Objawy dysbiozy u dziecka

objawy dysbiozy u dziecka

Ostatnio pediatry coraz częściej mówią termin "dysbioza". Skargi na słabą wydajność brzucha dziecka mogą powstawać w dowolnym wieku, a przyczynami tego są nie tylko przyjęcie antybiotyków i nieprawidłowe wyżywienie, ale zła psycho-emocjonalna sytuacja w rodzinie, stresy, a także poważne choroby układu pokarmowego. Objawy dysbiozy u dziecka, jak jednorocznego wieku, tak i bardziej starszego, nie różnią się od siebie niczym szczególnym. Wszystkich ich związuje jedno: naruszenia w pracy przewodu pokarmowego z powodu zwiększonej liczby patogennych mikroorganizmów.

Objawy dysbiozy u dzieci poniżej jednego roku

U całkiem maluchów ta trudna choroba może maskować się pod wyglądem kolki niemowlęcej, która bywa u dzieciaków w okresie poporodowym.

Główne objawy dysbiozy u niemowląt są poniżej:

 • zły apetyt i sen;
 • zmienność humoru;
 • częste odbijanie;
 • gromadzenie gazów w brzuchu i ból przy dotyku;
 • utworzenie białej naleciałości w jamie ustnej;
 • nieregularne stolce;
 • słaby przyrost masy ciała.

Jednak oprócz wymienionych powyżej objaw, dziecko miesięcznego wieku ma takie objawy dysbiozy, które splątać z kolką wątpliwe czy wyjdzie: stolec niemowlęcia zostaje ze śmierdzącym zapachem, a zabarwienie nabywa zielonkawy odcień.

Objawy dysbiozy u dziecka od 1 roku i starszych

Głównymi wskaźnikami tego, że z dzieciakiem jest nie wszystko w porządku są bóle w działce brzucha. One mogą nosić stały, czy okresowy charakter i różne miejsce lokacji. Oprócz tego, objawy dysbiozy u dzieci jak 2–3 lat, tak i innego wieku polegają na następnym:

 • nieregularne stolce, które mogą przeplatać się zaparciem i biegunką;
 • wypróżnienia mają nieprzyjemny zapach z zielonkawym zabarwieniem;
 • w stolce można zauważyć domieszki śluzu, czy kawałeczki niestrawionego pokarmu;
 • język pokrywa się białą, czy szarobiałą naleciałością;
 • w zakątkach warg stwarzają się pęknięcia, a dziąsła mogą krwawić;
 • dziecko staje się wybrednym, zwiędłym, apatycznym do ulubionych zabawek;
 • u malucha obserwuje się zły apetyt.

Również chce się zwrócić uwagę na to, że na początkowej fazie u dziecka jak do 2–3 lat, tak i do 5 lat i starszych, objawy dysbiozy opisane objawy dysbioza u dziecka 1 rokpowyżej mogą być w ogóle nieobecne, ale w zamian ich mamy i taty zderzają się z suchością skóry, kruchością paznokci i nieświeżym oddechem.

Więc, objawy dysbiozy u dziecka jak do 2 lat, tak i dowolnego innego wieku, mają dużo wspólnego. Maluchy najczęściej skarżą się na chorobliwość w działce brzucha i problemy ze stolcem. Jak dowolną chorobę, dysbiozę należy leczyć, przy czym koniecznie z kompetentnym specjalistą. Należy pamiętać, że na początkowej fazie to zrobić o wiele prościej, aniżeli wtedy, kiedy dysbioza "wzmocni" się i będzie prowokować przeróżne alergiczne reakcje, podwyższenie temperatury i poważne naruszenia w pracy żołądka i jelit.

 
Powiązane artykuły:
Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?
Często wymioty przyprowadza temperatura, lecz czasami rodzice zderzają się z sytuacją, kiedy oznak choroby nie ma. Wtedy powstaje kwestia - co robić w podobnych wypadkach i czym leczyć bobasa? Dalej o tym w artykule.
Dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat
Od prawidłowego i pełnowartościowego odżywiania dzieci zależy ich zdrowie. Dziecko wymaga rzetelnie podbierać jadłospis, zwłaszcza jeśli u okruszyny stało się zaparcie. Prawidłowa racja potrafi normalizować pracę organów trawienia.
Czym karmić dziecko po zatruciu?
Spożywcza infekcja toksyczna u dzieci przejawia się bardzo wyrażnie: wymioty i rozwolnienie – główne oznaki choroby. I jeśli z tym, czym leczyć, mamy najczęściej przedstawienie mają, to o tym, jak i kiedy karmić dziecko – wiedzą niezbyt dużo.
Stolec ze śluzem u dziecka
Rodzice często bywają zakłopotani stolcem dziecka, przecież to jeden z najważniejszych wskaźników zdrowia bobasa dostępnych mamie. W szczególności, czasami w kale u dzieci można ujawnić śluz - co to może oznaczać?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty