieszki śluzu, czy kawałeczki niestrawionego pokarmu;
- język pokrywa się białą, czy szarobiałą naleciałością;
- w zakątkach warg stwarzają się pęknięcia, a dziąsła mogą krwawić;
- dziecko staje się wybrednym, zwiędłym, apatycznym do ulubionych zabawek;
- u malucha obserwuje się zły apetyt.
Również chce się zwrócić uwagę na to, że na początkowej fazie u dziecka jak do 2–3 lat, tak i do 5 lat i starszych, objawy dysbiozy opisane powyżej mogą być w ogóle nieobecne, ale w zamian ich mamy i taty zderzają się z suchością skóry, kruchością paznokci i nieświeżym oddechem.
Więc, objawy dysbiozy u dziecka jak do 2 lat, tak i dowolnego innego wieku, mają dużo wspólnego. Maluchy najczęściej skarżą się na chorobliwość w działce brzucha i problemy ze stolcem. Jak dowolną chorobę, dysbiozę należy leczyć, przy czym koniecznie z kompetentnym specjalistą. Należy pamiętać, że na początkowej fazie to zrobić o wiele prościej, aniżeli wtedy, kiedy dysbioza "wzmocni" się i będzie prowokować przeróżne alergiczne reakcje, podwyższenie temperatury i poważne naruszenia w pracy żołądka i jelit.